O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení






Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

HASÍ CUKR ŽÍZEŇ? PDF Tisk E-mail
Pondělí, 20 červen 2016
Přejít na obsah
HASÍ CUKR ŽÍZEŇ?
Strana 2
Strana 3
 

 

 

 

 

 

 

 

Sladkost k prasknutí

 

 Některé nápoje s vyšší koncentrací cukru ale v malých baleních ve výsledku mohou představovat menší „zlo“ než méně sladké nápoje ve větších objemech. To je případ nápojů Kubík Waterrr jablkoJupík Crazy Aqua, které celkový vysoký obsah cukru nahánějí půllitrovým objemem. V obou se nachází zhruba 5 lžiček cukru.

 

Stojí za povšimnutí, že rozdíl mezi 3 dcl neslazené vody Rajec Kojenecká voda a stejným množstvím nejméně sladkého nápoje Kubík Waterrr činí více než tři lžičky cukru. Nápoj, který z našeho srovnání vyšel jako nejsladší (Cappy Pulpy, 13,4 g cukru ve 100 ml), obsahuje 11 lžiček cukru, což je skoro třikrát více, než se doporučuje dětem za celý den, téměř dvakrát více, než by měly denně maximálně přijmout ženy, a o dvě lžičky více, než je doporučený limit pro dospělé muže.

 

Celkově nejvíce cukru však dítě přijme, pokud vypije celou lah­vič­ku nápoje Dizzy z Lidlu. Kvůli svému objemu 4 dcl je zdrojem bezmála 50 g nebo také 12 lžiček cukru.

 

Denní doporučený strop pro cukr u dospělých (25 g) přesahuje celkem deset z 27 lah­vi­ček s nápoji určenými dětem. Do denního maxima pro děti podle AHA se vedle kojenecké vody Rajec vešlo jen dalších pět výrobků (Hipp, Dobrá voda, Capri-Sonne, Hello Kitty MultifruitBobík s příchutí maliny). Otázkou zůstává, do jaké míry dítě „ocení“, že mu denní dávka cukru během chvíle proteče hrdlem.

 

 

 

 

Tip dTestu

 

Při nakupování nápojů určených dětem sledujte tabulku nutričních hodnot, kde se dozvíte, kolik obsahují cukru ve 100 ml. Do úvahy však berte i objem láhve, a tedy celkové množství cukru, které vaše dítě přijme. Dalším vodítkem při výběru může být například obsah ovoce a absence konzervantů. Snadným řešením vždy může být významné naředění nápoje vodou. Umělá sladidla sice nemají kalorickou hodnotu, i tak ale přispívají k návyku na sladkou chuť. Z dlouhodobého hlediska proto nepředstavují vhodnou alternativu k cukru.

 

 

 

Méně znamená více

 

Problém sladkých nápojů obecně spočívá v tom, že jejich konzumací přijímá člověk extra kalorie, se kterými se však v jídelníčku nepočítá. Jedinec se stravuje zpravidla stejně, jako by pil pouze vodu. Tím se denní energetický příjem navyšuje a při nedostatečném výdeji energie dochází k ukládání cukru do tukových zásob. Výsledkem je nadváha, obezita a další přidružená onemocnění.

 

„Máme jednoznačně potvrzeno, že pití slazených nápojů přispívá k vyššímu příjmu energie a vyššímu riziku obezity, srdečního infarktu, mozkové mrtvice a cukrovky druhého typu. Studie dále spojují nadbytek cukrů v limonádách s osteoporózou, astmatem, nádorovými onemocněními, dnou, revmatoidní artritidou, předčasným stárnutím a vznikem závislosti. Přestat pít limonády je první obranou před těmito zdravotními problémy,“ vysvětluje specialistka na zdravotní prevenci a výživu PharmDr. Margit Slimáková.

 

Děti si mohou na sladkou chuť (ať z cukru nebo náhradních sladidel) snadno a rychle zvyknout a pravděpodobně ji potom budou vyhledávat i v dospělosti. Příliš cukernatý jídelníček dětí může vést přímo k obezitě, byť to nemusí být pravidlem. I tak však pití slazených nápojů není dobrým základem pro budoucí stravovací návyky.

 

Dítě, kterému jsou předkládány limonády, může mít normální hmotnost, protože některé děti spoustu energie vyběhají. Přesto nadbytek cukrů škodí i těm hubenějším, protože buduje závislost na sladké chuti, přetěžuje slinivku břišní nebo zvyšuje riziko zubního kazu,“ dodává odbornice na výživu Slimáková. Dodejme ještě, že nejobvyklejšími přidanými sladidly v dětských nápojích jsou cukr a glukózo-fruktózový sirup.

