O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

VĚCNÉ BŘEMENO PDF Tisk E-mail
Středa, 19 prosinec 2007

 Můj manžel je vlastníkem dvougeneračního rodinného domku s jedním vchodem. Ten mu nechala napsat jeho matka s tím, že bude mít nárok na doživotní bydlení. V době darování bylo manželovu mladšímu bratrovi 14 let a ve smlouvě není nijak uveden, protože jsme ho vyplatili.

 

 

 

 

     Dnes je mu 33 let, má vlastní byt a tudíž jinou adresu. Problém ovšem dnes máme s tím, že u matky vlastně bydlí,  ona mu vaří, pere a on za odměnu dělá kravály a vyhrožuje nám zabitím a podobně. Nejdříve se snažil manžel se domluvit s bratrem po svém a vyhodil ho ručně, vzal mu i klíč od domu. Ovšem matka si synáčka zavolala zpět a klíč bez našeho vědomí mu zase dala. Znovu byl kravál, tentokrát jsme s manželem bratra vyvedli s pomocí policie. Ovšem situace se opakuje. Matka, je jí 70 let, si synáčka přivedla zpět.

 

     Je pro nás nějaké řešení? Je možné matku účinně postrašit? Poraďte prosím. Můžeme prodat dům bez souhlasu matky, která má doživotní bydlení v domě?

 

Milada

 

 

 

ODPOVĚĎ:

 

Věcná břemena omezují vlastníka určité nemovité věci (povinný z věcného břemene) ve prospěch někoho jiného (oprávněného z věcného břemene) a to tak, že vlastník věci je povinen se určitého jednání zdržet, něco strpět nebo něco konat. Tolik zákon.

 

     Věcné břemeno není nic neobvyklého, právě když rodiče darují svým dětem nemovitost, ale na druhé straně si chtějí zajistit právo na bydlení v darované nemovitosti, nejčastěji doživotně. Věcné břemeno vzniká dohodou mezi vlastníkem a osobou, které se právo užívání nemovitosti týká. Dohoda musí být uzavřena písemně a na základě této smlouvy dojde k zápisu do katastru nemovitostí.


     Vlastník může s nemovitostí nakládat podle svého uvážení, např. prodat ji a tím přechází věcné břemeno na nového majitele. Osoba, která má právo užívat nemovitost, je jediná oprávněná – nemůže právo převést nebo ho prodat. Toto právo nelze ani zdědit. Podle občanského zákoníku zaniká právo užívání bytu nejpozději smrtí oprávněné osoby, na základě úmrtního listu je věcné břemeno vymazáno z katastru nemovitostí. Ke změně nebo zrušení věcného břemene může dojít i dohodou mezi vlastníkem nemovitosti a osobou, která má právo užívání.

 

     Jinak, byt je vaší maminky a pokud tam někoho chce spolu mít, nejspíš nic nezmůžete. Pokud ovšem nebude váš bratr dělat takové psíkusy, abyste na něj mohli zavolat polici...

 

PRÁVNÍK

 

    

Komentáře (1)add feed
Mají ho na krku : lídie
Můj bratr 30 let,dříve bral drogy ,čichal toulen a pod. a teď mu ty drogy tak trochu vygumovali mozek ..mají zněho strach z vlasního syna víte co to je bydlet stímhle člověkem pod jednou střechou ,bát se v noci usnout jestli vám nepíchne nůž do zad ,hrůza rodiče vydírá mamce už dvakrát ublížil tátovi taky , když tam přijeli policajti nic moc stím neudělali ,prý to mají dát k soudu no tak to dali a přišel rozsudek a tam mu řekli ať si hledá bydlení a zaměstnání, takže se nic nevyřešilo .Pořád se zajímá , kdo zdědí dům v ktërém bydlím i sestra a další bratr ,taťka mu řekl, že sestra a teď mají strach že jí něco provede .Taťka bere na setru přídavky na složenku a tu si klidně bratr vzal a vybral peníze ,nejhorší je na tom že bratr má jméno po taťkovi takže toho využívá ,ale co rodné číslo?Toje nezajímá na poště. Nepracuje je na podpoře nikdy dlouho nepracoval na jednom místě je takový nemakačenko. Rodiče jsou už zoufalí a právě ,jsem se chtěla zeptat , jestli by pomohlo odhlášení jeho trvalého bydliště bez jeho souhlasu taťka je majitel ,bratr taťkovi nedává ani korunu na domácnost prostě nic... bydlí tam ,stravuje za tátovo peníze a když mu říkal taťka ať mu dá peníze tak mu řekl ,že se sním o takových věcech nebude bavit .Poraď te prosím co mají dělat dál
leden 31, 2008 10:53
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]