O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

RADA STARŠÍCH PDF Tisk E-mail
Úterý, 15 prosinec 2015
V tomhle pokoji jsem spala před třiceti lety. Teď už nemám dudlík, zato mám zánět dutin. „Nezapomeň smrkat!“ probudila mě před chvílí babička stojící u mé postele s přídělem antibiotik, kakaem a strašně tlustým chlebem s medem. Nezapomeň smrkat? To je jako „nezapomeň dýchat“, „než půjdeš spát, tak zavři oči a zhasni světlomet“ nebo „jeď vpravo“.


 


 

 

 

 

Jak můžu asi zapomenout smrkat, když se moje hlava proměnila, slabší povahy odpustí, ve fontánu zelených nudlí? Nezměrný vděk za to, že mi babi hlídá malého teroristu, ve mně udusil touhu teleologicky polemizovat, poslušně jsem zatroubila do kapesníku a srkla si kakaa.

 

Soutěž o nejnenáviděnější radu vyhrálo suverénně „Obleč si nátělník“. Když je Vám patnáct a strašně moc chcete chodit do školy nahý nebo alespoň v nějaké ustřihnuté síti a bederní roušce, tak nátělník je opravdu to, co Váš outfit nutně potřebuje. Pamatuju se, jak jsem ho ze sebe rvala ve výtahu, abych už v metru cestou do školy mohla ukazovat pupek. Byla to mezi námi poslední chvíle, kdy jsem si to v tomhle životě mohla dovolit. Tedy do doby, než mi fatálně „nastydl spodek“, jak to nazývá rada starších, a já jsem pak musela nosit nejtrapnější bombarďáky a do nich vražený nátělník s jahodami, což Vás mezi mládeží naprosto diskvalifikuje! Pokoušela jsem se etablovat mezi třídní elitu alespoň pokoutným pokuřováním marihuany za rohem školy, ale byla jsem opakovaně odhalena a pranýřována rodinou, a to Vás smích přejde i po trávě.

 

Mezi nejoriginálnější rady rozhodně patří jedna, kterou mi telefonicky udělila zdejší babička, když jsem se svým nynějším mužem byla ve čtyřiadvaceti na návštěvě Děčína, a která doslova zní: „Nestrkej nikde hlavu do plotu!“. „Nemám strkat hlavu do plotu“, řekla jsem tehdy Zdeňkovi a oba jsme na sebe uprostřed lesů Českého Švýcarska zůstali nevěřícně koukat, než jsme vybuchli smíchy. Teprve nedávno jsem zjistila, že kdosi z „nepovedené větve naší rodiny“ kdysi dávno skutečně strčil v batolecím věku hlavu mezi laťky plotu a museli ho vysekat. Ano, i takovéto historky mohou radu starších inspirovat k tvorbě nových, neotřelých instrukcí, a to bez ohledu na to, že jste dospělý člověk se slušným IQ skóre.

 

S mým řidičákem se objevilo „jeď opatrně“ a zmíněné „jeď vpravo“ nebo „používej blinkry“. Před státnicemi opakovaně zaznělo „obleč se slušně“ a "musíš se tvářit, že to umíš" apod.

 

I Rada starších se ale někdy utne. Když jsem například jako teenager dorazila na návštěvu ke svému nejstaršímu dědovi, který už je v pánu, ve svých nových okulárech, děda prohlásil: „Proboha, co to máš na obličeji“ a tentokrát nemyslel akné. Brýle mi zabavil. Záhy se ale ukázalo, že se tím dioptrická vada paradoxně nevyřešila. Brýle se tak staly trpěnou součástí mého luzného zjevu.

 

Ale proč to všechno píšu. Po narození synka jsem si uvědomila, že jsem se stala součástí Rady starších a brzy mu budu udělovat rady jako „nesahej si na šulína, v obchodě se neprdí, vem si na rande to naslouchátko a nos nátělník!“. Budu ho ztrapňovat před přáteli, kazit mu radost ze života a kontrolovat ho. Budu mu klást všetečné dotazy, nutit ho se oblékat jako blbec, chodit brzo spát, jíst, zdravit a nepožívat drogy.

 

A všechno to budu dělat s vědomím své otravnosti a trapnosti a s malinkou jiskérkou naděje, že z něj vyroste zdravý, slušný, smrkající člověk, který nebude zfetovaný jezdit vlevo s hlavou mezi laťkami plotu.

 

 

RENATA FÍKOVÁ

 

 

 

Komentáře (11)add feed
kouzelné... : katka *
Renato, udělala jste mi radost hned po ránu. Směju se tu jak tele... Je to moc milé a trefné. Děkuju smilies/cheesy.gif
prosinec 16, 2015 07:21
Presne!!! : Bara
Dobra rada nad zlato......
prosinec 16, 2015 10:22
... : deeres
„Nestrkej nikde hlavu do plotu!“. „Nemám strkat hlavu do plotu“, řekla jsem tehdy Zdeňkovi a oba jsme na sebe uprostřed lesů Českého Švýcarska zůstali nevěřícně koukat, než jsme vybuchli smíchy. Teprve nedávno jsem zjistila, že kdosi z „nepovedené větve naší rodiny“ kdysi dávno skutečně strčil v batolecím věku hlavu mezi laťky plotu a museli ho vysekat.