 

 

 

 

Co na to zuby?

 

 

Právě tvorba zubního kazu je dalším zdravotním rizikem konzumace sladkých nápojů. Dětské zuby hůře odolávají zubnímu kazu než ty dospělé, navíc sladké a slazené nápoje mohou být nepřátelské k zubní sklovině.

 

„Kaz v dětském zubu bývá většinou agresivnější než u dospělých a může se rychle dostat k nervu,“ říká stomatolog MUDr. Jiří Štancl.

 

Kaz je onemocněním, jehož původcem jsou bakterie živící se cukrem v ústní dutině. Metabolicky přeměňují cukr na kyseliny, které následně narušují zubní sklovinu a dochází ke kažení chrupu. „Příměs kyselin například v kolových nápojích navíc riziko naleptávání skloviny zvyšuje,“ dodává Štancl.

 

Ve většině nápojů pro děti zakoupených v běžné obchodní síti jsme nalezli cukr i přidané potravinářské kyseliny. Když se naši francouzští kolegové ze spotřebitelské organizace QueChoisir v loňském roce zaměřili na slazené nápoje a poslali je do laboratoře, zjistili mimo jiné, že skoro třetina z nich napříč spektrem má velmi nízké pH, tedy že jsou příliš kyselé. Právě pití takových nápojů šanci na zubní kaz ještě zvyšuje.

 

Bez rizika nejsou ani neředěné 100% džusy zejména z citrusů, které obsahují přírodní kyseliny z ovoce se stejným dopadem na chrup. „Nejvhodnější k pití je voda, nejhorší pak konzumace sladkých a kyselých nápojů v noci, kdy se tvoří méně slin, které zuby chrání. Službu dětským zubům neprokazují ani léky v podobě sladkých sirupů, které ulpívají na zubech,“ upozorňuje stomatolog.

 

 

 Publikováno v časopise 6/2016

(tam najdete i tabulky

s výsledky testů)

 

 

 

 

Komentáře (7)add feed
... : *deeres*
Nejenom dětská pitíčka jako
limonády, ochucené vody, džusy
. Nedopatřením jsem si koupila jahodový mléčný nápoj Müllermilch. Údajně zdravý jogurtový nápoj, po prvním napití jsem ho pro přeslazenost vyhodila.
Lahvička má 400ml a obsahuje 1.205,2Kj. Z toho sacharidy 11.6%, bílkoviny pouze 3,2%, no nekupte to pro děti. A to mají ještě čokoládový.
červen 21, 2016 10:23
... : Bara
Cas od casu se u nas v mediich objevi zprava, ze limonady, dzusy, mlecne napoje, jogurty, pudinky, atd. jsou prilis sladke, pro deti nezdrave a ze MZ vyda vyhlasku o snizeni cukru v tehto vyrobkach. Zatim se nic nezmenilo a o tomto problemu se mluvi jiz roky. To stejne plati o produktech kde se naopak pouziva sul. Hotove vyrobky, sypke smesy na omacky, polevky, uzeniny, atd. O tom se take porad jenom mluvi....
Ja jsem starsi generace, tak tyhle veci moc nekupuji, kdyz, tak si prichut pridam sama.
červen 21, 2016 18:15
Já mám na hašení žížně osvědčenou methodu : *NČ*
a tu už s kozlem měnit nehodláme.
červen 21, 2016 18:38
ENČO, : Sidon
já myslím, že děláš dobře. Pivo je přecejen lepší, než kdejaká chemická "průjmovina". Já teda dám radši přednost Plzni, ale Kozla piju taky. Plzeň má výhodu, že na výrobu piva používá "zásaditou" (alkalickou) vodu, což z ní činí téměř zdravotní nápoj.

smilies/cool.gif
červen 21, 2016 19:04
... : Bara
Tak ja se priklonim k NCmu, kozlika obcas na zizen, nebo k dobremu obedu, to fakt nema chybu. Ale ja miluju cernyho. Plzen je na me moc horka.
červen 21, 2016 19:50
... : JanaJ.
já mám nejradši čistou vodu z vodovodu a občas s tím mám potíže, někdo nedokáže pochopit, že do ní opravdu nechci sirup ani nechci perlivou vodu s příchutí.
červen 22, 2016 08:42
... : doktor
Všichni jsme za jedno,že sladké nápoje hlavně škodí dětem.Pijí vice než dospěláci.My celkem snadno naučili děti i vnuky pít čistou vodu z vodovodu,občas ochucenou kvalitními sirupy.Dnes jsou dva dospělí a mají vyřešeno......viz Sidon....ahoj.....!!!!!!!
červen 22, 2016 14:01
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy

 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]