O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

NEJKRÁSNĚJŠÍ ŠKODLIVÁ BREBERKA PDF Tisk E-mail
Úterý, 26 červen 2018
Přejít na obsah
NEJKRÁSNĚJŠÍ ŠKODLIVÁ BREBERKA
Strana 2

 

 

 

 

Nejkrásnější škůdce

 

Zatímco zmínění tesaříci žerou hlavně odumírající a oslabené stromy, a tak by jejich šíření nemělo představovat problém, krasci napadají i zdravé stromy. Podobně jako krasec lipový dokáže způsobit úhyn zdravé lípy, jeho blízký příbuzný krasec Lamprodila festiva dokáže zahubit i zdravé zeravy, jalovce a cypřiše. Napadá hlavně osluněné stromy. Těm pak rezaví jehličí a usychají.

Zda je viníkem skutečně krasec, se pozná podle oválných otvorů, jimiž se dospělí brouci vykousávají ven ze dřeva.

 


 

Typické oválné otvory způsobené škůdcem, který se jimi vykousává ven ze dřeva.

 

 

„Na území České republiky představuje krasec Lamprodilla festiva nový druh škůdce. Je to ale asi nejhezčí škůdce, jaký u nás žije,“ uzavírá Lukáš Čížek s tím, že příběh tohoto brouka může posloužit jako příklad dokazující, že i umělé biotopy ve městech se mohou stát útočištěm ohrožených druhů.

 

Na titulním obrázku krasec Lamprodilla festiva.

 

Připravila:

Daniela Procházková,

Biologické centrum AV ČR ve spolupráci s Alicí Horáčkovou,

Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR

 

 

 

 

Komentáře (4)add feed
... : *deeres*
Kolem domu máme nasázené kaliny. Je to kalina obecná- roseum, s bambulemi bílých květů. Na jaře vypadá nádherně když kvete. Letos jim to dlouho nevydrželo. Květy upadaly a listy měly prožrané kulaté dírky. Na listech a větvičkách hnusné šedé mrňavé housenky. Tak jsem kaliny ostříhala a ony znovu vyrašily. A zase se objevily dírky v listech a to už tam nebyly housenky, ale stejně hnusní šedivý broučci - bázlivec kalinový - kalinožrout, z rodu mandelinek.
A tak nějak to vypadá, že ty kaliny asi odejdou, ty mrchy, totiž nakladou vajíčka do větviček a ještě to zalepí kousky dřeva, aby se tam až do příštího jara netřásly zimou.
Poradila jsem se s internetem a jediná naděje je, že brzy na jaře, než kaliny vyraší, je ostříhám až na kost. Postřik, který není chemický, na to snad ani není. Chemický existuje, ale kolem jsou jahodníky, tak kdyby někdo tady věděl radu?

červen 26, 2018 08:51
... : *deeres*
Tůje patří na hřbitov. Dnešní zahradní architektura se bez nic neobejde, vyholený trávník, bazén, trampolina a neprostupná zeď tůjí. Je to pořád zelené, nesviní to listím a vypadá to tak hezky uměle. Také to je jedovaté, smrdí to podobně, jako kočičí moč a roste to jako blázen do výšky a do zahrady už se vám nikdo nepodívá, ani sluníčko.
Za mne, ať je klidně krasec, krasavec, sežere. smilies/wink.gif
červen 26, 2018 09:43
... : doktor
Je to opravdový krasavec,ale s nekalou zálibou.
červen 27, 2018 12:26
... : Bara
Z Japonska se do Holandska pred 3 - 4 roky nejakou zasilkou dostal mensi bily motylek, tady ho jmenuji Japonsky mol a ten klade vajicka pouze do buxusu. Rozsiril se uz do Nemecka a Belgie…..Jeho housenky ty keriky kompletne zevnitr sezerou a znici az uschnou. Clovek by tomu neuveril, ale jsou znicene cele ploty, okrasne keriky sestrihane do ruznych tvaru, postriky jsou v tomto pripade vetsinou neucinne. Protoze posledni zimy byly v NL velmi mirne (proste nemrzlo), tak tem mol preziva a uspesne se siri.
červen 27, 2018 13:38
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy

 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]