O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

BRAMBORÁKY OD FLORENTÝNY PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 11 leden 2018
Přejít na obsah
BRAMBORÁKY OD FLORENTÝNY
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6

 

 

 

bramboráky recept
 
 
 
R E C E P T    N A   B R A M B O R Á K Y ,

 

po kterých se můžu utlouct

 

 

Množství: 4 porce jako příloha (při dobré vůli všech strávníků)

Suroviny

·         750 g brambor

·         80 g hladké mouky

·         1 vejce

·         200 ml horkého mléka

·         6 stroužků česneku

·         1 lžíce sušené majoránky

·         1/2 lžičky drceného kmínu

·         sůl (zhruba 1 lžička)

·         sádlo na smažení

Postup

1.     Brambory umyjte, oloupejte a nastrouhejte na jemném struhadle.

2.     Nechte stát asi 3 minuty a veškerou vodu, kterou strouhané brambory vyloučí, slijte a navíc ji ještě z brambor trochu vymačkejte – pokud chcete, klidně si pomozte cedníkem, ale nutné to není. Pak brambory zalijte horkým mlékem a přidejte ostatní ingredience kromě sádla. Dobře promíchejte.

 

3.     Rozehřejte velkou těžkou nerezovou pánev a dejte do ní lžičku sádla. Jakmile se sádlo rozpustí a začne v něm „lupat“ (ale pozor, aby se z něj ještě nezačalo kouřit), naberte jednu menší naběračku těsta, vyklopte ji doprostřed pánve a obrácenou stranou naběračky nebo lžící rozetřete těsto na půl centimetru vysokou placku. Opékejte pouze na středním plameni, bramborák se musí dobře propéct, aby uvnitř nezůstal syrový.

 

4.     Až po 2-3 minutách spodní strana bramboráku zezlátne, opatrně jej obraťte širokou špachtlí nebo podběračkou a stejným způsobem opečte i po druhé straně. Dobře upečený bramborák je křupavý a uvnitř dostatečně měkký, bez škrobové příchuti nedovařených brambor. Jakmile trochu vystydne, ztrácí křupavost, ale chuti to samozřejmě neublíží.

 

 

Poznámky, rady, tipy:

Po pár upečených bramborácích neváhejte nad použitím druhé pánve, půjde vám to rychleji od ruky.

 

FLORENTÝNA

 

 

 

 

 

 

