 Každý občas prožijeme stres, každý si občas dělá starosti; někdo více, někdo méně. Stres vzniká, když se mozek cítí přetížen - je to naše reakce na nějakou změnu, ať už se jedná o práci, školu, velký životní mezník, či zcela obyčejné závody či turnaj.
Stres může být dlouhodobý - práce/škola, rodina, denní požadavky, také ho může vyvolat nějaká velká negativní změna: rozvod, nemoc, ztráta zaměstnání. Traumatický stres vzniká při obzvlášť velké změně: přepadení, válka, přírodní katastrofa. Ne každý stres je ale špatný, někdy může stres motivovat k vyšším výkonům, někdy může dokonce zachránit život. Tělo se vybičuje k neuvěřitelným výkonům a reaguje rychleji a silněji. Záleží ale na každém zvlášť, podle toho, zda se jedinec řadí k „bojovníkům“ či těm, co volí spíš „útěk do jistoty“. Puls se zrychlí, mozek začne využívat víc kyslíku, svaly se napnou a tělo se připraví na „přežití“. Dlouhotrvající stres ale může vážně poškodit zdraví - ať už se jedná o snížení imunity či spánku, nebo o poruchy zažívacího ústrojí či dokonce o selhání na sexuální stránce. Každý jedinec ale reaguje na chronicky stres jinak; někdo má vředy, někdo migrény, jiný deprese, či naopak záchvaty vzteku. Navíc lidé pod vlivem stresu jsou daleko náchylnější k nejrůznějším infekcím, chřipkám, či i častému nachlazení. Organismus je prostě oslaben a trpí. Časem se tělo vypracuje díky stresu i k daleko horším příznakům, jako je například vysoký tlak, kardiovaskulární problémy, cukrovka, nebo deprese či neurózy. Co s tím? Jak stres zvládnout? - Příznaky stresu se pomalu ale jistě hromadí, až následuje ta poslední kapka. Proto je nutné snažit si uvědomit, že stres začíná mít na normální život vliv už od počátku.
- Snažte se rozpoznat hned první známky toho, že stres začíná mít vliv na vaše zdraví - problémy se spánkem, vyšší konzumace alkoholu, snadné rozčilení se, pocity smutku, vyšší únava.
- Pravidelný pohyb – už 30 minut denně výrazně pomáhá snížit vliv stresu na zdraví
- Zkuste nějakou relaxující činnost - meditaci, jógu, tai-či. Uvolnit se lze i jinak - při kreslení, či hraní na hudební nástroj atd.
- Zůstaňte ve styku s rodinou a přáteli. Kávička s přítelkyní mnohdy vydá za sebedelší audienci u psychologa.
- Zajděte si ke kvalitnímu lékaři. Chápající a laskavý lékař dokáže pomoci, a nemusí to být jen pomocí léků.
Někdy ale je velice, převelice těžké, se se stresem vyrovnat. Doktor, přítelkyně a ani pohyb či alkohol nepomůže... Nebo si člověk nechce nechat pomoci?
Máte také zkušenosti se stresem? Máte zkušenosti s tím, co funguje a co naopak ne? Typy, rady, návody? GRETA
|