O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

SAMOMLUVA MIROSLAVA MACKA PDF Tisk E-mail
Úterý, 05 září 2017
Použít pro titul svojí knihy slovo „SAMOMLUVA“ je hodné právě a jen Miroslava Macka. Stomatologa, překladatele sonetů Shakespeara, zakladatele ODS, bývalého politika, etc. etc. Páč slovo „SAMOMLUVA“ e u nás neodvolatelně spojeno do sousloví "samomluva je příznakem měknutí mozku". Po přečtení knihy vzpomínek M. M. bych chtěl upozornit čtenáře, že autor měknutím mozku rozhodně netrpí. Domnívám se, že by značná část našich spoluobčanů vydělala, kdyby měla tak kvalitní mozek jako on.

 

 

 

Ke čtení takzvané memoárové literatury je nutno přistupovat opatrně. Na střední škole nám byly doporučovány "moji universitěty" různých ruských klasiků a ty byly k nepřečtení. Ale memoárová literatura jsou například i vynikající knihy „Lékař vzpomíná I, II" od profesora Vondráčka. Takže je nutno si vybrat. Tedy přečíst.

Výsledek obrázku pro samomluvy miroslava macka

 

Miroslav Macek zahajuje svou knihu vzpomínkami na svoji - duchem a myšlením - prvorepublikovou rodinu. Která byla, jak bývalo běžné, česko-německá. Do jaké podoby se pak taková rodina vyloupla po porážce nacismu a vítězství komunismu, bylo často také otázkou náhod a osudů. Autor na margo této otázky píše na str. 114: „Ale co se týká těch velkých, skutečně důležitých zvratů, které váš život ovlivnily či ovlivní, nikdy nejsou výsledkem či důsledkem trpasličí české politiky. Ale geopolitickým výbuchem nashromážděných přírodních, demografických, ekonomických a velmocensko-politických zájmů."

Kniha je psána tak, jak život šel. Aniž by do textu byly násilně a ječivým způsobem vplétány události nepříznivé autorovi i celé společnosti. Což se většinou pamětníkům stává. Stačí, že se staly. Poučený čtenář ví, nepoučenému nevysvětlíte. Miroslav Macek a jeho vzpomínky v dějinách žijí, je jimi ovlivňován a stavěn k řešení nových životních úloh, a ne že by tvrdil, že ON by byl tím zásadním, co dějiny tvořilo, a v zápase s NÍM a pod dopadem jeho geniality se pohyboval chod světa. Alespoň toho našeho.

M. Macek miluje ženy a, jak je známo, ženy milují jeho. Ale není to žádný laciný holkař, ani se nestaví do role neodolatelného dona Juana. Tímto svým postojem silně rozčiluje různé eunuchy, a to sexuální i politické.

 

A když navíc na svých stránkách macekvbotach.cz opakovaně na fotografiích předvádí svoji půvabnou třetí ženu Petru a tvrdí, že mu její feromony dělají dobře, zvedne se křik. To už je na pokrytecké neúspěšné sexuální loudily, kterých jsou media a politika plné, a na pokrytecké svíčkové (dnes politicky korektní) baby moc.

Popis života, tak jak probíhal od dob protektorátu přes Vítězný listopad, až po Druhou normalizaci, jak nazývají dnešní dobu někteří pamětníci, je popisem konlineárních (tj. současně běžících linií) dějů, které probíhaly současně s našimi životy. I když jeho život je a byl zajímavější než životy mnoha běžných lidí. A o to jde. Takové děje a jejich popisy mají lidé rádi, jak konstatovali už Saturnin a dědeček při práci v „Kanceláři pro uvádění románových příběhů na pravou míru“. Už to jméno „Macek" dává tušit, že půjde o někoho jiného než o někoho, kdo se jmenuje Sobotka anebo malý kalous, sova z čeledi puštíkovití. Nomen omen, říkali staří latiníci.

 Jistěže autor, jak je dneska zvykem, nezapomene sdělit, že nebude prozrazovat žádné tajnosti z doby, kdy byl ve vrcholové politice a při rozdělení Československa. Ovšem pozornému čtenáři stačí, když co může, jen naznačí. Neboť on oproti postavě Smrti v cimrmanovské skeči Vizionář naznačovat může. Což, jak si stěžuje do důchodu odcházející cimrmanovská Smrt, nemůže.

Knihu dokončuje výběr z internetových fejetonů, texty vtipné a psané krásnou češtinou. Krásně se krásně čte, ještě že je před námi babí léto, doba zklidnění, která takovýmto knížkám svědčí. No, a to by nebyl ani Macek, kdyby knížku prodával jen tak. Jde na to originálně:

Knihu „Samomluvy Miroslava Macka“ vydalo v líbezné úpravě (a v pevné vazbě s přebalem) nakladatelství Jonathan Livingston, ale kniha nebude v normální distribuci - objednat si ji však můžete na dobírku přímo domů, a to za konečných 299 Kč (tedy včetně balného a poštovného) na mailové adrese Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , čímž zároveň vypomůžete firmě, která zaměstnává osoby se změněnou pracovní schopností. Také je možno knihu si přímo vyzvednout u pí. Vítovcové (VRV.sro, Petýrkova 1950/128, 14800 Praha 11, tel. 606270219) a ušetřit tak na poštovném…

Václav Vlk st.,

srpen 2017

 

 

 

Komentáře (4)add feed
... : Mikin3
Pan Vlk prestal psat o politice a vrhl se na tvorbu obvykle hned v nadpisu nazyvanou "komercni sdeleni". smilies/tongue.gif
září 05, 2017 04:21
... : d@niela
Pan Vlk napsal milý článek o velmi pěkné knížce.
Poučený čtenář ví, nepoučenému nevysvětlíte. Miroslav Macek a jeho vzpomínky v dějinách žijí, je jimi ovlivňován a stavěn k řešení nových životních úloh, a ne že by tvrdil, že ON by byl tím zásadním, co dějiny tvořilo, a v zápase s NÍM a pod dopadem jeho geniality se pohyboval chod světa. Alespoň toho našeho.

září 05, 2017 06:50
... : doktor
Pan Macek je jistě vzdělaný.Nějak nemám potřebu číst o panu Mackovi,myslím,že je k mání krásnější literatura,ale to je otázka duchovní potřeby.O své inteligenci se pán Macek snažil nás ( aspoň mne určitě )přesvědčit v divadelních vsuvkách s panem Rathem.
září 05, 2017 12:45
... : Mikin3
Nic proti tomu, Danielo. Vzdyt je to tvuj web, sakra...... smilies/cool.gif
Kdyz nekdo napise 100% pozitivni kritiku, proc ne? Treba je ten fackujici Macek fakt genius. Co ja vim?! Ja mu za to dal tentokrat palec nahoru. smilies/smiley.gif
Akorat kdyz se na konci clanku objevi podrobny popis jak knihu objednat, dovoluji si to oznacit a komercni sdeleni.
Tot vse.
září 06, 2017 04:31
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]