O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

Syndicate


TOLUEN A MARIHUANA NA NAŠICH ZÉDÉEŠKÁCH PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 31 květen 2018
Zatímco soustředěná pomoc pro drogově závislé dospělé se začala budovat už v devadesátých letech, v případě dětí koncentrovaná pomoc zatím není. Přitom jsou kategorie závislých, které zatím nefigurují ani ve statistikách. Česko například neví, kolik má malých narkomanů, kteří konzumují nejlevnější formu návykových látek – například toluen.

 

 

 

 

 

 

 

 

     Problémové a vyloučené lokality jsou jich plné, nikdo je však zatím nespočítal, protože zdravotnická gramotnost v rodinách, ze kterých pocházejí, je nulová. Čichači proto ani neprocházejí odvykacími detoxikačními centry pro děti a mládež, kam se dostávají hlavně uživatelé tvrdých drog. Adiktologická centra pro léčbu dětí a mládeže jsou však nezbytná, bez nich je léčba roztříštěná a často končí nezdarem. Aby byla léčba úspěšná, je nutné, aby v jednom zařízení byli odborníci mnoha profesí, nejen lékaři. To je třeba dětský psychiatr, psycholog, pedagog, lékař nebo sociální pracovník.

 

     Problémem, proč se o takových centrech už roky spíše jen povídá, je skutečnost, že každý z uvedených specialistů spadá pod působnost některého ze tří ministerstev – zdravotnictví, školství a práce a sociálních věcí. Úřady ale nejsou schopné se shodnout, hlavně na způsobu společného financování. Například v Praze a ve Středočeském kraji, jak před pěti lety zjišťovala pražská adiktologická klinika, by soustředěnou pomoc potřebovalo kolem pěti tisíc dětí.

 

 

Související obrázek
 
 
 

 


Marihuanu už zkoušely kouřit desítky tisíc českých dětí

 

 

 

·         Uživatelů drog mezi dospělými i dětmi v Česku zvolna ubývá. Klesá však věk, kdy s návykovými látkami děti začínají.

 

·         Nejužívanější látkou v České republice je konopí. Marihuanu alespoň jednou v životě vyzkoušela čtvrtina Čechů.

 

·         Nejčastější inhalační látkou je toluen. Jeho cena se pohybuje kolem 60 korun za 0,7 litru. Poškozuje játra, plíce, mozek, způsobuje demenci, proto se mu říká „droga hloupých“.

 

·         Průměrný věk pro první cigaretu je deset let. Česko má kolem čtvrt milionu nezletilých kuřáků. Každé třetí dítě, které kouří klasické cigarety, už vyzkoušelo také marihuanu.

 

·         Počet českých dětí závislých na drogách se od roku 2006 zdvojnásobil. V posledních letech se jenom v hlavním městě ročně léčily témě tři stovky dětí. Jejich průměrný věk klesl ze 17 až 18 let na sotva patnáct roků.

 

 

 

 

     Je prakticky nemožné zjistit, jak často žáci základních škol drogy užívají či distribuují mezi spolužáky. Je veřejným tajemstvím, že se prakticky na všech školách vyskytuje jisté procento uživatelů, a je tedy logické, že musí návykové látky někde získat. Z celostátní statistiky drogové problematiky je patrné, že věk, kdy mladí lidé s marihuanou experimentují, odpovídá osmé a deváté třídě základní školy.

 

JAKÉ JE TO NA ZÁKLADCE VAŠICH DĚTÍ? VAŠICH VNOUČAT?

VÍTE O TOM NĚCO?

 D@niela

 
Komentáře (5)add feed
... : *deeres*
Dokud bude převládat názor, že se jedná o měkkou drogu, se kterou mohu seknout, kdykoliv budu chtít, tak to lepší nebude. Stejně, jako u klasických cigaret, někdo s tím možná dokáže seknout hned, někdo nikdy a tráva mu už stačit nebude a přejde na něco tvrdšího.

