O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

ZAJÍMAVÝ SVĚT LIDÍ MOSUO PDF Tisk E-mail
Neděle, 16 prosinec 2007
Přejít na obsah
ZAJÍMAVÝ SVĚT LIDÍ MOSUO
Strana 2

V odlehlé části Himalájí na hranicích čínských provincií Yunnan a Sichuan leží jezero Lugu, obklopené ze všech stran lesnatými horskými stráněmi. Nejvyšší horou je 3800 metrů vysoká Shizi. Podle zdejších lidí  - bohyně země, lidí a lásky.  Okolo Shizi jsou seskupeny hory mužů, nebo-li milenců bohyně.

 

 

 

 

 

 

 

 

      V blízkosti hory a na březích jezera žijí již více než 2000 let lidé kmene Mosuo. Mosuové se od Číňanů velmi liší, jsou vysocí, štíhlí, snědí, velmi atraktivní (platí pro ženy i muže), ženy jsou na první pohled velmi sebevědomé.

 

     Však mají na co, jsou příjemné a velmi půvabné. Kmen Mosuo se díky himalájské izolaci rozvinul ve velmi svébytnou a ojedinělou kulturu. Antropology jsou považováni za příklad matriarchálního uspořádání společnosti.

 

     Hlavní slovo v komunitě (rodina není v matriarchátu zcela vhodným označením) má zjevně a se vším respektem žena. Proč tu nemluvím o rodině? U Mosuů totiž rodinu jako společenskou jednotku neznají.

 

     Každé dítě žije celý život se svou matkou, ta zase jako dítě se svou matkou... Dítě totiž vždy patří k ženě. Ve velkých rodinných domech, postavených do čtverce, žije pospolu několik generací žen a mužů (dětí některé z žen), má tam každý vlastní místnost.

 

 

 

     Mosuové neuzavírají manželské svazky. Vztahy mezi muži a ženami jsou u nich založeny pouze na vzájemných citech, nikoliv na ekonomickém či sociálním základě a mohou trvat jednu noc i celý život. Přestože někteří mohou mít značný počet sexuálních partnerů, platí pravidlo, že o sexuálních záležitostech se veřejně nehovoří, zejména ne před nejbližšími členy klanu či staršími lidmi. Pokud si žena přeje vztah ukončit, jednoduše dveře od své komůrky před mužem zavře a muž se již více neukáže. Svazek je ukončen a ani pro jednoho z něj neplynou žádné povinnosti. Když toto povyražení zanechá své následky a žena porodí dítě, zůstane potomek v domě matky a je vychováván matkami a ženskými příbuznými. Chlapcům poskytují mužský vzor všichni muži v klanu.

 

 

    

 

     Zdejším lidem jsou cizí pro nás tak běžné vlastnosti jako je žárlivost, nebo pokrytectví. V jazyce mosuo neznají výraz pro monogamii, znásilnění, válku nebo vězení. Jejich rodinné vztahy jsou velmi hezké.

 

     Starají se o sebe navzájem, respektují se a jejich nejstarší členové se těší velké úctě. Tajemství dobrých vztahů tkví nejspíš v tom, že nemíchají dohromady záležitosti srdeční a věci ekonomické, důležité pro přežití.

 

     Podle jejich způsobu je důležité, aby kontrola nad majetkem a výchova dětí zůstaly v rukou pokrevních příbuzných, jejich soudržnost s rodinou je samozřejmá. Lásku si nekomplikují zbytečnostmi jako jsou peníze či majetek.

 

     Spokojené páry zůstávají spolu a ty nespokojené se v tichosti bez jakýchkoliv půtek rozcházejí.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro lidi vládnoucí angličtinou je zde zajímavý snímek -

ale v podstatě rozumět bude každý... 

 

 

.


 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]