O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

DLUHY DLABOU ZE TVÉHO TALÍŘE PDF Tisk E-mail
Středa, 25 duben 2018

Výsledek obrázku pro exekuce png

V ČR je každou hodinu zahájeno 75 exekucí, přičemž celkově je nyní vymáháno 332,6 miliard korun. Uváděný počet exekucí zahrnuje i tzv. bezvýsledné exekuce – tedy i ty, u kterých je vedeno insolvenční řízení, takže samotný výkon exekuce u nich z toho důvodu nemůže být prováděn. Nejvyšší podíl obyvatel starších 15 let v exekuci žije v Ústeckém (18,1 %) a Karlovarském kraji (17,4 %). Na Ústecku a Mostecku se tento problém týká dokonce každého pátého člověka.


 

 

 

 


Téměř desetina Čechů a Češek nad 15 let má nějakou exekuci, a mnoho z nich dokonce několik. Tři a více exekucí má téměř půl milionu lidí. Celkem 151 000 osob nad 15 let má přes deset exekucí. Je to asi 10 000 lidí mezi 18 a 29 lety a asi 6000 seniorů nad 65 let. Podle Hábla je 90 procent exekucí nevymahatelných. Počet osob v exekuci narostl za rok o 3,4 procenta, přestože máme rekordně nízkou nezaměstnanost a rostou mzdy. Ani vyšší platy a to, že mají lidé zaměstnání, jim nepomůže se z dluhové pasti dostat. Neustále platí jen úroky a sankce...

 

V exekučních srážkách se využívá pojem nezabavitelná (nepostižitelná) část mzdy. Tato částka nesmí být zaměstnanci v rámci exekučních srážek sražena, naopak mu musí být vždy vyplacena. Má sloužit k zajištění jeho základních životních potřeb. Upravuje ji občanský soudní řád, ale i speciální nařízení vlády o nezabavitelných částkách. Součástí nezabavitelné části je částka připadající na osobu povinného (zaměstnanec s exekučními srážkami, eventuálně úpadce – zaměstnanec s insolvenčními srážkami), a částky na každou osobu, které je povinen poskytovat výživné. Pro rok 2018 činí nezabavitelná částka dlužníka 6225,33 Kč. Na každou osobu, které je povinen dlužník poskytovat výživné, se uplatní ¼ z hodnoty nezabavitelné částky na osobu povinného, tj. 1556,33 Kč. Částka, nad kterou se srazí veškerý zbytek mzdy, je pro tento rok stanovena na 9338 Kč.

Nezabavitelnou částku tvoří dvě složky: životní minimum jednotlivce a normativní náklady na bydlení. Průměrné náklady na bydlení byly vyčísleny a zveřejněny formou nařízení vlády č. 407/2017 Sb. Pro rok 2018 činí 5928 Kč.

 

 

 

 

CHYBY?

 

       Bohužel, už 85% občanů České republiky považuje dluhy za přirozenou součást života, a tím se samozřejmě zvýšil i počet lidí, kteří o půjčku žádají. Splácení hypoték nedělá většinou Čechům velký problém, ten se objevuje spíš u spotřebitelských úvěrů a krátkodobých půjček. HROZNÉ?  Někdy mám pocit, že tito lidé myslí opravdu jen na teď a hned.

 

Vždyť nejdůležitějším pravidlem je uvědomit si, zda vůbec půjčku nutně potřebujete a zda jste schopni ji následně splácet. Toto je základ toho, jak se nedostat do dluhové pasti. Je také důležité vybrat si seriózní společnost, u které si chcete půjčit – pokud tedy už musíte. Ať již přemýšlíte o bankovní či nebankovní půjčce, vždy si projděte srovnání půjček a jiných podmínek, které dané společnosti nabízejí. Některé společnosti, nabízejí první půjčku zdarma a na svých stránkách uvádějí i kalkulačku, kde si můžete sami ověřit výši splátky, termín i poplatky. U nebankovních společností se zaměřte i na reference klientů.

 

Pokud už do dluhů spadnete, tak pamatujte, že vždy existuje cesta ven. Pokud víte, že nebudete schopni splátku zaplatit v termínu, kontaktujte bez prodlení svého věřitele a zkuste se domluvit na možných řešeních. Nikdy své problémy nezatajujte a nevyhýbejte se jejich řešení. Takto by se k původní dlužné částce mohlo přičíst nemalé penále.

 

Vždy si zjistěte, kolik máte celkově půjček, u kterých společností a za jaké úroky, a určete, které dluhy je nejdůležitější v danou chvíli zaplatit jako první. Např. hypotéka, která Vám platí střechu nad hlavou, má vyšší prioritu než splátka půjčky na televizi. Půjčky se dají také konsolidovat do jednoho dluhu u jednoho věřitele. A ještě něco: vytvořte si osobní či domácí rozpočet. Spočítejte všechny příjmy a výdaje a hledejte, kde by se dalo ušetřit (např. cigarety, restaurace, dopravu atd.) a neplaťte plnou částku za věci, za které nemusíte (např. slevy na potraviny, knihy z druhé ruky apod.).

 

Ověřte si, zda můžete získat nějaké finanční zvýhodnění (sleva na dani, příspěvek na dítě či bydlení apod.)

Řekněte si o bezplatnou pomoc např. na www.bezplatnapravniporadna.cz, dluhy.org nebo www.financnitisen.cz

 

A poslední a asi nejdůležitější rada: Pokud máte již dluhů až nad hlavu, neberte si další půjčky.

