O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

LIBO BURÁKY? NA VAŠÍ ZAHRADĚ? PDF Tisk E-mail
Pondělí, 29 leden 2018
Výsledek obrázku pro BURÁKY PNGArašidy – buráky – podzemnice olejná. Ano, vypadají jako pěkně malé žluté kytičky, když vyrůstají ze země, ale když je vytáhnete ven, odhalíte jejich kořeny, uvidíte malé drobné ořechy. Čerstvá semena obsahují osmatřicet až pětapadesát procent oleje, čtyřiadvacet až pětatřicet procent bílkovin, cukry a vitamíny a podle posledních výzkumů vykazují i antioxidační a antibakteriální účinky.

 

 

 

 


 

 

Vědci se domnívají, že původní vlastí podzemnice olejné je pravděpodobně Jižní Amerika. Při archeologickém průzkumu prastaré kultury Inků nalezli v hrobech keramické nádoby staré přes tři a půl tisíce let, jež byly plné arašídů. Pěstování podzemnice se ale po světě rozšířilo teprve v době, kdy španělští dobyvatelé přivezli rostliny do Evropy. Odtud je britští obchodníci zase dováželi do jižní Afriky, aby zúrodnili tamní chudou půdu. Na políčkách pro ně do úmoru dřeli nizozemští přistěhovalci - Burové, kteří se proti nim vzbouřili. A právě v době britsko-burské války, která trvala tři roky, se začaly „burské oříšky“ vyvážet do jižních států Ameriky.

 

 

 

Dodnes jsou burské oříšky pro některé z nich nejen neodlučitelným doplňkem jídelničku, ale i zdrojem obživy a státní hrdosti. Dokonce se jeden burákový farmář stal i prezidentem Spojených států.

 

Jimmy Carter nebyl jen obyčejný farmář, jak tvrdí někteří historikové, ale skutečně pracoval na burákové farmě a později jednu, jež patřila jeho otci, ve státě Georgia i vedl.

 

 

 

 

Pokud to chcete zkusit, můžete si je doma vypěstovat také.  Podzemnice olejná vyžaduje kypřejší, výhřevnou půdu s větším podílem písku. V našich podmínkách rostliny předpěstujeme výsevem, nejlépe v polovině dubna, do malých květináčků. Ty umístíme tak, aby rostliny měly co nejvíc světla, a hojně je zavlažujeme. Semena klíčí rychle. Semenáčky vysadíme na záhon až po polovině května do prohřáté půdy, ve vzdálenosti patnáct až třicet centimetrů od sebe a řádků širokých šedesát až sedmdesát centimetrů. Proti pozdním mrazíkům sazenice chráníme netkanou textilií.

 

 

 

 

 

Během kvetení omezíme zálivku, aby došlo k opylení květů. Po odkvětu sledujeme růst stopek, a jakmile se dotknou země, ihned je přihrneme. Tím podpoříme tvorbu plodů. Pak opět začneme se zálivkou.

 

Burské oříšky začínáme sklízet za sto dvacet až sto padesát dní. Tak dlouhou mají vegetační dobu. Ale jak odhadnout, kdy jsou lusky zralé? Jedině zkouškou, jako to děláme u brambor. Prostě se podíváme pod keř. Rostliny podryjeme rýčem, uchopíme za nať a opatrně vytáhneme z půdy. Zralé lusky posbíráme a necháme sušit na suchém místě.

 

Čerstvě nasbírané buráky se dají jíst syrové, dají se péct, pražit, sušit, nasolovat, nakládat do cukru, do sirupu nebo prostě jen vařit. Syrový burák přímo z rostliny chutná skoro jako hrášek nebo fazole. 

 

 

 


Zkusíte to? Tak hodně štěstí,

d@niela

 

 

 

 

 

 

Komentáře (9)add feed
... : Myška
Zajímavé... zkoušet to ale nebudu. smilies/smiley.gif
leden 29, 2018 21:50
... : Moira
U nas v 600-tech metrech to taky zkouset nebudu. Clanek je zajimavy tim, jak buraky ke svemu jmenu prisly.......
leden 30, 2018 05:55
... : Josef Kouba
V krámu jich koupím za par šupů kilo a s nimi krmím veverky. Takže veškeré zahradničení na vlastní pěst je neefektivní. Je to stejné jako bych radil zasejte si ekologické žito a potom jej rozemelte a upečte si chléb. Blbost na desátou.
leden 30, 2018 06:39
... : *deeres*
Vždycky jsem si myslela, že u nás podzemnici pěstovat nejde. Už jenom proto, že k dosažení plodů, potřebuje 4-5 měsíců vysokou teplotu a zároveň i vlhkost.
Fakt je lepší je koupit, sice tu nejsou za hubičku, ale už jsou určené ke konzumaci.
Kdysi jsem byla v Holandsku, kde byl větrný mlýn na lisování oleje z buráků a tak jsem ho poprvé ochutnala nepražený.
Nic moc,chuť podobná jako když konzumujete syrovou fazoli, docela mně i připadalo, že by se ani neupravené tepelně jíst neměly. Buráky jsou i jedním z největších alergenů.
leden 30, 2018 11:16
... : Bara
No prave, vcera jsem zrovna cetla v novinach, ze by se malym detem mel chleba mazat tzv. burakovym maslem, aby se te alergii predeslo. U nas se to jmenuje pindakaas. Pindas jsou buraky a kaas je syr, v tomto pripade se jedna o mazaci. Protoze se u nas nesmi pouzivat nazev maslo, kdyz to neni opravdove maslo, tak z toho vznikl syr. Ten s malymi kousky mi chutna vic. Nedopravam si ho denne, protoze je to dost tucne, ale cas od casu, rika se dobrého pomálu.....nastesti nemam alergii, ale lide co tim trpi, tak se muzou az udusit jak jim natece krk.
leden 30, 2018 12:00
... : Myška
Burákové máslo - tento název se v ČR taky oficiálně nepoužívá... vlastně ani nevím, jaký je český oficiální název. Ale zaujalo mě, že u vás se smí nazývat sýrem, protože i sýr má svou definici, a sýrem se např. nesmí nazývat výrobek vypadající jako tavený sýr ale vyrobený z nějakého rostlinného fujtajblu.

leden 30, 2018 12:44
... : Bara
Nevim, tenhle nazev pindakaas vznikl uz nekdy v sedmdesatych letech prave z toho duvodu, ze se nesmel pouzivat nazev maslo. Zatim se tim nikdo nezabyva ani EU. Ale co neni, muze byt. Videla jsem ho v Cechach v Tescu pod nazvem peanutbutter a zde to v nazvu zatim nevadi. Asi proto, ze je to americky produkt? Mne osobne prijde jaksi prehnane tyhle problemy s nazvy, co se smi a co se nesmi, takze to beru s usmevem a zivot jde dal.....
leden 30, 2018 12:58
... : Myška
Ano, v originále peanutbutter... ty zákazy tradičních názvů je výmysl EU. Stejně jako u pomazánkového másla, rumu a dalších,... Kdyby byly dnešní problémy jen toto, bylo by nám hej.
leden 30, 2018 13:05
... : doktor
Dani,moc hezké a zajimavé.Ale pěstovat? Raději nebudu pokoušet toleranci záhonků.Ahoj.
leden 30, 2018 14:26
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]