O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

SLEPIČKY S NEJTMAVĚJŠÍMI VAJÍČKY PDF Tisk E-mail
Úterý, 26 červen 2018
Přejít na obsah
SLEPIČKY S NEJTMAVĚJŠÍMI VAJÍČKY
Strana 2

 

 

 

Výsledkem následného křížení byli kohouti, jejichž slepice nesly vejce v různých barevných variantách a kohouti s pozoruhodným bojovným chováním. Jednotlivci měli poněkud podsaditou postavu. Stále mezi nimi nalézáme vliv bojových kohoutů v různých barvách, který se ukazuje někdy i u našich moderních kuřat Maransek.

V 19. století, s příchodem asijských ras (Brahma a Langshan), jsme se stali svědky nové fáze křížení, zejména z práce pana Louise Rouille  vznikly nové odrůdy křížením na konci 19. století slepice bahenní s Langshan. Jeden z  potomků dal tento vzácný dar prvním slepicím.

 

 


 

 

Hlavním rysem této rasy byla stanovena velká vejce extra-červená a peří zděděné po Langshanu.

 

V roce 1914 byl vystaven první speciální kohoutek pojmenovaný jako „kuře země“. Bylo to z líhně paní Rousseau, chovatelky z ostrova ve Vendée, několik kilometrů od města Marans, Poprvé se mluvilo o slepicích z Marans v roce 1920. Paní Rousseau se zaměřila na výzkum větších a barevnějších vajec a na uniformizaci jejich opeření. Sama vystavovala v La Rochelle v roce 1928 své miláčky s extra velkými a červenými vejci; byly zmíněny ve Francouzském „Drůbežáři“, v kterém se hovořilo vůbec poprvé o této rase Marandaise v červenci 1929.

 

Téhož roku byl založen klub M.C.F (Marans Club Français - Maranský Francouzský klub), který dodnes pozoruje a chová tuto rasu. Roku 1930 byl homologovaný vzhled prvního standartního plemene Marans a konečně v listopadu 1931 byl definitivně homologovaný.

 

Rychle přeběhnu na poloprůmyslový vzestup Marans, zastavený nejprve válkou a pak příchodem amerického hybridního průmyslu. Vypadalo to, že je malý zájem o nové chovatele kuřat, produktivita výzkumu byla známá všem a nestálo se o to, aby se vrátili. V 50-70 letech nastalo velké zklamání tím, že průmyslovci a kříženci porazili kvality Maransek.

 

 


 

Farmáři a amatérští chovatelé však stále pokračovali ve své práci na ochranu černých měděných Maransek, které měly pověst nejtmavších vajec. V 90. letech se pod záštitou stovek chovatelů a obnoveného MCF (Klubu Maransek) a dalších dobrovolníků stalo, že závod získal opět svou dobrou pověst, a od roku 2000 a až do teď, kdy se začal počet chovatelů množit, ale je to už je  další příběh …

 

Inka z Bretaně

 

 

 

 

 

Komentáře (12)add feed
... : *deeres*
Ta vajíčka fakt vypadají, jak nabarvená ve slupkách. Ani jsem netušila, kolik plemen je u kurů vyšlechtěno. U nás jsou k vidění jenom lenghornky, plymouthky, hnědé lohmanky, občas rousná zakrslá, která má z peří kaťata. Ty chovají i s hedvábničkami v malé ZOO, na Zemědělské univerzitě v Suchdole.
červen 26, 2018 09:30
... : Inka
Maransky mají fakt krásná hnědá vajíčka ...také jsem netušila, že takové slepice existují ...
červen 26, 2018 09:41
... : *deeres*
Tetka mívala vždycky lohmanky, co mívala na zahradě a ty snášely jako divé. A také divé byly. Protože teta bydlela u lesa a vedle se táhla pole, vždycky si vybírala bojového kohouta, který dokázal své hejno ubránit i proti káněti. Slepice jí nebydlely v kurníku, ale na jabloni, občas se ji zatoulaly i na topol.
Pro vajíčka chodila zásadně s březovým pometlem, protože vybírat je bylo o život,nebo alespoň o oči. Kohout to hrozně nerad viděl, aby mu někdo snědl jeho budoucí dětičky. A občas ta vajíčka našla až v době, kdy se už z nich vykulila kuřata.
červen 26, 2018 10:30
... : NČ
Já bych nejspíš přivítal vejce od černý slepice. To se pak nosí v podpaždí, až se z něj vylíhne kuře Plivník! A kuře Plivník pak slouží, pracuje za svýho pána a učiní ho bohatým.
Tak to je moje představa o vejcích!
červen 27, 2018 12:08
... : doktor
Zírá, a poradím dceři.Díky.Ahojky.NČ,TAK TO JE DOBRÝ NÁPAD.HAHAHAHA
červen 27, 2018 12:30
... : NČ
Si, doktore, stáhni od Karla Michala: Bubáci pro všední den. Jedna z nejlepších českejch malejch knížeček! Doporučuju vsjem, vsjem, vsjem!!!!
https://uloz.to/!8MbjdAqM/bubaci-pro-vsedni-den-pdf

červen 27, 2018 13:09
... : alka..
A když se vydaří Plivník vydaří,snáší zlatá vejce.Tu bych radši.
červen 27, 2018 13:33
... : *deeres*
Radit někomu pořízení Plivníka je pěkná zlomyslnost. smilies/grin.gif

Viz Ottův slovník naučný:
Plivník, zlý duch, který sice člověku na oko pomáhá, ale za to si béře duši nešťastnikovu. Kdo má Plivníka, bude po sedm let šťasten, ale potom přiletí ďábel a odnese ho do pekla.
červen 27, 2018 13:37
... : NČ
No, já už to přesně nevim, je to přes 50 let, co jsem to přečet a zhltl jak malinu. Snad zase někdy přečtu, teď jsem to to pro doktora vyhledal a zrovna si to natáhl do e-čtečky, tak určitě jo. Jen pamatuju, že Plivník dlaždiče Housky se dal snadno zapudit, když se mu řeklo: "Fuj, fuj, nechci tě". Jóóó, kdyby to tak snadno platilo na báby.....
červen 27, 2018 13:49
... : *deeres*
Ten Houskův Plivník byl slabomyslný, když se jenom tak jednoduše nechal vypudit. Ale jsou mnohem urputnější zástupci plivníkovitého druhu smilies/grin.gif

http://vaclavhusak.bigbloger.lidovky.cz/c/19269/Plivnik-v-pocitaci.html
červen 27, 2018 16:04
... : Inka
NC a Deeres
červen 27, 2018 17:00
... : NČ
Skvělá připomínka, Inko. Beru si ji k srdci.
červen 27, 2018 18:31
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy

 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]