O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

CO S TÍM? PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 11 květen 2017
Ne, nechci konkurovat Nerudovi, chci se fakticky poradit. Nejspíš většina z vás - minimálně ti o něco dospělejší, máte doma nějaké to "sklo a porcelán", tedy nějaké to drahé starožitné a převážně zděděné krásné "něco". Hrnečky a talířky, co mají na spodku velmi vzácná razítka, vázy, košíčky, mističky a skleničky - překrásně vybroušené a tak drahé, že se to vyndá jen jednou za rok, umeje, vyleští a zase dá na své místo.

 

 

 

 

 

    

Taky mám „cinkostn“, jak říkávala moje nejmilovanější babička, jinak erc sudetská Němka. Nejhodnější babička, kterou jsem nesmírně milovala, si vzala českého železničního inženýra, který se věnoval výstavbě železnic a nádraží po celé naší tehdejší zemi. Tím pádem se téměř celý život stěhovali – pár let bydleli tam, pár let jinde – jak dostavěli, sbalila se celá velká domácnost a jelo se dál.

 

Po téhle babičce mám například jednu překrásnou čínskou soupravu. Hrnečky jsou průsvitné, překrásně zdobené a je to o strach, když je meju. Vzpomínám, jak mi vyprávěla, že měla extra proutěný kufřík, do kterého to vždy při každém stěhování ukládala. Po mamince mám toho hodně – protože jsem zdědila i celou její „porcelánovo-skleněnou výbavu“, kterou kdysi dostala ona, a navrch se podobnými krásničkami za mého mládí lidé obdarovávali. Vlastně i já už jsem pár kousků předala dceři…

 

 

 


 

 

Ale v poslední době jsem si všimla, že se tyhle vzácné zbytečnosti z nových bytů vytratily. Bydlení je hra, Jak se staví sen a další televizní pořady, ve kterých se vytváří vzorové a moderní bydlení (občas se dívám, ale nějak ani jednomu nemohu příjít na chuť), nic podobného už nepoužívají. Původní nábytek vyhodí a v novém nich podobného už není.

 

Dokonce jsem si předsevzala, že do obou pořadů napíšu designérům dotaz, kam to pak přijde, když lidem byt předělají? Do škatulí a do sklepa? Nebo do starožitnictví či do bazarů?

 

 

A to je právě otázka, kterou vám chci dát:

také tohle ještě doma máte, občas umyjete, vyleštíte…

 

Nebo jste někam schovali, do neviditelna dali?

Má to ještě pro někoho cenu? Ano, já vím, že mnohdy nejen finanční cenu velikou,

 

ale chtějí to vůbec ještě mladí doma mít?

 

d@niela

 

 

Komentáře (7)add feed
Daní, : Míša šíša
to mi povídej. Mám toho mraky, moje maminka taky. Něco vyhodit nebo dát do bazaru? Ani náhodou, vždyť to je přece památka na babičku... tohle je zase po strejdovi...
Strejda sbíral starožitnosti a ke konci života začal část sbírky rozdávat. Takže máme několik starožitných hodin, které není kam pověsit, porcelánové fajfky, staré broušené a malované sklenice, porcelán a já nevím co ještě. Samé lapače prachu.
Mladí to nechtějí a ani chtít nebudou. Takže až jednou umřu, buď to vyhodí nebo prodají. Ale to už mě pak naštěstí bolet nebude.

Čínský servis je nádherný, máme japonský, který si před mnoha mnoha lety přivezla teta mojí tchýně z Japonska, a ke stáru jej pak věnovala mému manželovi. Je fakt úžasnej, porcelán tenký jak papír a na dnu hrnečku je ještě v porcelánu vytvarovaná hlava gejši. Bohužel, mně už se podařilo při mytí jeden hrneček rozbít. Dovedeš si představit, do kolika krav jsem si vynadala. smilies/wink.gif
květen 12, 2017 07:30
Jsem staromilec, byt mám zařízený tak, jak se mi to líbí, a ne jak je to zrovna moderní. : Myška
V obyváku mám vysokou stěnu, kterou jsme si koupili v roce 1987 a pořád se mi líbí a nevyměnila bych ji. A v ní mám taktéž čínský servis od své maminky, která ho dostala od své maminky... Mám tam krásné skleničky, které jsme dostali jako svatební dar, broušené mísy od tety a od tchýně, různé předměty, které se pojí ke konkrétním vzpomínkám na konkrétní lidi. Pro někoho prkotiny, lapače prachu, pro mě vzácnosti. Taky tam mám spoustu knih, protože knihy miluju.

Ty zmíněné pořady taky občas sleduji. Ale popravdě, většinou mne proměna bytu nenadchne. Ty proměněné byty totiž nejsou útulné. Jsou moderní, trendy, ale studené. Nechtěla bych v nich žít. Představa bytových architektů je na hony vzdálená mým představám...
A taky by mne zajímalo, kam se podějí všechny ty věci z proměňovaných bytů... takže, Dani, až to zjistíš, prosím, napiš nám to.
květen 12, 2017 10:33
Jsem kramářka, : *deeres*
takže toho mám spoustu, něco poschovávané, něco vystavené. Že by to dcera někdy chtěla, v to doufat opravdu nemohu. Ale také mám děravé ruce, alespoň mně to vždycky teta říkávala a hnala mne od mytí jejího broušeného skla. Tak jestli se dožiji vyššího věku, tak to dcera nebude muset řešit, protože všechno se mně podaří vytlouct. Zrovna včera jsem se rozloučila, v rámci úklidu, s ručně malovanou polévkovou mísou po prababičce. A takový tam byly krásný fialky. A u mojí japonské soupravy na čaj, tak u konvice schází víčko, taky moje práce.
Ani já, stejně jako Myška, nesnáším bíle vymalované holobyty s jedním kusem nábytku a celou prosklenou stěnou. Je to hezké, ale ne pro mne na bydlení, já se v tom necítím dobře a pohodlně.
květen 12, 2017 11:44
... : doktor
Ne,ne,ne,stále máme byt bytem,stále odoláváme modernizaci .Odmítáme být obyvateli studeného a neútulného bývání.Díky věcem po mé mamince se nám to daří.
květen 12, 2017 14:11
Dani, : *deeres*
velká omluva, ale podařilo se mně odkazem zase rozhodit Kudlu a tak tam k článku Toulavého už nikdo nic nenapíše. Nechtěla jsem tam cpát svoje fotky, jenže odkaz to rozhrabal.
květen 12, 2017 17:40
Prominte, mimo tema. : Mikin3
Ale rad bych popral vsem mamam, maminkam i maminam na Kudlance krasny Den matek. smilies/smiley.gif
https://www.youtube.com/watch?v=21LGv8Cf0us
květen 13, 2017 18:56
Mikine, : Myška
díky!
květen 14, 2017 07:38
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]