O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

MÁTE VODĚODOLNÝ MOBIL? PDF Tisk E-mail
Pondělí, 24 červenec 2017
Výsledek obrázku pro mobil ve voděJestlipak víte, jak voděodolný je váš mobilní telefon? Odpovědí je IP kód. Léto láká k vodě a narůstá tak množství situací, kdy se mobilní telefon ocitne v blízkosti tohoto živlu. Mnozí lidé si pomocí něj svá vodní dobrodružství dokumentují, čehož si jsou výrobci vědomi, a proto uvádějí na trh voděodolné mobilní telefony. Jak voděodolný může mobilní telefon být? A co to vlastně znamená?


 

 

 

 

 

Španělská spotřebitelská organizace OCU vysvětluje, jak si mohou spotřebitelé zjistit voděodolnost i prachuvzdornost svých mobilních telefonů. Odpovědí je existence takzvaného IP kódu, který uživatelům říká, jak voděodolné a prachuvzdorné elektronické zařízení je.

 

IP kód je zahrnut v normě UNE 20324, která odpovídá evropské normě EN 60529. IP kód obsahuje dvě číslice, například IP67 či IP68. První číslice udává stupeň ochrany vůči vniknutí pevných částic a druhá označuje stupeň odolnosti proti vniknutí kapaliny, zejména vody. Zatímco stupnice ochrany vůči vniknutí pevných částic disponuje rozmezím od 0 do 6, rozmezí stupnice ochrany vůči vniknutí kapaliny je od 0 do 8.

 


 

 

Stupně ochrany vůči vniknutí pevných částic jsou následující:

 

 • stupeň 0 – neposkytuje žádnou ochranu
 • stupeň 1 – zabraňuje vnikání částic o průměru až 50 µm
 • stupeň 2 – chrání proti prvkům o průměru 12,5 µm
 • stupeň 3 – zabraňuje vniknutí částic o průměru do 2,5 µm
 • stupeň 4 – zajišťuje ochranu proti částicím o průměru do 1 µm
 • stupeň 5 – zaručuje, že i když nelze zabránit vniknutí pevných částí, tak prach, který se dostane do zařízení, nezasahuje do jeho správné funkce
 • stupeň 6 – zaručuje úplnou ochranu před vniknutím prachu

 

 

 

Stupně ochrany vůči vniknutí vody jsou následující:

 

 • stupeň 0 – neposkytuje žádnou ochranu
 • stupeň 1 – poskytuje minimální ochranu proti kapající vodě, například před velmi lehkým deštěm
 • stupeň 2 – chrání proti kapající vodě, když je zařízení nakloněno o 15° od své normální polohy
 • stupeň 3 – poskytuje ochranu proti vodní tříšti, přičemž je zařízení nakloněno o 60° od obvyklé polohy, v množství 10 litrů za minutu, při tlaku 80 – 100 kN/m2 po dobu nejméně 5 minut
 • stupeň 4 – ochraňuje proti stříkající vodě ve všech úhlech
 • stupeň 5 – zabraňuje průniku vody stříkající z nízkotlaké trysky o průměru 6,3 mm, z libovolného směru
 • stupeň 6 – chrání proti intenzivně tryskající vodě s tryskou o průměru 12,5 mm z jakéhokoliv směru (například sprcha)
 • stupeň 7 – chrání zařízení proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky jednoho metru
 • stupeň 8 – chrání proti potopení do vody. Zařízení je schopné nepřetržitého potopení do vody za podmínek, které určí výrobce. V tomto případě se může jednat o zařízení hermeticky utěsněné nebo o situaci, kdy voda zařízení nepoškodí.

 

 

OCU poznamenává, že i když si uživatel zkontroluje stupeň ochrany svého mobilního telefonu, měl by se vyvarovat situací, které by mohly mobilní telefon poškodit. Je nutné si uvědomit, že IP kód počítá s čistou vodou. Pokud by se mobilní telefon dostal do kontaktu například s limonádou či si zaplaval v moři, je tak vystaven nebezpečí poškození v důsledku cukru či soli…

 

 publikováno v časopise

dTest

 

 

 

 

Komentáře (2)add feed
... : Petr Sysala
Pokud má přístroj odolávat vniknutí prachu a vody (má mít příslušnou odolnost dle IP), musí mít také osazeny všechny krytky a to zejména ty na konektoru pro sluchátko a nabíjecí konektor. Při pádu do vody dojde také k silnému ochlazení přístroje a vznikne při tom podtlak, který napomáhá nasátí vody do útrob.
Pokud k tomu dojde, okamžitě vyjmout baterii a ponořit do destilované vody nebo izopropylalkoholu, což je dehydratační činidlo. Pak nechat ve stínu a průvanu vyschnout nejméně den, raději dva.
Pokud baterie vyjmout nejde a v přístroji je slaná voda, je to většinou konečná. Voda se solí je dobře vodivá a i malé napětí baterie (3,7V) stačí k elektrolytickému rozkladu vody na kyselou a zásaditou složku (kyslík a vodík v plynném skupenství ve vodě), což má fatální následky na zbytek elektroniky.
červenec 25, 2017 06:34
... : *deeres*
Jenom blbec si chodí zaplavat s mobilem. Občas mám dojem, že mobil se stal dalším neoddělitelným údem lidí. Nejlepší ochrana člověka před mobilem, je nechávat ho doma, nejlepší ochrana mobilu před zničením, či ztrátou, je netahat ho všude sebou.
Závislost na mobilu už má i své jméno, jmenuje se to nomofobie.
Nakazil se už kdekdo, stačí se kolem sebe rozhlédnout při cestě MHD.
Pokud máte tyto příznaky: nervozita, když nemáte telefon při ruce- neustálé kontrolování, zda jste neobdrželi zprávu- nutkání okamžitě na zprávy reagovat- panika při zapomenutí nabíječky na telefon - nervozita v místech bez signálu, tak už v tom také lítáte.
smilies/grin.gif

červenec 25, 2017 10:08
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]