O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

PŘES HORY, PŘES DOLY – BULHARSKO A ŘECKO - VI. PDF Tisk E-mail
Pondělí, 03 prosinec 2007

Probouzím se po šesté hodině, je polojasno a vypadá to na další krásný den. Kolem osmé vstávají i ostatní, na plynovém vařiči si připravujeme kávu a čaj. Na louku za řekou přibíhá stádo ovcí, které bečí a cinkají zvonci, což tvoří skvělou zvukovou kulisu. Po střídmé snídani balíme stany, uklízíme po sobě a vyrážíme na další cestu.

 

 

 

 

 

 

 

     Dnes máme v plánu pěší túru k sedmi rilským jezerům ve výšce cca 2200 metrů, neboť výhledy na ledovcová jezera, ať už z jejich bezprostřední blízkosti nebo z hřebenů tyčících se nad nimi, patří k tomu nejhezčímu, co Bulharsko nabízí. Vracíme se do Dupnice, odkud odbočujeme na  Samokov, ležící na úpatí severozápadní části Rily. Město je poměrně velké a nutno říci, že ekonomicky silnější než města, která jsme viděli předtím. Úrovní srovnatelné s jakýmkoliv městem v Čechách.

 

 

Jediné, co nás tu snad zaráží, jsou pouliční stánky, rozmístěné po celé délce hlavní třídy, ve kterých se prodává toaletní papír v různém provedení. Na tom by snad nebylo nic divného, kdyby těch stánků na půl kilometru nebylo přinejmenším dvacet a neměly ty toaleťáky narvané od země až po stříšku. Nechápeme, čím je tento artikl tak zajímavý či výjimečný, a jak se ti všichni obchodníci mohou uživit prodejem stejného sortimentu. Ze Samokovu prudce stoupáme do horského městečka Borovec, uprostřed lesů v nadmořské výšce 1350 metrů. Původní název Borovce byl Čankorija (turecky borový les) a jeho rozvoj začal v roce 1899, kdy tu tehdejší bulharský kníže Ferdinand nechal postavit přepychové horské chaty.

 

 

 

     Nyní je to nejvýznamnější lyžařské středisko Bulharska s mnoha hotely, penziony a restauracemi, jejichž hlavní sezóna ale přichází v zimě. Proto je tu nyní poměrně mrtvo a mnoho hotelů je i uzavřených. V létě je Borovec především východiskem k výstupu na nejvyšší vrchol Bulharska - Mussalu. Tam se chceme podívat až pozítří, a tak odtud jedeme úděsnou vymlácenou cestičkou k chatě Vada položené ve výšce 1410 metrů. Odtud už hezky pošlapeme po svých.

 

     Chata Vada je poměrně velká, ale v neutěšeném stavu. Prostě „chýža", jak výstižně říkají Bulhaři.

     Zastavujeme na malém parkovišťátku, lze-li to tak nazvat, a hned k nám přibíhá starý pán, aby nás zinkasoval za parkování (10 Leva za 2 dny). Děda nejspíš pamatuje ještě bulharského cara Simeona, je bezzubý, za levým uchem má velký nádor a anglicky neumí ani slovo.

 

 

 

 

       Když se s ním snažíme domluvit naší česko-rusko-bulharštinou, roztává mu úsměv a je docela příjemný. Ptáme se ho na předpověď počasí, což nám ovšem nerozumí, a tak se ho Axl ptá jediným bulharským výrazem, co zná: „Vali dažď?" (Prší?) Děda si asi musí myslet, že se zbláznil, protože i slepý by poznal, že neprší - ale ne, pochopil, co chceme. Podívá se na oblohu a zavrtí hlavou. Axl má radost, kterou mu vzápětí beru, když ho upozorním na to, že Bulhaři vrtí hlavou při souhlasu.

 

 

     K tomuto specifiku se váže následující pověst - pochází z doby, kdy území okupovali Turci. Když chytili pravoslavného Bulhara, přiložili mu dýku pod krk a zeptali se ho: „Přestoupíš na islámskou víru?", tak Bulhar musel hlavou kývnout, protože kdyby hlavou zavrtěl, tak bude podřezán. Bulhaři tedy hlavou kývali, ale ve skutečnosti si mysleli „ne".

