O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

NOVÝ DRUH PODPORY (VE FINSKU I VE SVĚTĚ) PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 25 květen 2017
Související obrázekVíte, co je Základní nepodmíněný příjem? Je pro to mnoho názvů - všeobecný základní příjem, univerzální základní příjem, občanský příjem, občanský plat, garantovaný příjem - je v podstatě navrhovaný systém sociálního zabezpečení v podobě pravidelné peněžní dávky vyplácené ve stejné výši všem lidem a bez jakýchkoli podmínek. Jako takový by mohl potenciálně zcela nahradit současný složitý systém sociálního zabezpečení. . Smyslem této dávky je poskytnout základní zajištění živobytí každému, bez ohledu na to zda pracuje, pracovat nemůže či pracovat nechce.

 

 

 

 

 

Podle mnoha politologů a ekonomů jsou totiž již naplněny technologické předpoklady pro uvedení myšlenky základního příjmu do praxe – stroje zastanou většinu práce. Pokud bychom považovali pracovní místa za nedostatkový zdroj, mohli bychom tím zdůvodnit zdanění pracujících ve prospěch těch, kteří pracovní místa nemají. Podle jiných je pracovních míst nadbytek, ovšem problémem je spíše kvalifikovanost potenciálních zaměstnanců.

 

 

Podle zastánců základního nepodmíněného příjmu se dále nabízí možnost zkrácení pracovní doby a v důsledku toho i více volného času, větší svoboda a osobní rozvoj.

 

 

 

Výsledek obrázku pro people walking png images

 

PLUSY A MINUSY

 

Pokud bychom v České republice zrušili všechny sociální dávky i důchody a nahradili je garantovaným příjmem ve stejné výši pro všechny, stačilo by to na šest tisíc korun měsíčně na osobu, což je zhruba polovina průměrného starobního důchodu. V podmínkách ČR by se za takovouto formu základního příjmu dala považovat tzv. dávka existenčního minima, na kterou má nárok každý plnoletý občan České republiky bez vlastních příjmů.

 

Výsledek obrázku pro people walking png images

V současné době se o nepodmíněném základním příjmu V ČR diskutuje v různých organizacích občanské společnosti a v politických stranách, např. v ČSSD, KSČM, Straně zelených či České pirátské straně nebo Klubu nekompromisních, který usiluje o základní nepodmíněný příjem a ekonomickou svobodu. V roce 2013 se čeští aktivisté a sociální vědci připojili k Evropské občanské iniciativě za Nepodmíněný základní příjem a vytvořili kampaň na jeho podporu.

 

V Česku základní příjem podporuje mnoho jednotlivců, neziskových organizací (např. Alternativa zdola, ProAlt, Levá perspektiva, Pestrá zóna, z.s.) a politických stran. Ve svém programu ho má Strana zelených, Komunistická strana Čech a Moravy, Česká pirátská strana, a Strana demokratického socialismu. Podporují ho také mnozí členové České strany sociálně demokratické.

 

 

 

 

PÁR PŘÍKLADŮ ZE SVĚTA

 

Výsledek obrázku pro people walking png imagesVe Finsku dvě tisícovky lidí (vybraných náhodně ze všech občanů v produktivním věku) tam od začátku tohot roku dostávají všeobecný základní příjem (560 eur, v přepočtu 15 tisíc Kč měsíčně) bez ohledu na to, jestli pracují, nebo ne. Vláda tím testuje, co to udělá s nezaměstnaností, chudobou a sociálním systémem. Zatím to celkem jde a zodpovědní úředníci hlásí další bonus: lidé, kteří se do projektu zapojili, prožívají méně stresu než dřív. Výsledky budou pak porovnány se stejnou skupinou, která bude spadat pod současný režim. Projekt je součástí předvolebních slibů centristického premiéra Juhy Sipily, který si od něj slibuje zjednodušení systému sociálních dávek a zvýšení zaměstnanosti. Jde o první evropskou zemi, která zavedla systém na národní úrovni.

 

Reálně systém základního nepodmíněného příjmu funguje už čtvrt století na Aljašce, kde je financován ze zdanění těžby nerostných surovin a tvoří v průměru zhruba 6 % příjmu domácností.

 

Domorodí obyvatelé Austrálie tzv. Austrálci mají tři čtvrtiny příjmů ze státní pokladny. Tyto příjmy jsou pro tuto skupinu obyvatel tedy něco jako základní příjem, ale spíše než pozitivní efekt na jejich kulturu má tato skutečnost vliv devastující. Obrovským problémem je hlavně alkoholismus, kdy v den výplaty sociálních dávek často utratí většinu peněz za alkohol.

