O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

SEVERNÍ PLZEŇSKO - I. – KOSTEL DUCHŮ V LUKOVÉ PDF Tisk E-mail
Neděle, 11 březen 2018
Přejít na obsah
SEVERNÍ PLZEŇSKO - I. – KOSTEL DUCHŮ V LUKOVÉ
Strana 2
Strana 3

 

 

 

 

 

 

 

Lidé sem jezdí hlavně za sochami; mne neméně zaujala velká spousta starých náhrobků, fragmenty některých kamenných křížů jsou doslova zadupané v zemi.  Velmi mne zaujal onen náhrobek  s obrazem ženy držící se za hlavu. Jako kdyby mlčky říkala: „nemohu té spoušti zde uvěřit, jak to někdo mohl dopustit“ …

 

 

 Velkou trpělivost museli mít lidé, kteří zde pečlivě odkrývali zem, dávali dohromady střepy skleněných a porcelánových destiček se jménem nebožtíka, i ti, kteří odhrabávali listí a vystříhávali náletové dřeviny.  Klobouk dolů před dobrovolníky.

 

 

Z řad místních kromě pana Koukla asi velkou pomoc čekat nelze. Žijí tu totiž jen čtyři stálí obyvatelé a je tu deset čísel popisných, větší část jsou tedy chalupáři. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Luková nikdy nebyla velikou vesnicí.  Z digitalizované kroniky obce jsem se mnoho nedozvěděla, je psaná, jak jinak, v němčině.

 

Dochovala se kronika české menšinové školy, čítající jen několik roků mezi dvěma světovými válkami, končí ve školním roce 1937/38.  Škola byla založena na popud správce zdejšího velkostatku, který zaměstnával české dělníky.

 

Statek patřil původně rodu Lažanských. Ze zápisů je zřejmé, že boj o českou školu byl svízelný.  Žáků bylo minimum, škola často žádala o sirotky až z Prahy, někdy navýšily stav žáků školy kočující cikánské děti.  

 

 

Přesto i v tak složité době děti dostávaly o vánoční besídce látku na šaty, pár obuvi a nějakou drobnost.  Většinou se jednalo o dobrodince z vnitrozemí, kteří poslali finanční dar k zakoupení dárků.

 

 

 

 Mezi dvěma světovými válkami ve 22 domech žilo cca 108 obyvatel.  Kromě kostela zde byla fara, hostinec, německá malotřídní škola a hospodářská záložna.  

 

Dařilo se tu ovocnářství.

 

Tolik z Lukové.

 

Při odjezdu si ještě fotografuji zastaralou tabuli pojízdné prodejny, to už se málo vidí, a pohledem na kopec Kozelka a obrovitý televizní vysílač Krašov, opouštím toto místo.  

 

Za pár dnů další pokračování,

vaše MIA

 

 

 

 

Komentáře (6)add feed
... : Moira
Diky Mio,

krasne povidani. Znam ten kraj docela dobre. Tahle vesnicka mi vsak zustala neznama.
březen 12, 2018 06:48
... : mia I
taky dík Moiro.
březen 12, 2018 15:09
... : *deeres*
Hezké povídání o místě, které neznám, jdu se dívat na starou mapu.
Mio, trochu jsem se na začátku druhé strany neorientovala , asi zapůsobil literární šotek a kus textu uzmul.
březen 12, 2018 15:27
... : mia I
no jo. Máš pravdu. Koukla jsem do textu co mám ve svém počítači, jestli jsem to dobře odeslala. Při tvoření článku tam Daniele šotek ukradl jednu větu o Jakubu Hadravovi, tvůrci soch.
březen 12, 2018 15:34
... : d@niela
Jéje, tak to se moc omlouvám... ono je to děsná práce s tím vkládáním obrázků, aby byly správně usazené, rámované textem. A tak se tahle chyba vloudila. Ale už tam chybějící informace je vložena.
:-))
Takže se, holčičky moje, fakt omlouvám smilies/cheesy.gif
březen 12, 2018 15:44
... : *deeres*
https://www.youtube.com/watch?v=VS_EkSNPc-s

Díky instalaci výstavy a následnými ukázkami na youtube se kostel stal známým a je hodně navštěvován i cizinci. Tím ztratil hodně ze své tajemnosti, ale zase získal peníze na opravy.
Ten pán z videa je p. Petra Koukal a pokud by někdo chtěl kostel navštívit, tak je to možné po předchozí domluvě. Ale až do sezony 2018, je pro opravu střechy kostel uzavřen a nahlížet se dá jenom okny. Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
březen 12, 2018 16:59
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy

 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]