O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

NUDA ZAŽÍT TOUHU (PODLE DOSTOJEVSKÉHO) PDF Tisk E-mail
Úterý, 27 únor 2018
Jsem ten nejpovolanější člověk k tomu, abych napsal něco o nudě. Mám s nudou zkušenosti, o kterých se vám ani nesnilo. Uvědomte si, že máte co do činění s člověkem, který sedmnáct let jezdí na festival uměleckých filmů, kde dávají i několik uměleckých filmů denně. S člověkem, který navštívil desítky autorských literárních čtení.

 

 

 


 

A hlavně: setkáváte se s člověkem, který se zúčastnil skutečné dětské narozeninové oslavy. Věřte mi, o nudě toho vím opravdu hodně.

Než začneme, je třeba si ujasnit to základní: Co to vlastně je nuda?

 

„Nuda je jako nemilosrdné přibližování se k epidermis času. Každý okamžik je rozšířen a zvětšen jako póry na tváři,“ napsal v roce 1987 francouzský sociolog a filozof Jean Baudrillard. Myslím, že to je naprosto výstižné: nuda je přesně ten pocit, který zažíváte při čtení knih s takovýmihle citáty.

 

Od roku 1987 ale uplynula spousta času (asi tak třicet let), Jean Baudrillard umřel a lidstvo prodělalo překotný vývoj v oblasti společnosti, vědy, techniky, nudy a účetnictví. Nějaké plácání o epidermis už nestačí; moderní nuda si říká o moderní definici. A ta zní: „Nuda je stav, když všichni vaši přátelé na fejsu postují statusy tak debilní, že musíte jít na 9gag, Boredpandu nebo Pornhub.“ Čímž chci říct, že dneska je díky všem těm moderním technologiím, sociálním sítím a online hrám setsakra těžké se pořádně nudit. Rozhodně je těžké nudit se sám, když máte mobil. K důkladnému nudění proto potřebujete alespoň dva lidi – nuditele a nuděnce – navíc uvržené do situace, kdy nuděnec nemůže nuditele jen tak opustit, protože je takříkajíc v podruží nuditele, který nad ním vykonává ze společenského hlediska činnost, vyplývající z jeho dominantního postavení nebo jehož sociální rolí v daném sociálním milieu je blablabla bla. Blabla nudná slova bla blabla bla. Blablabla hádám, že jste tuhle větu přeskočili blabla bla.

 

Ale to je jedno. Lepší bude uvést nějaký konkrétní příklad.

 

Jak možná víte, Fjodor Michajlovič Dostojevskij kdysi popsal nudu jako „touhu zažít touhu“ (viz „Dostojevského slovník naučný“, str. 678). Vyjdeme-li z tohoto klasického citátu, můžeme dnes nudu definovat jako „touhu zažít něco jiného, než jalovou přednášku člověka, co si nedostatek vlastních myšlenek kompenzuje citacemi z děl dávno mrtvých ruských spisovatelů, které navíc ani nečetl; jen si ty citáty vygoogloval“. – Já vím, že je to dlouhá a dost nudná definice, ale pokud tuto definici začneme analyzovat ze sémiotického hlediska, nalezneme nejeden styčný bod s modelovými situacemi interakcí v sociálních blablabla bla blabla bla bla ty vole další nudný odstavec blablabla bla bla blabla blableblu bla blabla tohle už taky nikdo nečte blabla bla.

 

Každopádně: co možná nevíte, je, že existuje něco jako „stupnice nudnosti“. Podobně jako sílu otřesů země měříme na tzv. Richterově stupnici (pojmenované po Charlesi Richterovi, tedy člověku, který vynalezl zemětřesení), můžeme měřit sílu otřesnosti nudy podle odborné škály. Vyvinulo ji specializované nudné vědecké konsorcium, složené z lidí jako jsou pojišťováci, kritici, co píšou o moderním umění, učitelé a lidé, co ostatním vyprávějí děje seriálů. Tato pětistupňová škála je pro lepší představu doplněna typickými ukázkami nudy jednotlivých stupňů; stupeň 1 odpovídá malé soukromé nudičce, stupeň 5 transglobální nukleární nudě s destruktivním dopadem na celé lidské pokolení.

 

 

  1. rybaření
  2. vyprávění o rybaření
  3. psaní o vyprávění o rybaření
  4. dětské narozeninové oslavy
  5. hipstři

 

 

Kromě této stupnice taky existuje něco, čemu psychologové říkají odborně „Boredom Proneness Scale“ (což je anglicky a znamená to „boredomová pronenózní škála“). Je to vlastně ukazatel, jak snadno se necháte znudit. Až vaši přátelé budou zase na fejs postovat debilní statusy, můžete si pro zabavení najít na internetu test, který vám řekne, jak moc jste náchylní k nudě. Stačí zadat do Googlu „boredomová pronenózní škála“.

 

Já jsem si ten test udělal a zjistil, že nemám vůbec žádný sklon se nudit. No pochopitelně – kdykoli se totiž zdá, že bych nad Dostojevským mohl začít pociťovat touhu zažít touhu, mrknu na Pornhub.

 

JAN FLAŠKA

 

 

 

Komentáře (4)add feed
... : Michal
Zajímavé, kvíz jsem udělal, http://www.gotoquiz.com/boredom_proness_scale a patřičně dopadl.
You have a 39% chance of being bored out of your skull. You handle boring situations fairly well.

únor 27, 2018 11:32
... : doktor
??????????,povídání o h...ě.Nic než nuda.
únor 27, 2018 12:10
... : *deeres*
Nudím se podle testu jenom z jedné třetiny. Tentokrát mne dostal i Jan Flaška, při čtení jsem to zalomila.
únor 27, 2018 14:23
... : Michal
Doktore, dám ti přátelskou radu - nečti to. smilies/wink.gif
únor 27, 2018 21:01
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]