 

d@niela

 


Komentáře (7)add feed
... : *deeres*
Někdo se dostane do dluhové pasti vlastní blbostí. Někoho prostě jenom semele systém. Každý musí někde bydlet, dneska má hypotéku na bydlení hafo lidí. Počítání je jednoduché, máme dva platy, klidně to utáhneme. Může se stát cokoliv, nemoc,úraz, nezaměstnanost, nečekané těhotenství.....a jste v háji. Co třeba rozvod, matka samoživitelka, dítě z děcáku, které dluží za popelnice, půjčka na studia, osamocený důchodce,třeba naletíte dealerským šmejdům,nebo závažná nemoc, kdy léčení najednou nejde ze zdravotního pojištění.
Ono se řekne, "pokud máte již dluhů na hlavu, neberte si půjčky".Jenže něco je prostě blbě.
Podle posledních statistik má 1,2mil obyvatel ČR hypotéku na byt a z toho celá polovina k tomu ještě další půjčku.
duben 26, 2018 09:57
... : d@niela
Nevím, prostě to nechápu...
Od dětství jsem byla učena, že můžu utrácet jen tolik, kolik mám. A nic víc.
Pochopitelně, že uznávám nutné půjčky, třebas na byt, ale i to si má dovolit jen ten, kdo ví, že to zaplatí. A že kdyby se "něco stalo", tak je nablízku někdo, kdo mu pomůže.

Dnes se ale tohle nenosí, dnes si každý klidně půjčí, a pak má plno exekucí. Nechápu, jak s tím lidi mohou žít...

Mj. příklad: nedávno jsem doporučovala jednomu známému, aby si taky nakupoval přes iTesco. Že je to fajn, kvalitní zboží, kvalitní služby, donesou vám to ve stanovenou hodinu až do dveří bytu - prostě samá výhoda.
Ale odpověď toho kamaráda mne fakt překvapila: "Já tohle nemůžu, to se platí kartou přes banku, nemůžu mít peníze v bance a tím pádem ani kartu, protože mám exekuce."

No, a přitom vím, že si i s rodinou žijou docela dobře, nijak nestrádají... nějaká ta exekuce? Pche, to se zvládne... A tak jen holt chodí na nákup do krámu :-)))
duben 26, 2018 12:34
... : NČ
Ale tohle je přeci přímo záměr systému. Systém přímo nabádá, potřebuje závislý otroky.
A ve velkym je to totéž. Státní dluh ČR je dneska něco kolem 1.600 miliard korun. A hned vedle čtu jakýhosi havlofilozofa, kterej jásá, že se máme tak skvěle, jako jsme se ještě nikdy v dějinách neměli.
Tak si zase vzpomenu na Švejka: "To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou ...".
duben 26, 2018 13:55
... : *deeres*
Pochopitelně, že uznávám nutné půjčky, třebas na byt,

Každý nemá tu kliku, že zdědí po někom barák a bydlet někde musí.
Půjčíte si v bance na byt 2 KK a už jste doživotním dlužníkem. Byt za dva melouny a po pěti letech splácení, díky úrokům, pořád dva melouny dlužíte. Pokud nejste blbec, tak se pojistíte pro případ, že nemůžete splácet. To mohou být zase až dva tisíce měsíčně, záleží na tom, co všechno si chcete posichrovat. A už vás má nejenom banka, ale i pojišťovna.
Pokud peníze za pojištění nemůžete postrádat, protože jedete na doraz, tak každý, jen trochu zodpovědný, pak už žije se staženým zadkem.
duben 26, 2018 16:02
... : d@niela
Hm....

Kdysi jsem jedné postarší kámošce doporučila, jak to "zaonačit". Bydlela ve velmi pěkném třípokojovém bytě a dluhy až na půdu.
Tak jsem jí doporučila, ať kvalitní byt (hned za Prahou) vymění za méně kvalitní, ale v Praze, třebas jen 2 plus 1. A jeden (nebo i oba pokoje) pronajmout. Jednak by jí to zaplatilo všechny její poplatky, nebyla by v bytě sama, mohli by se (podnájemníci) o ni postarat... A ještě by jí zbylo na nějaké ty aspoň minimální splátky...
Ale ne... Nakonec chudák skončila na ulici, respektive v LDN.
duben 26, 2018 21:34
... : Josef Kouba
Tak jsem trochu počítal. Dluhy v exekuci činí na 1 obyvatele včetně dětí 33.260 Kč. To ale nejsou všechny dluhy, nutno připočíst nevymáhané ty jsou mnohonásobně vyšší. Státní dluh je 160 tisíc Kč. na 1 obyvatele. Takže exekuce a státní dluh je skoro 200 tis. a jsem si jist že minimálně ostatní půjčky jsou určitě přes 100 Tis. Takže 300 tisíc dluhů na hlavu a možná více, to je opravdu na hlavu. Takže bez dluhů bychom asi žili v zemljankách.
V Kanadě je také zadluženost vysoká, ale kdo půjčuje peníze, tak je to jen jeho riziko zda zákazník dluh zaplatí. Banky se jistí pojišťovnou. (tu platí zákazník) Půjčování od soukromníků je minimální. Dluhy se nevymáhají jako v Čechách, pouze soudní cestou a to není moc efektivní. Většinou nesolventí osoba vyhlásí personální bankrot a poskytovatel půjčky si ztrátu odečte z daní.

duben 28, 2018 22:15
... : Josef Kouba
To se dělají ramena jak kapitalismus je úspěšný.....
duben 29, 2018 09:17
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]