O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

TŘINÁCT HŘEBCŮ A JÁ - 6 PDF Tisk E-mail
Pondělí, 21 březen 2016
Přejít na obsah
TŘINÁCT HŘEBCŮ A JÁ - 6
Strana 2
Strana 3
 

 

 

 

 

 

 

Po Borneovi se u nás narodila dvě hříbata; obě jsou psychicky normální, ačkoliv ani jeho syn Bon Ami nebyl odchováván ve stádě vrstevníků, ale zhruba podobně jako Borneo. Po zážitku s Borneem mi běhal mráz po zádech, i když  jsem jen drbala hříbata a ona mi to oplácela jemným šimráním svých pysků na kalhotách. Z nedůvěry vůči hřebcům mne vyléčil hřebec plemene welsh moutain, pony Dollom Double Surprice, který u nás působil v další sezoně. Připomenul mi, jak výjimečně zlý byl Borneo a jak hodný může naopak být hřebec, který se chová k lidem normálně - s respektem a důvěrou.


       Je nutno dodat, že Borneo dával dostatek signálů o své problematičnosti a kdybych v té době měla nějakou jinou možnost získání hřebce na připouštění, tak bych se dva roky nepokoušela o nemožné. Borneo na mne nezaútočil zčistajasna nenadále, věděla jsem, že je mrcha, ale i když jsem byla opatrná, tak mne kůň, kterého jsem měla dát pryč dávno, nakonec převezl, byl rychlejší a v podstatě to jinak skončit nemohlo, šlo víceméně o to, kdy se tak stane.


       V první sezoně jsme s Borneem připustili čtyři klisny. Dáša p. Kavky porodila klisničku Dorotku, moje Sametka přivedla na svět velmi nadějného hřebečka Bon Ami. Tak pěkného, že kdybych měla jinou chovnou klisnu SHP k němu, dala bych možná Sametku i Bornea pryč, tak se mi tenkrát Bon Ami líbil (dnes samozřejmě po importu desítek jiných koní už není Bon Ami tak výjimečným koníkem). Na něm by se chov založit dal. Předbíhám, ale Bon Ami byl jako 4letý zlicentován s bodovým ziskem 8,4 bodu a byla mu naměřena KVH 82 cm. Já tento potenciál v něm viděla už v době, kdy byl podkobylče a jsem moc ráda, že nezapadl do bažiny černé plemenitby, ale opravdu se stal licencovaným plemenným hřebcem!


       V dalším roce Borneo stihl před svým extempore připustit pouze dvě klisny. Nový majitel si jej odvezl dříve, než jsem mohla vědět, že je Sametka březí, ale z tohoto hlediska to dopadlo dobře, stihla zabřeznout a další rok porodila klisničku Salome. Zprvu jsem doufala, že to bude „klisní varianta“ hřebečka Bon Ami, ale kobylka dost rychle rostla a tak jsem se rozhodla ji jako roční prodat. V dospělosti přerostla i matku.

 

I další hříbata po Borneovi jsou taková – ze čtyř uvedených ve 4. ročence SHP jsou dvě mini – Bon Ami (82 cm) a Molinka (83 cm) a dvě dost statné standardní klisny – Salome (96 cm) a Lucka (98cm). Zdá se, že „zmenšovací gen“ dává jen polovině potomstva? Ročenka uvádí jedenáct dalších dcer hřebce Borneo – co se týče syna v chovu, má splněno a možná časem dosáhne i deseti dcer zapsaných do PK (nyní tři). S výjimkou Salome sice půjde o klisny v pomocné PK, neboť Borneo nyní má k sobě klisny bez náležitého původu, ale i to je dobré a potřebné.

 
       Je neuvěřitelné, že se nám podařilo hřebce dokonce předvést na výstavě v Manětíně v roce 2001, kdy obsadil ve třídě hřebců 3. místo.

 

MILENA

 

 

 

 

 

Komentáře (3)add feed
Koukám, že chov a plemenitba není jen velká dřina : mamča
a jenom občasná radost, ale že při tom jde i o život. Když i zkušenou a obezřetnou chovatelku dokázal Borneo pokousat a možná i s úmyslem zabít, nerozmýšlela bych se, a šel by do salámu.
Měla bych strach, že některá hříbata zdědí jeho poťouchlou a zlou povahu a "tohle" by se nemělo šířit dál, licence-nelicence, i kdyby byl krásný jak Adonis.
Vždyť na těch roztomilých ponících jezdí i děti.
březen 22, 2016 10:36
Ze : Milene
všech článků vystupuje taková láska ke koňům. Je krásné, že tvůj koníček je tvoje práce. Koně jsou krásní ale pro mne jenom z uctivé vzdálenosti. smilies/wink.gif
březen 23, 2016 10:01
... : Milena.
Je fakt, že v Čechách je zvykem zachraňovat kdejakého hajzlíka, a opravdu mám dodnes trochu rozporuplné pocity, jestli jsem neměla jít příkladem a tohoto hřebce rovnou nechat manželem odstřelit. Stát se to nyní, tak by to bylo přestoupením zákona o ochraně zvířat, už nemůžete jen tak utratit jinak zdravé zvíře. Asi bych musela povolat policii a předvést jeho útočnost?
V dnešní době, když se licentují hřebci shetland pony, dbá se i na charakter a stačí, když se hřebec nenechá v klidu změřit komisí a už to má s povolením k připouštění nahnuté. A je to dobře.
březen 23, 2016 12:13
Napsat nový komentář

    Upozornění: Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky nevhodné, vulgární a obsahující neplacenou reklamu

quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Tyto znaky opište


busy

 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]