O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

INTELIGENCE VYBUCHUJÍCÍCH POČÍTAČŮ PDF Tisk E-mail
Neděle, 15 leden 2017
Určitě se vám to stalo taky. Nutně jste po někom potřebovali, aby vám emailem poslal obrázek, text nebo něco podobného, ovšem odpovědi jste se dočkali až po několika týdnech s vysvětlením „Promiň, ale mně vybuchnul počítač.“ To je důkaz, že jsou počítače inteligentní, neboť reagují stejně jako člověk, když po něm něco chcete. Ještě v roce 1950 ovšem matematik Alan Turing razil teorii umělé inteligence, v níž se o vybuchujících počítačích nic netvrdilo.

 

 

 

 

 

 

 

Podle něj se inteligentní stroj pozná podle toho, že „jeho lingvistický výstup nerozeznáme od lingvistického výstupu člověka“. Bohužel, ani dnes, po šedesáti letech překotného vývoje výpočetní techniky a mohutného vzestupu civilizace, neprojde Turingovým testem spousta lidí, natož počítačů. Například předvčerejší rozhovor s pánem, co dělá zákaznickou podporu mému dodavateli plynu, ve mně vzbudil dojem, že nemluvím s člověkem, ale s nepodařeným výsledkem romantického vztahu mezi cvičeným ptakopyskem a zaseknutým gramofonem.

 

 

Já: „Můžete mi vysvětlit, proč jste zlevnili plyn, ale zvedli mi měsíční zálohy?“

 

Podpora: „Děláme to pro větší spokojenost zákazníků.“

 

Já: „Ale já nejsem spokojený! Nechápu, proč mám platit víc, když plyn zlevnil.“

 

Podpora: „Kdybyste platil méně, bylo by to pro vás nevýhodné. Děláme vše pro spokojenost našich zákazníků. Máte ještě nějaké dotazy?“

 

Já: „Ne, děkuji. Pozdravujte gramofon a ptakopyska.“

 

Podpora: „Ano, děkuji. Pro vaši větší spokojenost byl náš rozhovor nahráván.“

 

 

 

Pracovní pozici takovéhohle člověka by nemusel ani zastávat počítač, disponující umělou inteligencí; bohatě by stačil i psychotický psací stroj se začínající demencí.

 

Na druhou stranu, právě těmhle lidem by mohl rozvoj počítačů hodně pomoci. Když už mohou mít lidé umělé zuby, umělé klouby a umělá poprsí, proč by jim nemohli voperovat i umělou inteligenci? Znám řadu lidí, kteří nejsou inteligentnější než topinkovač (čímž myslím topinkovač odpojený od přívodu elektrické energie); nezřídka jsou to právě ti lidé, co mají umělá poprsí. Takovým nešťastníkům by uměle navýšené IQ výrazně pomohlo překonávat překážky, které brzdí jejich osobnostní rozvoj, například jakou kabelku si dneska vzít k těmhlenctěm botám. Zůstává otázkou, jestli by jim umělá inteligence neplandala v tom volném prostoru, který mají v hlavě vedle svého mozku o velikosti hrášku.

 

Zatím jde o čistě teoretickou otázku, protože umělá inteligence je zatím velmi neumělá. V současnosti vede předvoj inteligentních strojů počítač IBM Watson, velký jako menší posilovna a nazvaný nikoli podle nedůvtipného společníka Sherlocka Holmese, ale podle důvtipného obchodníka IBM Thomase J. Watsona. Ten už ve třicátých letech přesvědčil svět, že budoucnost leží v děrných štítcích; šlo tak o prvního člověka na světě, který vydělal milióny dolarů na dírách do papíru. Počítač Watson v roce 2011 vyhrál v americké televizi znalostní soutěž „Jeopardy!“ a spoustě lidí tím potvrdil jejich domněnku, že inteligence se pozná podle toho, že se objevíte v televizi.

 

Zcela nově se pak odborníci v IBM pokusili implementovat Watsonovi základy kreativity. Ta by v současné době měla spočívat v jeho schopnosti navrhovat netradiční kombinace surovin pro přípravu pokrmů. Je zvláštní, že to, co odborníci považují ve Watsonově případě za důkaz inteligence, považuje moje žena v mém případě za důkaz vodnatelnosti mozku. Těžko přitom budete hledat kreativnější kombinaci surovin, než jakou představuje moje pochoutka z plísňového sýra, plísňové marmelády, plísňové tlačenky a plísňového chleba, přičemž je to celé zabalené do něčeho, co jsem našel hodně vzadu v ledničce a z čeho jsem předtím vylil mrkev. Až si tuhletu dobrotu doma sami připravíte, můžete ji na závěr dozdobit snítkou koriandru, pokud má tedy koriandr snítky.

 

Nakonec – mně je jedno, co si kdo myslí o mé kulinářské invenci, potažmo o mé inteligenci. Inteligence není všechno. Stačí se rozhlédnout kolem sebe, aby člověk pochopil, co se světem udělala divoká, nezřízená inteligence (zejména ta, co vystupuje v televizi). Lidstvu dnes schází něco jiného než inteligence – ano, je nejvyšší čas, abychom i v počítačích začali namísto umělé inteligence rozvíjet prostý, obyčejný umělý selský rozum.

 

 

JAN FLAŠKA
autor je kulinářský génius

 

 

 

 

 

Komentáře (0)add feed
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]