O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

TOULKY ŠUMAVOU - ÚDOLÍ LOSENICE - I. PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 08 únor 2018
Přejít na obsah
TOULKY ŠUMAVOU - ÚDOLÍ LOSENICE - I.
Strana 2
Strana 3

 

 


 

 

 

Kousek od ní pila, resp. ruiny pily Franze Watzlawicka.  Dál pak odbočka na Podlesí-Vogelsang, obec vysoko nad říčkou Losenicí. Následovaly další bývalé osady, Karlina Pila, v zatáčce samota Wagnerka, patřící pod bývalou Buzošnou, a opodál po pravé straně úzká lesní cesta na bývalý mlýn Buzošná. 

 

 

 


 

 

 

Poté už celkem klidný úsek na Červenou, Lídlovy Dvory. Býval to hezký čas, zavítat na Šumavu, těch staveb bylo více a vzpomínky jsou hezké, některé i hodně úsměvné.

 

Píše se leden 2018 a já zatoužila podívat se znovu do těchto míst.

 

„Co se tam změnilo“?  Ptám se v duchu sama sebe. Jistě už tam vyrostly další hotely a penziony, neuměle vyvedené cedule s nápisy „Zimmer frei“ už snad zmizely… A tak syn bere do auta mne a vnuka od dcery a míříme na Šumavu.  Při návštěvě sušického muzea vnuk kulí očička na mechanický betlém, já zase obdivuji skleněné flakónky na voňavky. Jenže informační cedulka mne vyvedla z omylu, tahle krása se používala na věc voňavce hodně vzdálenou,  prozaickou – šňupavý tabák.

 

Pak mne zaujala dřevěná socha Madony z Podlesí-Vogelsangu. Vogelsang patří k zaniklým šumavským obcím, tak přece se něco z obce dochovalo…Máme v plánu na Vogelsang zajet, ale možná to bude problém, sníh „nahoře“ nebude, ale cesta do prudkého kopce může být pokryta zledovatělým krunýřem. Zůstat někde uprostřed zledovatělé úzké cesty by byl pěkný průšvih. Uvidíme.. Lákají mne bizoni, kteří tu prý mají být, ráda bych je ukázala vnoučkovi.

 

Cesta ze Sušice do Rejštejna uběhla rychle, po vánočních svátcích nejezdily kamiony se zbožím, ani nákladní vozy se dřevem, osobních aut nebylo na silnici mnoho. V Rejštejně pak následovala odbočka na Červenou. Po levé straně je kopec, kterému se říkávalo Kllaperl, oblíbené místo spisovatele Karla Klostermanna. 

 

Uprostřed lesů stojí kaple Panny Marie Pomocné, o něco dál stával Bílý domek, letní sídlo spisovatelovy rodiny.  Na zdejším hřbitově odpočívá spisovatelova matka  Charlotta, která pocházela ze slavného sklářského roku Ábélé a bratr, rejštejnský farář. 

 

 

 

 

Asi po kilometru jízdy se vynoří ruiny továrny Franze Watzlawicka.  Dnes ruiny, kdysi továrna, která dávala práci cca 250 až 300 dělníkům.  Sem, do údolí říčky Losenice, přišel roku 1878 tesařský mistr, obchodník, pozdější starosta Kašperských Hor, zaniklé obce.cz a zakoupil zde malou tesařskou soustružnu. Výroba tehdy čítala drobný sortiment – kartáče, biče, ozdobné komponenty potřebné k výrobě židlí.  Podnik nesoucí časem neobvyklý název „První rakousko-uherská továrna na kolečka k dětským kočárkům“ rozšířil svůj sortiment o dětská auta, tříkolky, koloběžky, sáňky, lyže, ohýbaný nábytek a velmi žádané dřevěné žebřinové vozy.  
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]