O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

ZÁKEŘNÁ ZBRAŇ - JED 2. PDF Tisk E-mail
Úterý, 27 březen 2018
Výsledek obrázku pro jedy
Pro používání jedů platí otřepané úsloví, že je staré jako lidstvo samo. Nejdříve lidé sáhli po jedu při lovu. Dodnes tak činí pralesní indiáni. Od lovu k použití v boji jen krůček. Toxikologie je věda o nežádoucích účincích látek, tedy věda o jedech. Název pochází z řeckého τοξικον (toxikon), což značí jedovou substanci, do které byla namáčena špička šípů, řecké τοξικοσ (toxikos) značí luk.

 

 

 


 

Je jistě zajímavé, že dlouhou dobu se luky dělaly z tisu červeného – Taxus baccata, který poskytuje velmi pevné a pružné dřevo, ale který je celý silně jedovatý. Mj. už 1500 let před Kristem byly zaznamenány informace o bolehlavu, oměji, opiu, olovu, mědi a antimonu. Staří Egypťané uměli destilovat kyanovodík z hořkých mandlí, indické Védy zase píší o otrušíku, akonitu a opiu. Dávní Číňané používali akonitu jako šípového jedu.

                       

Drsný Řím – tam travičské řemeslo zažilo bouřlivý rozvoj s příchodem starověkých městských států. Otrava jedem byla v politických špičkách starého Říma, Egypta, Indie i Číny častější, než v naší současné poslanecké sněmovně intoxikace alkoholem. A to už je co říct… Mocní dokonce zaměstnávali osobní traviče, kteří připravovali smrtící koktejly a pro pobavení svých pánů a vládců, předváděli jejich účinky na zvířatech či otrocích.

 

 

Nejznámější příklad je smrt císaře Claudia a jeho syna Britannika

 

Výsledek obrázku pro caesar claudius pngTiberius Claudius Caesar Augustus Germanicus, známý jako Claudius měl fyzický handicap, mj. kulhal a koktal, což ho původně vyřadilo ze hry o úřad římského císaře, ale zachránilo mu tak život během nástupnického intrikaření. Ale nakonec se římským císařem stal, protože po vraždě císaře Caliguly byl jediným přeživším následníkem z vládnoucího rodu.

 

Britannicus byl dítětem Claudia a své třetí manželky Messaliny. (O Messalině se traduje, že žila nespoutaným sexuálním životem. Vyhledávala s oblibou sexuální dobrodružství a své chráněnce si vybírala podle toho, nakolik ji dokázali uspokojit. Mnohé noci údajně trávila v nevěstincích, aby své touhy mohla ukojit. Messalina se s Claudiem jednostranně rozešla a uzavřela bigamický sňatek s designovaným konzulem Gaiem Siliem. Plánovali, že Claudia zbaví moci, sedmiletého Britannika prohlásí císařem a budou vládnout jeho jménem. Spiknutí však bylo odhaleno a Messalina byla donucena k sebevraždě.

 

Po její smrti se stal za Britannika odpovědný Claudius. Nepřítomnost dospělého dědice mohla ale pro vládnoucí dynastii znamenat riziko. A tak se císař snažil najít dospělého dědice a pokusil se upevnit jednotu uvnitř rodiny sňatkem s Agrippinou mladší, pravnučkou císaře Augusta. Krátce po svatbě adoptoval jejího syna z předchozího manželství, Domitia Ahenobarba. Ten si pod přijatým jménem Nero vzal za ženu Claudiovu dceru Octavii a získal stejná práva jako Britannicus.

(Ovšem - po 13 letech vlády  - byl však stejně zabit. 13. října 54 touto čtvrtou manželkou Agrippinou mladší, která ho nechala otrávit...)

 

 

Nero, Agrippinin syn, požádal o pomoc proslulou travičku Locustu, která ostatně zahubila i Claudia. Britannika otrávili na večeři. Jed byl dán do vody, Britannicus se napil, protože mu bylo horko, padl na zem a objevila se mu pěna u úst. Zemřel krátce před svými 14. narozeninami.

 

      (pokračování příště)

                                                                                      -doktor-

 

 

Komentáře (2)add feed
... : Josef Kouba
Hnojník obecný i když nevzhledný, je v podstatě jedlá houba. Ale dejte si po požití pár štamprlat a máte to za sebou.
Nerozumím jak může někdo usilovat zkrátit někomu život. Žena mi smrtí vyhrožovala mnohokrát. Asi to ale nemyslela doslova.

březen 28, 2018 09:17
... : Sidon
Pepo, ono to s tím hnojníkem nebude tak horké, určitě vyvolá potíže, ale že by zrovna zabíjel, to asi ne :

Hnojník obecný

Jediný jedlý druh hnojníku - hnojník obecný - je jedlý pouze za předpokladu, že se po jeho konzumaci nepožije alkohol, především pivo. V kombinaci s alkoholem totiž působí houba jako antabus - lék, který se podává při léčbě alkoholismu. Současným užitím alkoholu s houbou dojde k nepříjemným příznakům, které alkoholiky "zastraší" a dodá jim šanci zůstat abstinenty. Mezi příznaky patří zarudnutí, dechové obtíže, bolení hlavy, bušení srdce, zvracení. Po hltu alkoholu tak je vyvolán pocit nechutenství, závratě a zvracení.

To s tím prohlášením "já tě zabiju!", už může být někdy horší. Tady jsou na to tak "citliví", že jeden můj známý, který to zařval na svoji ženu, právě když telefonovala s kamarádkou, byl odsouzen a nesměl domů, do svého bytu, několik měsíců. Ona ta kamarádka, taková ta duše, co se jim tady říká "bleeding heart", okamžitě zavolala policii a ti ihned přijeli a zatkli toho známého. Nepomohlo ani to, že ta jeho žena nepoužila a netlačila na uplatnění toho "milého" zákona o slovním napadení - verbal assault. Stačilo, že to slyšela a řekla ta její kamarádka a šmytec. Takže Alence poraď, aby si dávala pozor a hlavně aby to neříkala před někým, kdo by se toho mohl chytit.
smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif
březen 28, 2018 18:54
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]