FLORENTÝNA
Komentáře (8)add feed
... : Michal
Nedá mi to a přidám svou trošku do mlýna. Chápu, že i u bramboráku platí, že kolik kuchařů (a kuchařek) tolik jediných správných receptů.
Strouhám na hrubo, tak nám chutnají nejvíc.
Také nikdy neslévám vodu, protože to bych vylil škrob a musel ho nahradit moukou. A já chci dělat bramboráky, ne knedlíky.
Místo mléka použiju pivo, pivo totiž dodá na závěr křupavosti.
Smažím samozřejmě na sádle, nejsem barbar.
No a nejchutnější jsou, když se servírují rovnou z pánve jednotlivcům. Sám jím ve stoje u sporáku, žádné prostoje kdy by měly čas vychladnout a změknout.
Na závěr, rozmohl se módní podle mne nešvar, bramborák jako příloha ke guláši. Podle mne naprostý nesmysl, bramborák nesákne šťávu a o tom přece guláš je. Podle mne je nejlepší příloha ke guláši chléb. No ale to je věc názoru a já tu píšu o tom svém.
leden 12, 2018 09:41
... : *deeres*
Nejlepší z pánví na smažení není ani jedna jmenovaná, ale ta nejobyčejnější ocelová, která se používáním vypálí. Ovšem nesmíte jí narvat do myčky, nebo mýt vařící vodou, protože pak opravdu připaluje. Pánev po použití stačí pouze vytřít papírovým ubrouskem.
Pak se vám nepřipálí a netrhají ani bramboráky, ani lívance, ani palačinky a už vůbec ne bramborové placky.Poprvé slyším, že někdo dává do těsta mléko??? I tomu vajíčku a mouce bych se vyhnula.´
Kdysi jsem jezdila z práce přes Palmovku a pod závorami byl automat, kde prodávali pouze bramborák. Vždycky na něj byla dlouhá fronta. Smažili ho přímo na elektrických plotýnkách z vlastního těsta, které bylo jejich výrobním tajemstvím. Tak senzační bramborák, jak dělali tam neumím. Ať jsem ho koupila jakékoliv množství, domů jsem ho nikdy nedovezla. Tramvaj číslo 12, kterou jsem jezdila z Palmovky byla vždycky prosáklá česnekem a většina cestujících se za jízdy cpala bramborákem, stejně jako já.
Neznám větší humus, než je bramboráček z pytlíku, smažený ve friťáku, tak, jak je dnes zvykem vám ho předložit ve většině restauracích.
leden 12, 2018 10:25
... : Michal
Propána deeres, já na něj pamatuju. A druhý nejlepší byl u Anděla.
S tou pánví máš pravdu, já měl supertěžkou ocelovou. A jak se na ní dělalo! Ta když se rozpálila, hned tak ji něco neochladilo, a to je celé kouzlo práce s pánví.
leden 12, 2018 21:11
... : *deeres*
Michale, automat i závory už dávno z Palmovky odvál čas, dneska tam je stanice metra a TV Prima. Co mně neodvál čas, jsou dvě staré ocelové pánvice, na které nedám dopustit. Bohužel, nejdou na indukci a tak je musím používat na starém elektrickém sporáku, ale ani tam to není to pravé ořechové. Nejlépe fungovaly na přímém ohni, takže i na plynu.
I já pamatuji smíchovské bramboráky, ty z Libně byly lepší. K Andělu jsme chodívali do vyhlášeného mléčného baru. Místo něj je také metro.
leden 13, 2018 09:21
... : Michal
Jsme my to stařečci = pamětníci, co? smilies/wink.gif
Víš, pro ty změny které v Praze jsou jsem se po návratu z Ameriky rozhodl do Prahy se nevrátit, i když tam mám spoustu kamarádů trampů a krásných vzpomínek. Bohužel, ty vzpomínky jsou už jen krásné, Praha už není město které jsem miloval a tak jsem radši začal úplně jinde.
leden 13, 2018 12:36
... : Sidon
Dear Deeres, nemyslíš snad tou "ocelovou" pánví, pánev litinovou? To by odpovídalo tomu, co popisuješ. Ty ocelové by snad mohly být i ty nerezové (bez teflonu), které mají většinou taky silnější dno, což je pro smažení velmi podstatné, kvůli rovnoměrnému rozložení tepla z vařiče. Na tu litinovou, která je většinou masívnější, je i návod, jak ji "zajet", když je nová a je to jak pravíš - vypálit, vymastit a nemýt saponátem. Na bramboráky určitě nejvhodnější, ale i na smažení jiných pokrmů.
Já přidávám do bramboráků místo mouky trošku hrubší strouhanky.
leden 13, 2018 17:11
... : *deeres*
Sidone, ne. Je to určitě silná ocel, protože po nějakém čase i ocelová,silnější pánev se prohne a to by litina neudělala. Proto je pro ně lepší přímý plamen, na plotýnce musí být absolutně rovné dno.
Michale, vnitřní Praha se od povodní v roce 2001 a 2013 hodně proměňuje, já to vidím tím spíše,že už tam pátým rokem nebydlím a tak při sporadických návštěvách se jenom divím. Zmizela stará průmyslová Praha v Libni, Holešovicích i Karlíně a staví se "ouřady".
Ale trať na Palmovce směrem na Kolín, ta už byla přeložena v roce 1984. Stažené závory byly pro dopravu hodně stresující, stejně tak jako nahoře na Krejcárku, na obou se čekalo pěkně dlouho. Chodci mohli použít podchod. A řidiči tramvají, které stáli směrem na Žižkov,ti běžně vybíhali od řidičských pultů, pro přednostní bramborák.
https://czumalo.wordpress.com/2013/02/15/ulice-na-zertvach/
leden 13, 2018 17:42
... : *deeres*
Tramvaje samozřejmě stály, chybička se vloudila, i jako y. Tak si to přeberte. smilies/grin.gif
leden 13, 2018 18:10
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy

 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]