O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

ZÚŽENÍ SPOLEČNÉHO JMĚNÍ MANŽELŮ PDF Tisk E-mail
Pondělí, 31 prosinec 2007

 Milá kudlanko, ráda bych se poradit ohledně rozvodu svých rodičů. Otec si našel velmi mladou přítelkyni, s kterou si následně pořídil i syna (dnes devítiletého). V době jeho narození odešel z našeho bytu, který je dnes družstevní, ale jehož je stále spoluvlastníkem a stále tu má trvalé bydliště. Otec je osoba samostatně výdělečně činná.  

 

 

     S matkou se dosud nerozvedli ani majetkově nijak nevypořádali (ona zatím nechtěla). Otec s přítelkyní žije v jejím domku, který ovšem z větší části financoval. Nicméně v jeho daňových přiznáních nebudou zisky nijak vysoké. V současné době otec naléhá na rozvod s tím, že je pod kontrolou FÚ... Je možné, že  by taky mohla matka přijít o byt, který jako spoluvlastník užívá? Myslím, že by se už konečně měli rozvést a a situace se vyřešila. Doufám, že na převodu bytu pouze do majetku matky se dohodnou. Předem děkuji za odpověď. Linda

 

 

 

 

ODPOVĚĎ:

 

 

Milá Lindo,

 

     manželé zásadně odpovídají za závazky vzniklé za trvání manželství společně a nerozdílně, ať spolu žijí či nikoli. Z tohoto pravidla však existují výjimky a jednou z nich je situace, kdy se jedná o závazky, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou poměrům manželů, které převzal jeden z nich bez souhlasu druhého. Pokud nebude společný závazek manželů uhrazen dobrovolně, mohou se pak případní věřitelé uspokojovat z jakéhokoli majetku ve společném jmění manželů - SJM (včetně členského podílu v družstevním bytu).

 

     Doporučuji proto situaci urychleně řešit; pokud maminka nechce přistoupit k rozvodu, je nutné ošetřit situaci alespoň zúžením SJM až na věci tvořící obvyklé vybavení domácnosti (dříve zrušení SJM). Doporučuji využít cesty soudního rozhodnutí o zúžení SJM. Může tak učinit i formou notářského zápisu, to ji ovšem neochrání před věřiteli, kteří nebyli s tím, že je SJM zúženo, seznámeni. Upozorňuji však, že tak se můžou ošetřit pouze dluhy vzniklé ode dne právní moci takového rozhodnutí, na dluhy předešlé to mít vliv nebude.

 

 

právník

 

 

 

Komentáře (2)add feed
U mojí tety to bylo obdobně. : Karina
Nechtěla být rozvedená, že to blbě zní. Strejda bydlel dlouho jinde. Jenže si udělal další děti a když zemřel, tak se dělil i ten původní byt a majetek. Doporučuju rychle všechno rozdělit, rozvést a vyrovnat.
leden 02, 2008 09:12
Dluhy manžela a neschopnost splácet : A.Malá
Dobrý den, poradí te mi jak postupovat v případě, že manžel ani já nejsme schopni splácet jeho dluhy (půjčky u bank a úvěry u společností) ? Vlastníme spolu byt a chtěli bychom ho přepsat na dceru. Jak postupovat ? Pak bych také chtěla aby nehrozila exekuce - převést manželovo bydliště na obecní úřad. Je to možné? A jak postupovat v případě osobního bankrotu (myslím na manžela) ? Děkuji Malá A.
listopad 20, 2009 17:53
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]