O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

UMÍRAJÍ VE STOJE PDF Tisk E-mail
Pondělí, 10 červenec 2017

Nevšimla jsem si toho... A přitom, všude kolem mne, vlastně kolem nás,  je jich tolik, tolik. Některé ještě žijí - některé jsou jen náznakově nemocné, některé už se nebrání. Stojí, a my jim neumíme pomoci. Tu smutnou věc má prý na svědomí především počasí v posledních letech. Velké teplotní výkyvy, odlišný průběh teplotních křivek v jednotlivých měsících v porovnání v dlouhodobými průměry, sucho a horko v jarních měsících, větrné počasí, bezmrazé zimy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Umírají nám borovice.

 

Určitě i kolem vás je nějaký ten smutný jehličnánek, který  podlehl. Příčinou jsou houbová onemocnění. Borovici lesní napadá Cenangium ferruginozum a borovici černou Sphaeropsis sapinea, k tomu se u borovice černé přidává ještě další choroba, sypavka červená.

 

  V posledních letech toto onemocnění napadá ve velkém rozsahu i borovice pěstované na zahradách a dokonce i na balkonech.

 

  Pěstitelé jsou vždy trochu zmateni a nejsou si vědomi nějaké chyby, protože se o stromy obvykle velmi pečlivě starají, hnojí je a zalévají a stromy jim přesto před očima chřadnou. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Parazit napadne oslabený strom, ten začne rezavět, až zcela uschne.

 

Podle odborníků z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti se nemoc borovic začíná ukazovat prakticky v celé republice. Někde víc, někde míň, ale vypadá to tak, že nám borovice dávají sbohem. 

 

A jediným řešením prý je, že se nemocné stromy musí co nejrychleji vykácet a spálit, aby se zabránilo šíření choroby. Jiná ochrana možná není…Mj. jak jsem si tak hledala na internetu nějaké ty informace, bylo mi čím dál tím víc smutno - protože ono se nejedná jen o borovice...

 

Nemocných stromů máme plno.

 

Nemocí stromů tu máme plno. 

 

Ještě že máme fotky a filmy, tak naše pra pra pra vnoučata poznají lesy i háje alespoň tak. Nebo že by se nakonec někdo přeci jen probudil, a začal jednat?

 

 

 

 

 d@niela

 

 

Komentáře (3)add feed
... : *deeres*
Jo, všimla. Nemoci stromů tu byly vždy, způsobují je houby, hmyz a jejich larvy, parazitické rostliny.

Šarka u švestek, ty se z toho dokázaly zmlazováním vykřesat. Klíněnka u kaštanů, těm pomáhá člověk, spalováním napadených listů a vysazováním červených kaštanů, které mají tužší listy a larvy je neukousnou.
Typické anglické jilmové aleje, ty celé uhynuly v druhé polovině minulého století na grafiózu, příčinou je bělokaz jilmový, také tady pomáhá člověk, likvidací napadených stromů a novou výsadbou. Jenže jilm se může dožít 400-500 let. V Anglii padly dlouhověké stromy.

Smrky napadené kůrovcem. A teď nově různé sypavky borovic,houbová onemocnění, která napadnou i smrky. Prý pomáhají fungicidy, ale to by stromy musel někdo po celé letní období fungicidy ošetřovat.

Za to akát, ten sen roztahuje všude a zničí kolem sebe svým opadem všechno, co tam roste. A tak množím a sázím tisy všude v okolí, ať tu alespoň nějaké jehličnany zůstanou.
červenec 10, 2017 10:22
... : Milene
Předminulý rok byly zase hodně napadené smrky mšicí smrkovou. Hlavně v Krušných horách. Tam je hodně káceli. Ale i v Praze bylo v parcích vidět dost úplně uschlých smrků. Napadala ale jenom takové ty stříbrné smrky. Ten můj na zahradě taky dostal na frak. Myslela jsem, že ho budu muset nechat pokácet. Jehličí padalo a padalo. Už se to zastavilo, tak se snad vzpamatoval. I sousedi si stěžovaly na ty závěje jehličí. smilies/angry.gif
červenec 10, 2017 13:50
danielko : doktor
Jak víš byl jsem v státní ochraně přírody a vždy umíraly stromy.Smrky,jedla,smrk stříbrný,borovice atd.Někdy pomohl člověk,ale většinou sama příroda.I u borovic u tebe .Snad to dobře dopadně.Ovšem někdy a to většinou jsme my lidé bezmocní.Držím palce.Ahoj
červenec 11, 2017 12:36
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]