To jsem byla já, ve čtyřech letech, v Krumlově, chtěla jsem v příkopu vidět medvědy. Asi nás takových je víc, nebo jsem z nepovedené=ho příbuzenstva. smilies/smiley.gif
prosinec 16, 2015 10:55
Skvělá fotka, úžasně rajcovní : NČ
Tohle mě vždycky rozteskní, proč mi kurnik není aspoň o 30 méně???? Hůůůůůůůůůůůůůůů!
prosinec 16, 2015 19:19
mně : Iris
tohle ani tak extra k bujarému smíchu nepřipadá,i když je to jistě vtipně napsáno. Spíše cítím velký generační rozdíl - Renata je mladá maminka, nemá zkušenosti starších a ví ještě zatím houby o tom, čeho všeho(viz Deeres) je možné se obávat a jak moc se rodiče bojí o své děti - stále stejně, až do smrti smrťoucí..A netuší,co se stane s hlavou stárnoucí osoby - například já sama si začínám uvědomovat, že zapomínám a tudíž se opakuji. A na moji naprosto vážně míněnou starostlivou radu (udělenou z lásky a s nejlepším úmyslem...) slýchám z úst milovaného dospělého dítěte - to už jsi říkala třikrát, mami. Jo, asi říkala,jenže si to neuvědomuji, nepamatuji.Zato strach, který v určité situaci pociťuji je trvalý, nezapomenutelný a nevytěsnitelný a budu se tak o děti bát navždy.I kdyby je to stokrát obtěžovalo a psaly o tom fejetony.

S naprostou jistotou vím, že Renata Fíková bude jednou navzdory IQ skore naprosto stejná, ne-li horší, než její starší milující příbuzní, kteří jí radili jen dobře. Což ona v závěru píše a připravuje se na to, ale stejné tomu , že bude stejně trapná , nevěří smilies/wink.gif Bude, protože to bude dobrá máma smilies/smiley.gif A třeba její syn na to téma napíše velmi vtipný příspěvek do nějakého časopisu,škoda, že už mne nepobavísmilies/wink.gif


prosinec 17, 2015 08:37
NČ : Iris
..jaká fotka? Ten prťavý obrázek? To už Tě sebere pohled na jakoukoliv hezkou mladou ženskou? No jo, no, lepší už to nebude, tak dej pozor, aby to nebylo horší. smilies/cheesy.gif
Hele, možná tomu nevěříš, ale máme to všichni.Nám, stárnoucím ženským se také líbí hezcí mladí kluci, i když se tváříme, že tyhle věci nás už nezajímají. Protože kdybychom se projevovaly jako vy, chlapi,byly bychom směšné. V tomhle punktu rovnoprávnost zatím ještě nefunguje. smilies/wink.gif
prosinec 17, 2015 08:38
Nojo, Iris. : NČ
Prťavá fotka nepatrného úsměvu, ve kterém je zakódováno úplně vše!
A docela ti věřim, že baby to mají úplně stejné, jako chlapi. Však také proto trávím na stará kolena večery na pávlači jen s kozlem.

prosinec 17, 2015 14:42
NČ : Iris
...skoro ti závidím tu pavlač a toho Kozla smilies/wink.gif

prosinec 17, 2015 15:09
Iris, závidět netřeba : NČ
Vždyť píšu, že je to spíš východisko z nouze pro osamělého starce, o kterého už žádná baba ani pohledem nezavadí, nanejvýš, když mě v tramvaji pouští sednout.
Ale je tady docela fajn, fajn sousedi, fajn pivní plkání "o životě" - tedy o ničem.
prosinec 19, 2015 05:41
NČ : Iris
no víš, přemýšlela jsem ,jestli jsem se tě nějak nedotkla, já tomu samozřejmě rozumím, jaks to myslel. Jen si říkám - dovedeš se radovat z Kozla, zatímco mně naskáčou po pivu hned fleky po obličeji a dekoltu, téměř na úrovni nějaké alergie,takže to radši nepiju. A moje sousedky jsou takové, že se radši chvilku zdržím za dveřmi, abych je nepotkala, nechci-li si kazit náladu na celý den.Tak takhle já ti závidím, jina jsem to nemyslela smilies/smiley.gif
prosinec 19, 2015 14:11
Iris, : NČ
Čím jako by ses mě měla dotknout? Vše v poho.
Alergii na pivo ti tedy nepřeju, o dost přicházíš, třeba by pomohlo pozvolné otužování.
Se sousedy, to je také těžká věc. Když to nejde, tak to nejde. Ale třeba také pozvolné otužování... Pro mě naopak byli právě sousedi a od jara do podzimu sluncem zalitá pavlač těmi hlavními držáky skoro od prvního dne tady.
prosinec 20, 2015 07:12
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]