O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

VOLBY A BOJ PROTI KORUPCI PDF Tisk E-mail
Středa, 18 říjen 2017
Nadační fond proti korupci podrobně zhodnotil volební programy 10 politických stran a hnutí s nejvyššími preferencemi. Stanovil 16 klíčových protikorupčních opatření. Politické strany tak mohly v této analýze získat 16 bodů. Některé strany ve svých programech zcela rezignovaly na boj proti korupci. Z volebních programů je patrné, že se nejčastěji věnují více imigrační krizi než krokům, které by omezily rozkrádání veřejných peněz.

 

 

 

 

Na prvním místě této analýzy skončila Česká pirátská strana, v těsném závěsu Strana zelených. První získala 11 bodů a druhá 10 bodů z 16 možných. Je zřejmé, že obě strany věnují boji s korupcí podstatnou část svého volebního programu a neváhají jednotlivé kroky konkrétně popsat. Je ovšem otázkou, na kolik jsou tyto úmysly myšleny vážně, a nakolik jsou způsobené tím, že vedení obou stran nemá s reálnou parlamentní politikou prakticky žádné zkušenosti.

 

S poměrně velkým odstupem a celkovým výsledkem 4-5 bodů skončily 4 strany: STAN, hnutí ANO, TOP 09 a KDU-ČSL. Všechny tyto strany deklarovaly ve svých programech řadu důležitých protikorupčních opatření. Na druhou stranu nevěnovaly této problematice příliš prostoru nebo nebyly dostatečně konkrétní. Politické strany ČSSD a ODS se ve svých volebních programech boji s korupcí prakticky nevěnovaly. Nezískaly dokonce ani jeden bod a termíny jako korupce, ochrana oznamovatelů či transparentní vlastnické struktury se v programu vůbec neobjevily.

 

Z 16 klíčových protikorupčních opatření nebylo možné najít ani jedno. O trochu lépe je na tom KSČM, ovšem i zde je deklarovaný přístup v boji proti korupci zcela nedostatečný. Specifickým případem je SPD, která ve svém programu velice často používá jen radikální fráze, ovšem neuvádí téměř žádný konkrétní postup či konkrétní protikorupční opatření.

 

Kompletní analýzu volebních programů můžete stáhnout zde.

 

Samotné hodnocení bylo provedeno na základě těchto 16 hodnotících protikorupčních opatření: ochrana oznamovatelů protiprávního jednání, oprava rejstříku konečných vlastníků, rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, úprava registru smluv, nutná novelizace zákona o zadávání veřejných zakázek, zavedení dohledu nad dodržováním zákona o svobodném přístupu k informacím, odborné nominace do dozorčích rad, kvalitní zákon o vnitřním řízení a kontrole ve veřejné správě, prosazení regulace lobbingu, novelizace zákona o státním zastupitelství, zveřejňování finančních výkazů u firem získávající veřejné prostředky, oprava zákona o trestní odpovědnosti právnických osob, profesionalizace a odpolitizování soudních znalců, černá listina (black list), výrazné omezení vlivu politických stran na veřejnoprávní média a reforma soudnictví.

 

„Při pročítání volebních programů by si člověk mohl myslet, že při jejich realizaci by u nás mohl nastat ráj na zemi. Bohužel zkušenosti z minulých kampaní svědčí o tom, že se na tvorbě programů doslova vyřádili marketingoví a PR specialisté.

Věřme, že alespoň část z programů je autentických s dobrým úmyslem na jejich uskutečnění,“ okomentoval jednotlivé programy Karel Škácha, ředitel Nadačního fondu proti korupci.

 

 

JANUSZ KONIECZNY

 

 

 


 

Komentáře (5)add feed
... : *deeres*
Na boj proti korupci se nejvíc zaměřili Piráti.Prostě v tom umí chodit.
http://praha.e15.cz/praha/novinky/pirati-berou-na-magistratu-penize-navic-1338734?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=denni-tisk
Jejich lídr Bartoš je pacifista a zároveň přívrženec militantní teroristické Antify, která je v USA mimo zákon smilies/angry.gif
O Zelených se říká, že jsou navrch zelení, vevnitř rudí a Piráti jsou totéž, jenom se neobjímají se stromy a jsou víc zaměření na kybernetický prostor. Huliči a vítači jsou jedni i druzí.
říjen 19, 2017 13:46
... : polárka
říjen 19, 2017 14:15
... : Sidon
Velmi zajímavý rozhovor -

http://www.zn2.news/
říjen 20, 2017 18:27
... : *deeres*
Dneska jsem do schránky dostala noviny 5 2. Jako úvodní stránka na A3 byl slib Babiěhlaše českým voličům. Moc hezky se mně to četlo a tak jsem si to vytrhla, abych nezapomněla, co všechno, že nám slíbil.

Problém s ním je ten, že těžko sestaví většinovou vládu a jsem dost zvědavá, pokud vůbec zvítězí,
s kým půjde do koalice. Nebo se nakonec může stát, že vládu sestavovat nebude a vznikne nám chaotický spletenec proti Babišovi. Nevím, co je pro mne horší představa.

Zcela bez povšimnutí - EU v říjnu schválila nový unijní úřad, takzvaného Evropského žalobce. Má především zamezit zneužívání peněz a korupci. Polsko, Maďarsko, Nizozemí či Švédsko se této spolupráce vyvarují. Česká republika se však k dalším 19 zemím, které pravomoci žalobce schválili, připojila.

Česká eurokomisařka Věra Jourová dokonce požaduje, aby byl evropský žalobce součástí rozhodování o přidělení dotací a nespolupracujícím zemím by je mohl zablokovat. „Umím si představit, že unie bude posílat masivní finanční částky pouze těm státům, které se snaží finanční kriminalitu skutečně potírat a budou součástí úřadu,“ cituje Věru Jourovou web Aktuálně.cz.

Plán na odebrání pravomoci státům je ve finální fázi, konstatoval Jiří Payne.
říjen 20, 2017 18:52
... : *deeres*
Oprava ne Babiěhlaše, ale Babiše. Zase se mně tam zkopírovala nějaká blbost. smilies/cry.gif
říjen 20, 2017 18:55
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]