O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

SKOTSKÉ TOULÁNÍ PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 15 září 2016
Přejít na obsah
SKOTSKÉ TOULÁNÍ
Strana 2
Strana 3
Image result for skotskoLéto v Čechách a na Moravě vrcholilo, vedro vysušilo lesy a houby v nich si daly pauzu. Náš přípravný výbor výletu do Skotska vydával poslední instrukce a jednotliví účastníci zájezdu si chystali své podklady pro funkce denních průvodců. Bylo nás celkem 15 a letělo se z Berlína. To bylo také asi jediné větší město, které jsme měli čas trochu blíže poznat. Byl jsem tam kdysi jako kluk.

 

 

 


 

 

 

Tehdy to byl dederonový výklad východního Německa, ze kterého si pamatuji nejživěji Braniborskou bránu za plotem v dálce, před kterou se promenádovali východoněmečtí vojáci v zelených trabantech v kabrio provedení. Tentokrát jsme viděli stejnou bránu i z té druhé strany. Jinak se všude jen staví a opravuje. Celá ulice pod lipami je samý stavební plot, všude jeřáby a lešení. Byl krásný den, prošli jsme si památník berlínské zdi, říšský sněm, TV věž, dali pivko na břehu Sprévy a večer si na Alexanderplatzu poslechli místního šumaře. Atomové hodiny jdou pořád stejně a TV věž za nimi bliká taky jako dřív. Nemůžu si pomoci, ale je to tak trochu město bez duše, sype se do něj spousta peněz, muzea, nová výstavba, čisto, ale neútulno.

 

Odbavení na letišti Schönefeld proběhlo bez větších potíží, tentokrát jsem kupodivu nepípal v rámu já (šroubované kosti) ale manželka, která je, pokud jde o kostru, v původním stavu, ale je to moje zlatíčko, tak asi proto. Modrou oblohu a pohled na moře se nad Británií změnil na souvislou deku mraků a v Glasgowě už trochu poprchávalo. V půjčovně aut bylo veselo, chtěli jsme tři vozy, byly už objednané předem i se jmény řidičů, ale oni to pochopili tak, že pojedem jedním vozem a řidiče máme pro jistotu tři; to, že je nás 15, jim moc divné nepřipadalo. OK, chvilka vyjednávání a nasedáme do vozů směr Edinburgh.

 

 

 

 

 

Jízda vlevo je docela zajímavá. Manželka mne co chvíli napomíná, ať se věnuji řízení. Sedím vedle řidiče a naviguji, občas se kochám a to manželku znervózňuje, neboť na tom místě normálně sedí ten, kdo točí volantem. Upozorňuji ji, že volant má kamarád vedle mne. V Edinburgu se ubytujeme a vyrážíme do podvečerního města. Jdeme směrem k hradu, staré uličky jsou plné života, aut a lidí, některé domy jsou barevně nasvíceny jako vykřičený dům, jiný dokonce mění barvy na fasádě jako pouťový kolotoč. Památkáři tady evidentně nejsou nebo na to asi trochu kašlou. Pohledu ze starého města dominuje ve tmě obrovské, bíle nasvícené ruské kolo. Docela to rve oči. Chápu snahu to postavit i v Praze, je to asi něco jako nejmenovaný fast food,  takže kde není, tam nejsou světoví...

 

Ráno vyjíždíme přes celé Skotsko na sever. Máme domluvenou exkurzi v palírně skotské whisky v Muir of Ord. Ujímá se nás mladá průvodkyně a provádí výrobou. Jako parta Moraváků, některých přímo ze Slovácka, máme spoustu doplňujících dotazů. Průvodkyně to má ale v malíčku a nedá se nachytat. Dostihne nás dokonce následující exkurze a průvodkyně se smějí, že tak zvídavou skupinku tu dlouho neměli. Dáváme si závěrečného panáčka 12leté a pokračujeme v krasojízdě do Inverness, kde máme objednaný nocleh.

 

 

 


 

 

Cestou se stavíme u Loch Ness pozdravit příšeru a v podvečerním slunci nafotit Urquhart Castle. Fotky jsou přímo kýčovitě vybarvené, všichni jsou spokojeni.

 

Skotské vnitrozemí nasáváme v městečku Braemar. Budou tam skotské slavnosti s házením klády a přetahováním. Někde poblíž se chystá i návštěva královny. Občas mezi kopci prohučí Chinook Britského královského letectva. Šplháme na 859 m vysoký kopec Morrone. Krásný výhled do okolí, studený vítr. Dlouho nahoře nevydržíme, skupinovka a šupem dolů. Cestou na nás vykukují z trávy krásní hříbci. Večer bude smaženice. Je, ale je trochu jiná než jindy! Kuchaři našli v kuchyni ve skřínce označené free foods dvě hovězí konzervy, tak ji trochu vylepšili.

  
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]