O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

JAK STARÁ A ODKUD JSOU "ČESKÁ" VEJCE? PDF Tisk E-mail
Úterý, 28 listopad 2017
Přejít na obsah
JAK STARÁ A ODKUD JSOU "ČESKÁ" VEJCE?
Strana 2
Výsledek obrázku pro polská vejce prodávana jako českáPřestože stále více spotřebitelů údajně preferuje při nákupech potravin české výrobky, vozí se do ČR stále více potravin ze zahraničí. Platí to mimo jiné i pro vejce, ačkoli v kvalitě, nákladech na produkci a ceně dodávek vajec do maloobchodních sítí je Česko plně konkurenceschopné v rámci celé EU.

 

 

 

 

 

 

 

 

Výsledek obrázku pro polská vejce prodávana jako česká

 

Pomineme-li pokrytectví části společnosti, která něco jiného říká a něco jiného skutečně dělá, jsou přetrvávajícími překážkami v reálném naplnění preferencí nákupu tuzemských potravin možnosti původ příslušných potravin fakticky rozeznat. Právě u vajec je v řadě případů situace ještě složitější, přestože u nich jakožto u jednosložkové potraviny existuje v rámci celé EU povinnost uvádět zemi původu. Ta se však různě obchází a kamufluje.

 

 

 

Viditelně zavádějící je už například obchodní název společnosti „Česká vejce“, kterou spotřebitelé celkem logicky zaměňují za zmiňované označení země původu. Skutečností ale je, že název firmy samozřejmě automaticky neznamená zemi původu a společnost může pod svým názvem uvádět na trh i vejce ze zahraničí, aniž by tím porušila nějaký zákon.

 

Vůbec nejčetnější kamufláží je ale princip, kdy jsou v obalech označených jako česká vejce produkty ze zahraničí, přičemž ani to není žádným porušením zákona. Skutečné označení původu je totiž až přímo na skořápkách příslušných vajec, přičemž ta česká se poznají podle označení „CZ“.

Související obrázek

Spotřebitelé ale soulad v označení obalu a samotných vajec obvykle nekontrolují, a právě toho využívají výrobci k tomu, aby do zcela identických obalů s „českými vejci“ dávali tu skutečně vejce tuzemského původu, ondy ale vejce zahraniční, nejčastěji polská.

 

Možnosti, jak poznat naše vejce od jiných, ale existují. Jednou z nich je povinnost uvádět zemi původu na obalech plat vajec, pokud jsou plata překryta igelitovým obalem. V tomto případě je ale často problém s přečtením příslušných písmenek, buď kvůli jejich velikosti (spíše však „malosti“), nebo kvůli tomu, že jsou nápisy nezřetelné a rozmazané.

 

Lepší, viditelnější a tedy jednodušší možností je orientovat se podle log, je však třeba vědět jakých. Hojně medializované logo „Česká potravina“ zavedené poslední novelou zákona o potravinách v praxi na výrobcích ještě není, logo KLASA zase neskýtá plnou záruku tuzemského původu vajec.

 

 

 

Garancí tuzemského původu vajec je tak jednak ocenění Regionální potravina, především ale loga „Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou“ a logo a nápis „Česká cechovní norma“.

 

V obou případech je viditelným symbolem vlajka ČR. Vzhledem k nepříliš obecné známosti označení „Česká cechovní norma“ je možná na místě konstatovat, že uvedené logo již používá zhruba třetina českých producentů zapojených do systému cechovních norem, a pokud jde o podíl těchto producentů na českém trhu, pak je to více než šedesát procent subjektů.

  
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]