O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

MŮŽEME ZA TO, ŽE SE PŘECPÁVÁME? PDF Tisk E-mail
Pondělí, 02 říjen 2017
Většina z nás si řekne, co to je za otázku? Ale čtěte, co tomu říkají odborníci. Všeobecně se píše a říká, že obezita (tj. nenormální tlouštka) je nemoc z přecpávání jídlem a nedostatkem pohybu. Tedy vlastně zneužíváním „dobrého bydla“. Jak ale jistě tušíte, je to kapánek složitější. Jasně, řešíme problémy s hormóny, takže víme, že i obezitu mají na svědomí do značné míry právě ony. Nemusíte hádat, který z nich to je – tento se jmenuje liptin.

 

 

 

 

 


 

Vzniká v tukových buňkách a přenáší informace do mozku, jak jsme na tom se svými tukovými polštáři, tedy, jaké máme tukové zásoby. Pokud buňky jsou naplněné tukem, vyrábí liptinu více a naše chuť k ládování se, je jimi tlumena. Podaří-li se nám zhubnout, klesne hladina tuku v buňkách - a hle, zase máme chuť se pořádně nabaštit. Nedostatek tohoto hormónu působí jako signalizace k doplnění energetických rezerv do organismu. Výsledkem je pak zvýšený příjem potravy a nastává onen nechutný jojo efekt,  a redukční diety selhávají.

 

Bylo zjištěno, že vpravení hormónu do krve (pomocí injekce) by mohlo být považováno za lék, ovšem ukázalo se, že by to bylo vhodné jen u jedinců, kteří mají nízký obsah liptinu vrozený. A to je poměrně vzácný jev.  

 

 

 

Výsledek obrázku pro hormóny

 

 

Ovšem pozor! Do hry vstupuje další  hormón, tentokráte ghrelin, jinak hormón „hladu“. Je-li naše zažívací soustava bez práce se zpracováním požité potravy, začne náš žaludek produkovat ghrelin, ten se dostane do krve a tím pádem i do mozku, kde prostřednictvím nervových center vyvolává nesmírný pocit hladu…

 

A začíná se zase znova - pokud se opět dobře naládujeme, dá nám náš trávící systém echo, že má dostatek jídla a dostaví se konečně příjemný pocit sytosti. Stává se u některých lidí, že ghrelin dává falešné signály a nabádá náš organismus: jen papej dál, i když už je „plno“.

 

Proto nerovnováha hormónů, regulujících chuť k jídlu, může způsobovat poruchu v příjmu potravy. Například chorobným přejídáním i naopak nechutenstvím. Prostě - hormóny jsou pěkné potvory. Proto asi nejspolehlivější je rčení:

 

Jez do polosyta, pij do polopita – a budeš dlouho živ. Takže „vše jen s mírou", přátelé!

 

 

                                                                                       -doktor-

 

 

 

Komentáře (1)add feed
... : Josef Kouba
U mě to pracuje perfektně. S chutí se pustím do jídla, mám hlad, ale přijde signál s mozku a já jídlo nedokáži dojíst. V Českých restauracích se omlouvám za nedojedenou porci, většinou žádám obsluhujícího o menší porci. Nechápu proč ke guláši dávají 6 knedlíků.
Horší je to u mne s konzumací piva to se ten tělesný policajt asi opil a nedává na mě pozor.


říjen 02, 2017 16:57
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]