O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

TOULKY ŠUMAVOU - ÚDOLÍ LOSENICE - I. PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 08 únor 2018
Přejít na obsah
TOULKY ŠUMAVOU - ÚDOLÍ LOSENICE - I.
Strana 2
Strana 3

 

 

 

 

 

 Období krize ve třicátých letech firma přežila bez úhony.  V blízkých sklárnách v Klášterském mlýně nastal útlum výroby a dělníci přecházeli do Watzlawickovy továrny. Z dobových fotografií lze poznat, že objekt byl opravdu rozsáhlý, tvořila jej obrovská pila a výrobní budova, vzdálené od sebe několik desítek metrů. Podnik se snažil hodně sázet na reklamu a z dobových dokumentů lze vidět opravdu krásné zboží (zanikleobce.cz – dobový leták firmy). Rovněž se vedení snažilo v Kašperských Horách otevřít vlastní učňovskou školu a usilovalo o vznik železnice Kašperské Hory-Sušice, k realizaci však nedošlo.  V období druhé světové války se výroba uzpůsobila potřebám armády (bedny na munici).

 

Po roce 1945 byla snaha zabránit odsunu Němců a továrnu zachovat. Dokonce národní správce vyslovil obavu, že lidé přicházející z vnitrozemí nebudou mít předpoklady pro těžkou fyzickou práci se dřevem. Bohužel došlo ke znárodnění továrny, v pozdější době podnik SOLO Sušice zde vyráběl kuchyňský nábytek.  I on však objekt opustil a tak továrna chátrá a pustne. Menší objekt se doslova ztrácí před očima. 

 

 

 

Nebýt toho, že je zima a není vegetace, se mi něco málo podařilo vyfotografovat, musela jsem si ovšem dávat pozor na každý krok. V létě by člověk už pomalu nepoznal, že tu nějaká pila stála, vše je rozpadlé a hlavní štít s logem Franz Watzlawick, který tu byl v devadesátých letech, už také zmizel. Továrna sice zatím stojí, ale dovnitř jsem se neodvážila. 

 

Tolik dnešní povídání. Příště poputujeme dále proti proudu Losenice…

 

MIA

(je to smutné, co?)

 

 

 

Komentáře (10)add feed
... : mia I
únor 08, 2018 18:42
... : *deeres*
Tohle potkalo mnohé šumavské vesnice. V 64.roce jsem byli se školou ne lesní brigádě sázet smrky, v Uhlíkově část obce Záhvozdí.
Byli jsme ubytováni v bývalé Schwarzenberské hájovně, stavení s ubytovnou pro lesní dělníky, která ve válečném období sloužila jako pracovní zajatecký tábor.
Podle sčítání lidu v roce 1910 v Uhlíkovu žilo ve 31 domech 225 obyvatel. Jinak Uhlíkov patřil k nedaleké místní obci Hintring neboli Záhvozdí. K Uhlíkovu příslušela ještě samota U Kokše (Kokschenheger). Číslo 18 byla knížecí hájovna, číslo 21 škola, číslo 30 taktéž využívala knížecí lesní správa.Ze živností před druhou světovou válkou lze uvést hostinec (Adalbert Prantl), trafiku (Franz Pendelin) a obchodníka dobytkem (J. Lemberger). V Uhlíkově působilo celkem 25 domkářů.
To se píše na webu o zaniklých obcích.
Když pro turisty otevřeli Vojenský Újezd Boletice, byla jsem se tam podívat. Ze Záhvozdí tam vede turistická cesta a už jsem nenašla ani tu tehdejší hájovnu. Zbyl jenom Uhlíkovský kopec a název trasy.Podobně dopadlo i Záhvozdí, 9 domů, 10 obyvatel. Ani ty smrky jsem nenašla.
únor 09, 2018 08:56
... : mamča
mia : Moc hezké, i když smutné, vyprávění o zaniklých obcích. O některých jsem vůbec netušila, že existovaly.
A to jsem si myslela, že mám Šumavu procouranou křížem krážem. Jenže "Hraniční pásmo" bylo dlouho "území nikoho" a kruté šumavské zimy dílo zkázy na starých opuštěných stavbách dokonaly.
únor 09, 2018 11:22
... : mia I
děkuji.

Je to opravdu smutný, kolik vesnic zaniklo, ale už se s tím nic nedá dělat. Je dobře, že se najdou nadšenci, kteří se snaží trochu vzkřísit tradice, minulost. Třeba když jsem psala na Kudlance o šumavském Mouřenci před vánoci, tam skupina nadšenců oživila zapomenutý kostel. Navštívila jsem na podzim zaniklou obec u Nýrska Červené Dřevo, krásně tam dali(samozřejmě v rámci možností) do kupy zaniklý hřbitov a základy kostela. Teď jsem poslala Daniele článek Losenice II.,kde bude o Vogelsangu, který se také podařilo vzkřísit. Ale bohužel stovky vesnic už nikdo nevzkřísí. Někdo si může říct, že v těch odlehlých koutech by stejně nikdo nechtěl bydlet, ale třeba rakouské a německé pohraničí je obydlené.
únor 09, 2018 11:57
... : mamča
mia : Rakouské a německé pohraničí je obydlené, protože tam je buď možnost práce, nebo funguje dopravní obslužnost. Tam, kde není obchod, doktor, škola, apod. a není možné se bez vlastní dopravy k civilizaci dostat, tam obce postupně vymírají.
A není to jenom v pohraničí.
únor 09, 2018 12:26
... : mia I
mamčo souhlasím s Tebou.
únor 09, 2018 12:35
... : doktor
V pohraničí nebylo třeba hranice,aby člověk poznal kde je naše a sousedovic strana.
únor 09, 2018 13:51
... : Milene
Na ČT běží teď seriál Vzteklina. A ten se také natáčel v nějakých polorozpadlých šumavských objektech.
únor 09, 2018 15:20
... : mia I
Milene na seriál nekoukám, ale na netu jsem zjistila, že se něco natáčelo na Wunderbachu (Bystré). To je na Paštích , za Rejštejnem směrem na Čeňkovu Pilu, Srní . Rejštejn, Myší domky, pak u Paštěckého mostu se na Wunderbach dá jít. Ale není tam turisticky značená cesta a bude to hodně zarostlé. Láká mi to tam už déle, ale bude tam asi velké převýšení (na mne tedy velké).

Tady video https://www.youtube.com/watch?v=iE27BSxUqYw
únor 10, 2018 07:29
... : *deeres*
Mio, díky za odkaz.
Skvělé video, dlouho jsem v těch místech nebyla a jsem ráda, že to tam nesmetl v roce 2007 hurikán Kyrill, tak jako ty moje smrky na Uhlíkovském kopci.
Prohnal se tehdy přes Českou republiku nejenom Šumavou a zanechal za sebou všude paseku. Doslova.
únor 11, 2018 09:40
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy

 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]