O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

CO NOVÉHO VE SVĚTĚ? PDF Tisk E-mail
Úterý, 13 únor 2018
Související obrázekNEJEN PRŮŠVIHY, ALE I BÁJEČNÉ OBJEVY - Desítky tisíc dosud neznámých staveb mayské civilizace, včetně pyramid a paláců, objevil mezinárodní tým vědců pomocí nově vyvinuté technologie LIDAR na severu Guatemaly. Použitím laserového paprsku objevují nové a nové struktury, které se nacházejí pod bujnou vegetací.

 

 

 

 

Pomocí tohoto úžasného přístroje, připevněného na trupu letadla, zmapovali více než dva tisíce čtverečních kilometrů. Díky tomu se podařilo najít už více než 60.000 dosud neznámých domů, paláců, ulic, zavlažovacích kanálů, hradeb a dalších staveb, které vybudovala civilizace Mayů.

Ruiny mayského osídlení po staletí ukrýval hustý prales... V departementu Petén se nyní na rozloze 2100 čtverečních kilometrů našly desítky mayských měst, ve kterých mohlo žít až deset milionů lidí, tedy dvakrát až třikrát více, než vědci doposud předpokládali.

 

Výsledek obrázku pro LIDAR MAY PEOPLE
 

 

Je to něco úžasného, překvapivého: „Mám tu mapu vytvořenou na základě dat z laserových měření, a ta ukazuje,  co se nachází za těmito stromy. Podívejte, hned tady za rohem je obrovský chrám,“ říká na webu National Geographic archeolog průzkumník Albert Lynn. Jde nadšeně džunglí, v ruce drží tablet. Mapa na displeji mu ukazuje, co vše se skrývá za okolním porostem. Předvádí tak praktické využití technologie, která mayské ruiny v Guatemale pomohla objevit.

 

 

 

Výsledek obrázku pro LIDAR MAY PEOPLE

 

 

 

Na rozdíl od jiných civilizací, jejichž pole a stavby zničily kultury, které přišly po nich, v případě Mayů zůstala značná část uchována právě díky vegetaci, která ji léta před zraky lidí ukrývala. V turisty vyhledávaném mayském městě Tikal se dokonce podařilo objevit dosud neznámou pyramidu, o které si vědci dříve mysleli, že je to malý kopec.

Podle všeho tento objev přepíše dějiny civilizace středoamerických indiánů. Ta se začala vyvíjet před zhruba 3000 lety a vrcholu dosáhla v letech 250 až 900 našeho letopočtu. V 16. století většinu mayského území dobyli španělští kolonizátoři.

 

  

 

Podle všeho jde o jeden z největších úspěchů archeologie za posledních 150 let.

d@niela

zdroj: internet

 

Komentáře (1)add feed
... : doktor
Ano,též jsem zaregistroval použití tohoto přístroje.Je úžasné mít možnost odhalovat skrytá tajemství dávných věků i tam kde tajemství kryje neproniknutelný prales.
únor 14, 2018 12:28
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]