Něco z diskuze, jak se zbavit závislosti na marihuaně, asi to tak snadné nebude:
Dobrý den, potřebujeme poradit a zároveň pomoc. Jsme kamarádi, holka 18 a kluk 18 let, jsme spolu v kontaktu každý den ve škole, odpoledne se scházíme a večer taky, o víkendech to samé.
Už od října roku 2012 hulíme. První dva měsíce to bylo cca dvakrát za týden a stačilo nám to, od toho prosince hulíme do dneška každý den ne-li dvakrát denně. Dříve jsme si ten stav užívali po celou dobu, již jsme v takové fázi, že se rychle zkouříme a za cca půl hodinky v tomto stavu někam zalezeme a přejeme si, aby ten stav skončil.
Je to opravdu pravidelný přísun THC a chceme s tím přestat. Přečetli jsme si hodně článků na internetu, co to všechno s člověkem může udělat, jak se stane chronickým kuřákem marihuany.
Oba pociťujeme poslední dobou cca dva měsíce, že máme výpadky paměti, zapomínáme, máme strašně suchou kůži a nejhorší je ta myšlenka, která nás drží po celou dobu, kdy nejsme "zkouření", že se za chvíli zkouříme a ta nás na jednu stranu uklidňuje, jakmile podlehneme, vyčítáme si to, máme deprese, stihy, necítíme se dobře. Víme, jak se ničíme, chceme přestat, ale ta chuť, doslova hlad je silnější.
Prosíme Vás o rady, zkušenosti, jak přestat, zda postupně nebo ze dne na den. Budeme rádi za každou radu.

A začíná to tím obyčejným cigárem už u žáků z prvního stupně ZŠ. Jak se asi k nim dostanou, když v trafice jim je neprodají? Že by rodiče?
červen 01, 2018 08:49
... : doktor
Vnukovi je deset,zatím je čistý.O grogách i kouření má jasno.Ano zatím.S rodiči kontrolujeme s kým se naše ratolest stýká ve škole,v atletice i mimo školu.Je sportovec,tak je zde naděje.
červen 01, 2018 12:27
... : Josef Kouba
Malá rada. První známky u školou povinných pokud si zkusili zakouřit trávu je ospalost. Po příchodu ze školy oznámí, že si jdou lehnout. Dle mého názoru THS není návykové. Je vždy určité procento lidí jež nad alkoholem či drogami ztratí kontrolu. V 1960 se pilo Šumavské červené za 14.50 Či šumivé víno Portáš, za 9.50 Kč. Dnes mládeži v počtu 5 stačí aby dosáhli podobného výsledku jedna cigareta trávy.
V roce 70 jsme s kamarády dali do hromady kapelu. Peněz hodně. Vše jsme s děvčaty propili. A do dnes se scházíme. Náš kapelník nepije, a my tří tak 2-3 piva denně. Opakuji alkoholu a drogám
propadne jen určité procento v minulosti i budoucnosti.
červen 02, 2018 03:30
... : *deeres*
To určité procento není zrovna malé. A dokud nezkusím, nebudu vědět, jestli se stanu závislákem.
Dostupnost marjány dokážu pochopit u zdravotních důvodů, nedokážu to pochopit u školní mládeže.
Nejčastěji užívané nelegální drogy
Za rok a půl si zkušební test na závislost na marihuaně udělalo téměř 11 tisíc lidí. Na celkem 23 procent z nich nemělo kouření marihuany žádné dopady. U zhruba 64 procent pravidelných kuřáků marihuany se objevily potíže, ale ne zásadní. Větší problém mělo 13 procent osob, tedy celkem 1402, upřesnil Josef Šedivý z Drogového informačního centra Sananimu.

Při testu trávu kouřili, ještě horší dopad může mít požití. Ta bábovka, nebo sušenky jsou k sežrání a předávkujete se snadno.
Akutní intoxikace konopím také může vyvolat panické ataky, paranoiu a pocity zmatení. Takové účinky ale obvykle netrvají dlouho a po uklidnění, či podání slabého sedativa mizí. V některych případech ale akutní intoxikace konopím může vyvolat dlouhodobejší psychotický stav, který může trvat nějakou dobu a vyžádat si lečbu antipsychotickými léky. Tyto stavy jsou podobné jako při intoxikaci kokainem či amfetaminy. Podobná epizoda může v některých případech zahájit dlouhodobou psychotickou chorobu - obvykle schizofrenii.
Proč pokoušet osud, naživo dopady hulení můžete vidět na některých členech Pirátů smilies/grin.gif
červen 02, 2018 09:12
... : Josef Kouba
Žiji v Brtitské Kolumbii 35 let. Tato provincie Kanady je "slavná" pěstováním nejkvalitnější marihuany. Na setkání českých trempů v letech minulých a i nyní v květnu jsem zaznamenal zajímavý poznatek. Z dřívějších 85% kuřáků cigaret v letech 2000 je to dnes pouhých 10% a u marihuany z počtu 100 účastníků jsou to od roku 2000 pouhé 4% a ti to kouří rekreačně, ale současná věková hranice této party je 60-70 let.
Ale ve Vancouvru zemře na jiné drogy 2-5 osob denně.

červen 03, 2018 04:47
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]