O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

HALO, KAMARÁDKY A KAMARÁDI, PDF Tisk E-mail
Středa, 04 duben 2018
Přejít na obsah
HALO, KAMARÁDKY A KAMARÁDI,
Strana 2

 

 

 

 

 

Kvartirno bjuro

 

Kvartirno bjuro (квартирно бюро) jsou jakési místní ubytovací kanceláře. Naučil jsem se je docela dost využívat, protože mě málokdy zklamaly. Je to obvykle malá provozovna s jednou nebo dvěma pracovnicemi. Stačí tam přijít a nějak jim vysvětlit, že potřebujete ubytování. Obvykle hovoří dobře rusky a lámaně anglicky (výjimečně naopak). Znají provozovatele soukromých ubytování v okolí a někoho zavolají telefonem. Ubytovatel přijde a domluvíte si cenu, která je pro vás akceptovatelná. Pak vás odvede (nebo odveze) domů.

Kvartirno bjuro se dá použít i pro rezervaci ubytování v jiném městě. Sice si vezmou nějakou provizi, tu ale v podstatě dostávají vždycky, zřídka je to víc než 10 %. Řeknou vám, kde vás bude večer kdo čekat, takže je to všechno hodně v pohodě. Komunikují zásadně telefonem, emaily k nim ještě moc nedorazily. Takto jsem například neměl nejmenší problém zarezervovat si ubytování v Pomorie z Obzoru.

 

 

Soukromé ubytování přes Airbnb

 

Airbnb je systém, do kterého majitelé volných bytů, apartmánů, nebo i jednotlivých pokojů zadávají nabídky ubytování. V Bulharsku se to už docela začíná používat, i když nabídka kolem pobřeží zatím není úplně perfektní Když na Airbnb přejdete a dáte hledat Bulharsko, případně přesněji nějaké jméno pobřežního městečka, mělo by vám to najít nabídky ubytování. Pak stačí formulářem projevit zájem a majitel objektu se vám ozve.

 

Pro objednání takového ubytování je nutné mít platební kartu fungující na internetu. Po objednání se z karty strhne příslušná částka. Pronajímatel platbu dostane až druhý den poté, co se skutečně ubytujete. Je tedy celkem slušná jistota, že se bude snažit, aby všechno bylo v pořádku.

 

 

Autokemping

 

Já jsem v Bulharsku autem nebyl, takže jenom co jsem se tak různě dočetl a doslechl:

 

  • kempování na černo se teoreticky pokutuje. V praxi není problém kempovat na divoko jednu noc někde ve vnitrozemí, ovšem vně rezervací.
  • u moře se dá kempovat pouze ve vyhrazených kempech. Obvykle si účtují poplatky za osobu, stan a auto. Výše poplatků se velmi různí, ale zřídka vás jedna noc s rodinou vyjde na víc jak dvě české stovky. Spíš na stovku. Někde dokonce prý poplatky ani nevybírají. Průměrná cena na dva lidi a stan je tak 10 až 15 leva za noc.
  • Dražší kempy bývají čistší.
  • Mnohem více pobřežních kempů jsem viděl jižně od Burgasu, na sever toho je málo.

 

 

Kláštery

 

Specifickým bulharským ubytováním je nocování v klášteře. Skoro všechny kláštery, ve kterých jsem byl, nabízely nocleh v nějaké staré cele. Ceny velmi rozumné, od 10 do 20 Lv za osobu a noc. To je vůbec to nejlevnější ubytování, co se dá v Bulharsku sehnat (snad s výjimkou horských chat a Couchsurfingu). Ceny za noc a za osobu, které si pamatuji:

 

 

  • Rilský klášter 20 Lv v areálu nebo 10 Lv v hostelu za klášterem
  • Bačkovský klášter 20 Lv, ale šlo to těžko najít
  • Sokolský klášter 15 Lv
  • Zelenikovský klášter 10 Lv
  • Trojanský klášter 25 Lv, nic moc
  • Drjanovský klášter 15 Lv, hezké

 

Určitě se nedá ubytovat v klášterech u moře (Konstantin a Helena, Aladža, Pomorie). Jediné, na co je třeba myslet, je to, že se klášter na noc zavírá. Většinou v 10 nebo v 9 večer.

 

 

 

milá Alko a všichni, 

kdo byste chtěli letos zavítat 

do Bulharska:

 

ať vám to vyjde, ať se vám tam líbí,

ať se spokojeni vrátíte!!!

 d@niela

 

 

 

 

Komentáře (3)add feed
... : *deeres*
Bulhaři jsou jako my Slované, ale mladší generace se tam bude blbě domlouvat. My starší, do kterých se cpala ruština horem spodem, umíme alespoň bukvy a sem tam nám i něco v palici uvízlo. Nemám vůbec problém se Slováky, Poláky, Slovinci i Chorvaty, já jim rozumím, oni mně ne. Ale s Bulhary se dorozumívám spíše rukama nohama. A bacha na vrtění hlavou, tomu správně rozumí jenom Bulhar. smilies/grin.gif
duben 04, 2018 09:35
... : Dáša B.
Bulharsko jsem vždycky milovala a dodnes na ně s láskou vzpomínám. Nevím přesně, jak je to teď, ale ještě před deseti lety platilo, že jídelní lístky, pokyny v kempech a hotelech a pod. byly k dispozici v češtině (některé hotely dokonce dovážely české pivo). Bulhaři měli pro Čechy (Moraváky a Slováky) vždycky slabost a starší generace (hlavně kolem pobřeží) se docela obstojně dokázala domluvit česky.
Drobný bulharský šlendrián, kdy občas něco nefunguje, dveře pokoje vržou, okno nedoléhá atd. je nutné brát jako folklór.
Jinak Bulhaři jsou sice jazykově Slovani, ale tureckou a tatarskou genetickou příměs nezapřou. No a co, my jsme taky docela vořeši smilies/wink.gif
duben 04, 2018 23:01
... : doktor
Za mého mládí bylo Bulharsko mou vášní.Do Bulharska jsme s manželkou letěli na svatební cestu.Bulhaři neměli rádi Rusy a tak jsme raději ani s ruštinou nezačínali.Bohatě stačilo pochytit pár důležitých slov a tradičně - ruce,nohy.
duben 06, 2018 12:24
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy

 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]