O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

E. T. SETON A BEZVA RECEPT NA VÍKEND PDF Tisk E-mail
Středa, 23 květen 2018

Výsledek obrázku pro SETON DVA DIVOŠI

Kuře v jámě je recept, který popisuje E. T. Seton ve své dobrodružné knize Dva divoši - o zážitcích dvou chlapců, o jejich touze po poznání přírodního života.  Setonův hrnec, jak se receptu také říká, je nejen chutné jídlo, ale především zábava pro celou rodinu. Počítejte s tím, že to tak za hodinku připravíte, pak cca tři hodiny budete přikládat na ohniště, abyste získali dost popela a nahřáli potřebné kameny. Sama doba pečení trvá dvě hodiny.


 

 

INGREDIENCE

 

  • 1 kuře o váze cca 1,2 kg
  • mořská sůl a čerstvě mletý pepř
  • svazek bylinek (tymián, rozmarýn, oregano)
  • 2 bobkové listy
  • 1 citrón, přepůlený
  • kopřivy na obalení kuřete
 
 

POSTUP


1 OCHUŤTE

Kuře omyjte, zevnitř i zvenku osolte, případně opepřete. Prstem uvolněte kůži na prsou a do vzniklé kapsy dejte bylinky. Do břišní dutiny vložte dva bobkové listy, přepůlený citron a dvě snítky rozmarýnu. Nohy připevněte k sobě – buď provázkem, nebo přetaženou kůží.


2 OBALTE
Kuře pak po vzoru zálesáků obalte kopřivami. Šetřit s nimi nemusíte – maso krásně ovoní a uchrání ho před popelem. Čím delší kopřivy natrháte, tím snadněji se vám bude maso omotávat. Část z nich můžete kuřeti protáhnout mezi stehny nebo strčit do břišní dutiny.


3 NAŽHAVTE
Do pečicího papíru zabalte kuře a odložte ho do lednice. V blízkosti jámy rozdělejte oheň a topte tak, abyste získali co nejvíc žhavého popela. Můžete také rozpálit na grilu dřevěné uhlí a připravit popel z něj. V horkém popelu pak dvě hodiny nahřívejte ploché kameny.4 KOPEJTE
Mezitím udělejte jámu o průměru asi půl metru, hlubokou zhruba 60–80 cm; nejlépe to jde rýčem. Ke straně jámy, do dna, zapíchněte kůl o průměru 5–8 cm. Když jámu zasypete hlínou a kůl vytáhnete, měla by po něm zůstat díra. Tou pak ke kuřeti nalijete vodu.


Související obrázek
 


5 VRSTVĚTE
Na dno jámy naházejte trošku trávy, na ni dejte vrstvu žhavého popela a na něj položte přibližně polovinu rozžhavených kamenů. Pracujte rychle, aby kameny ani popel zbytečně neztrácely teplotu. Zároveň však dávejte pozor, abyste se nespálili.


6 ULOŽTE
Na kameny položte zabalené maso, přidat můžete i brambory ve slupce a/nebo v pečicím papíru zabalené očištěné houby. Navrch opět dejte trávu, další vrstvu popela a další kameny. Nakonec zahrňte pořádnou vrstvou hlíny a udusejte. Kolík stále zůstává zapíchnutý v jámě!

 

 

Související obrázek


7 VYTÁHNĚTE
Po zhruba 10 minutách opatrně vytáhněte kolík – snažte se, aby dovnitř nepadala hlína. Vzniklým komínem nalijte do jámy zhruba dva litry vody. Díru po kolíku pak rychle zacpěte a udusejte. Nastává krásná část vaření – dvě hodiny si můžete dělat, co chcete.


8 POCHUTNÁVEJTE SI
Po dvou hodinách dušení maso opatrně vyhrabejte; dávejte pozor, abyste se nespálili, horký je i pečicí papír. Balíček položte do pekáčku, rozbalte, odstraňte kopřivy a kuře naporcujte klasickým způsobem. Podávejte s bramborami.

 

 

Určitě zažijete báječnou zábavu a nakonec i báječnej dlabanec.

d@niela 

 

 

Komentáře (8)add feed
... : Míša šíša
Kuře v jámě dělat nebudu, ale kníhu "Dva divoši" jsem jako dítě milovala a četla nesčetněkrát.
květen 24, 2018 06:56
... : Josef Kouba
To si raději za 10 dolarů koupím grilované kuře. V Kanadě je pro srovnání, minimální mzda na hodinu 12 dolarů. Takže si děvče co pracuje v Mc. Donaldu teoreticky může za jednu pracovní směnu koupit 10 grilovaných kuřat.
Ale z rozpálených kamenů se dá udělat indiánská sauna. Doporučuji. Přikrýt stan bez podlážky spacáky, do mělké jamky na lopatce z ohně dopravit do středu stanu 5-8 kamenů a občas polít vodou.
květen 24, 2018 07:15
... : NČ
Nešla by taky "kočka v jámě"?
květen 24, 2018 09:00
... : d@niela

No, Pepku, že jsi to ty -
tak tady jich máš najednou devět...květen 24, 2018 21:33
... : Sidon
My jsme si kdysi dělávali tzv. "Trampský gril". To určitě řada lidí zná. Je to trošku jednodušší, než kopat jámu a ohřívat šutry. Stačí tři, nebo čtyři špalky (třeba borovice, nebo smrku) o průměru asi 30 cm (1 foot - 1 stopa) a aspoň 50 cm dlouhé. Když je průměr špalků menší, tak je lepší mít jich víc. Ty se rozseknou na půl a obestaví těsně kolem ohniště. Pak se udělá oheň, dostatečně silný, aby se ploché stěny špalků zapálily a začaly pohořívat-doutnat. Pak se jeden po druhém přemístí na vedlejší místo do kruhu, žhavou stranou samozřejmě dovnitř. Stačí k tomu sekerka vhodně zaseknutá. Pak už stačí zavěsit na kus drátu kuře, nebo jiný kus flákoty a nemusí se ani otáčet, žár je ze všech stran stejný. Opékaný kus musí být uprostřed a co možná nejníže. Někdo si může pod ten opékaný kus položit plechovou misku, aby si zachytil šťávu, ale tu musí pak nechat pořádně provařit, jinak by mohl mít, třeba z takového kuřátka, pěknou salmonelu. Výhoda tohoto grilování je, že můžete průběžně testovat stav pečeného masa. Další a podstatná výhoda je taky to, že šťáva nepadá do ohně, jako u většiny klasických grilů, kde se pálí a vytváří karcenogenní látky, nýbrž do misky, nebo prostě jenom na zem.
květen 24, 2018 23:49
... : NČ
Dík, Danuš, za fotku, ale to jsme si nerozuměli. Měl jsem na mysli kočku s ocasem, kterej těm tvejm zjevně chybí. Nápravu bych sice věděl, ale to jistě uznáš, že tady nemůžu víc rozebírat.
A co třeba "Kájo v jámě"?
květen 25, 2018 06:28
... : doktor
Starej trempskej recept.
květen 25, 2018 12:15
... : doktor
A kočky jsou super.Nejsem Pepek,ale i já děkuji.hahahahaha
květen 25, 2018 12:16
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]