O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

ROZEMLETÉ MYŠI, RTUŤ, ARSEN, PESTICIDY... PDF Tisk E-mail
Středa, 06 duben 2016
Přejít na obsah
ROZEMLETÉ MYŠI, RTUŤ, ARSEN, PESTICIDY...
Strana 2
Tisíce let stará, přírodní, bez vedlejších účinků a určitě bezpečnější než „chemické léky“ - taková pověst provází „tradiční čínskou medicínu“, jež se stala jedním z nejúspěšnějších vývozních artiklů čínské ekonomiky. Čínské peníze a politický vliv přesvědčily dokonce i české ministerstvo zdravotnictví, které se zavázalo „propagovat TCM v České republice a regionu zemí střední a východní Evropy“.


 

 

 

 

Zdravotnický deník o tom přinesl článek, který vyvolal bouřlivou diskusi na našich Facebookových stránkách, v níž se ukázalo, že mnozí čtenáři podléhají romantickým mýtům například o čínských bylinách. Ale co skutečně dostanou čeští pacienti? Znamenají pro ně nejrůznější čínské přípravky účinnou a hlavně bezpečnou alternativu? 

 

Silná politická prohlášení, široké úsměvy a k tomu několik frází o tom, jak se moderní medicína může od té čínské tradiční inspirovat, celkem samozřejmě patří k čínským investicím do českého zdravotnictví, které s sebou přináší i nekritickou podporu metod, které mají k medicíně založené na důkazech víc než daleko.

 

K těmto metodám patří i různé bylinné přípravky a směsi, kterým jsou přisuzovány léčebné vlastnosti a téměř žádná rizika. „Čínské léčivé přípravky jsou vyráběny a distribuovány po celém světě. Mnozí lidé je vnímají jako přírodní, neškodné a téměř bez vedlejších účinků, avšak kontrola těchto přípravků pro humánní medicínu značně kolísá,“ upozorňují autoři studie nedávno publikované v žurnálu Toxicological & Environmental Chemistry.

 

Etsuko Furuta z japonské univerzity Ochanomizu a profesor Nobuaki Sato, který působí na univerzitě Tohoku v japonském městě Sendai se zaměřili na systém kontroly, jímž prochází přípravky TCM během své výroby, prodeje i používání. Přesněji se zabývali tím, jak je zajištěna bezpečnost těchto výrobků, které jsou prodávány jako léčivé.

 

 

 

Chybějící údaje o složení i obsah těžkých kovů

 

Vědci Furuta a Sato publikovali analýzy celkem 32 čínských přípravků, z toho 21 zakoupili online a zbývajících 11 od japonských prodejců či farmaceutických firem. Zakoupené produkty TCM pak podrobili podrobným analýzám a to instrumentální neutronové aktivační analýze (Instrumental Neutron Activation Analysis – INAA) a rentgenové difrakční analýze (X-ray diffraction – XDA) s cílem určit přítomnost, koncentraci a chemickou strukturu obsažených prvků.

 

Výsledky těchto testů prokázaly přítomnost těžkých kovů, konkrétně arsenu a rtuti, ve všech zkoumaných vzorcích. Důležité přitom bylo použití obou analytických metod, protože tak bylo možné zachytit škodlivé látky. Arsen i rtuť jsou přitom pro člověka silně toxické, mají mimo jiné karcinogenní a teratogenní účinky, tedy výrazně zvyšují riziko rozvoje onkologických onemocnění či vzniku vrozených vad plodu. Arsen i rtuť  mohou způsobit smrtelnou otravu.

 

 

 


 

 

 

Výsledky použitých chemických analýz navíc ukázaly, že přípravky se stejným názvem, u kterých by tedy bylo na místě očekávat shodné složení, se lišily s ohledem na oblast původu. Rozdíly byly i z hlediska obsahu těžkých kovů, tedy arsenu i rtuti, byť byly podle názvu deklarovány jako totožné.

 

Svou roli pravděpodobně hrálo znečištění životního prostředí v oblastech, kde použité byliny rostly. Většina čínských přípravků navíc neměla na obalu informace o složení, což značně komplikuje rozhodování zákazníků, protože nemají možnost zjistit, co přesně vlastně kupují. Ani v případě, že byly tyto informace uvedeny, nemají však zákazníci jistotu, že vědí, jaké rostliny a s jakými účinky se chystají použít. Podle zjištění vědců byly tyto informace často nesprávné nebo zavádějící.

  
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]