 

Související obrázek

Členové východního kmene indiánů Cherokee, kteří žijí v Severní Karolíně, dostávají dvakrát ročně příspěvek ve výši několika tisíc amerických dolarů. Tyto příspěvky jsou financovány ze zisků kasína Harrah's Cherokee a jsou rozdělovány již od roku 1996. Studie zkoumající účinky těchto finančních příspěvků na život dětí v této komunitě zjistila, že došlo k výraznému poklesu chudoby, problémů s chováním, zločinu, drogové závislosti a psychiatrických problémů a že více dětí odmaturovalo v řádném termínu. Pozitivní účinky byly nejsilnější u těch, kteří byli nejmladší v době, když tyto příspěvky začaly, a byly výraznější u těch, kteří tím byli osvobozeni od chudoby, oproti těm, jejichž finanční situace byla dobrá již předtím.

 

 

 

Byli byste také pro „plošné fasování peněz“?

Myslíte, že by to zmírnilo napětí mezi pracujícími a nepracujícími?

Stačila by vám  tato dávka, nebo byste si přivydělávali?

   

 

 

d@niela

(zdroj internet)

 

 

Komentáře (7)add feed
.... : Nona
.....já bych především uzákonila pevnou pracovní dobu, max. 10 hodin. Můj syn běžně tráví v práci 15 hodin, včera dokonce 17 hodin!!! A to bývá docela často....
Když se zmíním mé mamince, důchodkyni, jen se usměje a řekne: "ať si najde jinou práci!".
Myslím si, že lidé, kteří svůj produktivní život prožili v dobách komunismu, nemají leckdy představu, jak se dnes musí lidé v práci otáčet....
A pak mě taky štve odchod do důchodu v 65 letech. Pracuji od 18 let, 5 let jsem byla s dětmi na mateřské, děti šly do školky, když mladšímu byly 3 roky, já do práce. Když se započítá mateřská, budu mít odpracováno při odchodu do důchodu 47 let!! To mi připadá nemorální!!!
květen 26, 2017 08:42
... : doktor
Každý má svobodnou vůli.Každý by měl mít právo pracovat,pracovní doba má být osm hod..Ostatní ,jiná délka pracovní doby je na zaměstnavateli a zaměstnanci.Souhlasíš,dobře,nesouhlasíš,hledej jinde.
květen 26, 2017 13:42
... : Mikin3
Aljasku bych do toho netahal, tam ten prijem z dani za vytezenou ropu rozhodne k zivotu nestaci.
Pokud by se ovsem jednalo o castku za kterou se da zit, byla by to stejne jako v pripade uceni Karlika Marxe hloupost, zalozena na nepochopeni lidske povahy.
Uz vidim, jak nekdo komu chodi na konto bezpracne penize vstava v 5 hodin rano, aby mohl jit treba cistit zachodky, nebo umyvat zadky umirajicim lidem..... smilies/shocked.gif
květen 26, 2017 14:48
Pokud už není potřeba tolik pracovat, : marty
měli by to pocítit hlavně ti pracující. Třeba 4denním pracovním týdnem, nebo začít třeba jednou za měsíc volným pátkem. Ale nechápu, proč by měl mít ten, kdo si válí šunky, byť by mohl pracovat, zajištěn podobný standart jako pracující.

Prostě bez práce nejsou koláče ani když je fůra činností zrobotizováno. Nebo snad spějeme k reálnému socializmu? I tak si už dnes někteří jedinci myslí, že mají na všelijaké příspěvky nárok, že ano?
květen 26, 2017 15:51
Odpovědi na otázky: : Myška
1. Ne
2. Ne
3. Nestačila, musela bych pracovat.

Zajímalo by mě, jak to mají namyšlené, kdo by pracoval, kdyby se každý spokojil s tou základní dávkou a kde by se ty prachy tedy generovaly.
Prostě kravina. A je fajn, že je zde uveřejněno, která strana tuto blbost u nás podporuje. Další vodítko k volbám.
květen 26, 2017 21:13
Mysko, : Mikin3
naprosty souhlas.
květen 27, 2017 08:39
Je možný, : Krakonoš
že to jednou bude muset společnost řešit i takhle (jen mi není jasný, kde na to ty peníze vezme). Ale dnes je situace taková, že práce je dost a dost. Vočekával bych přechodný vobdobí, kdy se bude zkracovat pracovní tejden, zkracovat pracovní úvazky v reakci na to, že práce dramaticky ubejvá - nic takovýho se neděje a hezkejch pár desítek let ještě dít zjevně nebude. Současná společnost má úplně jinej problém - kde vzít na důchody. Takže nechť řeší tenhle problém a nevymejší další způsoby, jak netáhlům usnadnit jejich zbytečný existence. Sorry jako. smilies/cheesy.gif
květen 27, 2017 08:49
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]