 

     A od té doby tedy kývají hlavou, což vyjadřuje „ne" a vrtí hlavou, což v jejich řeči gest znamená „ano". (Blbost, no...)

 

 

 

 

 

 

Míša z Humplu, cestovatelka n. v. n.

 

 

 

Komentáře (7)add feed
Teda krajina tam musí být nádherná : wendy
on nad tím Bulharskem každý ohrnuje nos a jezdí na Mallorku, ale Bulharsko není jen moře přece. A že to není tak atraktivní a nelze se tím chlubit před snoby ? Tak ať tam nejezděj, že Míšo cestovatelko ! Aspoň tam zůstane zachovaná jakás takás divočina.
prosinec 04, 2007 08:15
já byla v buharsku : Alena Puntíkovaná
za komárů asi pětkrát. S dětma. A milovala jsem to tam. Bulharsko je nádherný, je tam spousta vod - jko prmenů a tak. všude se nacházejítzv.pítka.Lidi jsou tam milí,laskaví,ukecaný a pohostinný a hovoří jazykem slovanským,prostému lidu srozumitelným.Vždycky, když jsem vylela vurgasu na nádraží, tak mi vhrkly slzy do očí a měla jsem pocit, že se vracím domů.
prosinec 04, 2007 09:38
sakra, potřebuju pořádnou klávesnici : Alena Puntíkovaná
tedy spousta vody, pramenů, v Burgasu-sorry
prosinec 04, 2007 09:39
Máš pravdu : Míša šíša
I když je v malých městech a vesnicích vidět stále velká chudoba a i všude jinde snad napořád zažitý socialistický přístup k práci, je Bulharsko milá a nám blízká země. Příroda je tam opravdu nádherná a v horách jsme zanechali kus svého srdce.

Wendy, do Bulharska jezdí hodně lidí. Například o prázdninách jsou hory zavalené turisty. I z toho důvodu jsme tam jeli až v září, což se ukázalo jako výborná volba, protože jsme si nemuseli připadat jak na Václaváku. A jinak v zimní sezóně jsou lyžařská střediska narvaná k prasknutí (a ceny za ubytování jsou dvojnásobně větší než v sezóně letní). Samozřejmě v turistických oblastech je vše na úrovni, ubytování lze sehnat přímo komfortní. Není vůbec nad čím ohrnovat nos.
prosinec 04, 2007 10:44
To je dobře, že lidičkové tam jezdí po horách : wendy
musí to být fakt pěkný. Vzpomínám, jak jsme kdysi jezdívali do Jizerských hor v dobách, kdy jsme tam potkali tak 2 až tři lidi za celou tůru, to byla taky pěkná divočina. Chválím.
prosinec 04, 2007 12:47
Dívám se na krásné fotky z hor : strejda
a v duchu obdivuji sílu té modré i červené blondýny. Takovou bagáž snad 160ti cmetrová ženská nemůže ani unést po těch horských cestách - necestách.
Tipuju ty krosny asi tak na 25-30kg i s nástavbou. A pokud váží Míša 60 kg, jako že nééé, tak každá blondýna unese asi polovinu své váhy. Hmmm.
A která z těch blondýn je vlastně Míša šíša? Prosím vysvětlivky k obrázkům.

prosinec 04, 2007 12:51
He-he, : Míša šíša
Míša šíša je v té oranžové čepici, s hůlčičkou, t.č. na odpočinku smilies/grin.gif
Jinak ty krosny měly zhruba 15 kg, takže to nebylo zas tak strašný. Ale do kopce se i tak pronesou.

Wendy, přesně takhle to dopadlo na Šumavě. Dřív nikde ani noha, dnes návaly turistů, anebo je plno lokalit v I.zóně národního parku a nesmí se tam (no, ono se tam dřív nesmělo taky, ale z jiných důvodů - blízkost hranice do tehdejší NSR).
prosinec 04, 2007 13:51
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]