O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

FERDA, ŽOLÍK A NAVÍC FILIP PDF Tisk E-mail
Neděle, 13 prosinec 2015
http://www.zeitung.cz/wp-content/uploads/2014/08/papouchy.jpgAhoj, Dani a vy všichni ostatní - posílám slíbený pokračování story o mých papoušcích. Jak jsem psala, po smrti mé maminky mi zůstal Filip - klasicky světle zelená andulka, o rok starší než ti moji dva raubíři. Kupovala jsem ho mamince k narozeninám loni v červnu. Jo, a ještě něco - je to holka - hodně dlouho se tvářila jako kluk a pak najednou šup a modrý ozobí se přebarvilo do hněda:-).


 

 

 

 

 

 

Pak na internetu jsem se dočetla, že s tím určováním pohlaví podle barvy ozobí to není zas tak spolehlivý, jednak to platí jen u základních barev, jako je přírodní světle zelená a její klon modrá a jednak se to týká jen dospělých jedinců.

 

Mláďata a různé vyšlechtěné barevné mutace to mají jinak. Takže když přijdeš do zverimexu a vidíš tam papouška, co je očividně mládě ( podle dalších znaků jako je vlnkování až ke kořeni zobáku, které teprve s věkem ustupuje, komplet tmavé oko bez toho světlého kroužku a další ), které má modré ozobí, tak víš prd, jestli je to už vybarvený samec nebo ještě nevybarvená samice. Protože mladí samci mají ozobí růžové, které postupně zmodrá a mladé samice modré, které postupně zhnědne.

 

Tím spíš, že nevíš, jak přesně starý ten který papoušek je.

 

Takže Filip je holka, ale stejně "mu" říkám Filipe, už jsem "ho" nepřejmenovávala.

 

Mohl zůstat u táty, ale celý rok byl zvyklý na maminu a po její smrti začal být apatický a taky - přiznám se - jsem ho chtěla jako takovou připomínku.

 

Takže šel ke mně.

 

Současný stav:

 

1) Žolík   - cca 7-8 měsíční světle-tyrkysový modrý sameček

2) Ferda - cca 7-8 měsíční strakatá žlutozelená samička

3) Filip   - cca rok a 3/4 stará světle zelená samička

 

První seznámení probíhalo tak, že si Filip po vypuštění z krabice (mimochodem celou cestu v autobuse zobák nezavřel a nadával, takže to byla docela hlína:-D) dal pár okružních průletů kolem obýváku, načež se usadil na záclonách a pozoroval ty dva kotrmelíny, kteří napjatě seděli na větvi a nespustili z něj oči.

 

Pak po nějaké době se usadil na větvi taky. Ti dva předstírali, že neexistuje.

 

Ovšem jen do té doby než se Filip spustil z větve na klec (tu poslední větev, kterou dostali, jsem v lese urvala koncem září a protože byla opravdu obrovská, tak jsem ji upevnila za nábytek nad klecí, takže v podstatě zabírá celý jeden roh obýváku), protože se rozhodl, že by bylo dobrý něco sezobnout.

 

Jakmile se usadil u krmítka - které bez problémů našel (tady se asi projevuje fakt ten věk, že už je starší  a tak to není takový trdlo) a začal zobat, tak Žolíka popadnul amok a doslova sletěl na klec, kde zvenku pověšenej hlavou dolu začal Filipovi nadávat. Kdykoliv si Filip zobnul, tak následovala sprška nadávek .

 

Tenhle rituál provozujou doteď. Nikdy si nic neudělají - naštěstí, protože jsem četla o případech, kdy jsou andulky natolik agresivní, že se navzájem uklovou. Ale prý to jsou vadné geny, u drtivé většiny andulek, to skončí právě u takovýhle rituálních tanečků sloužících k ujasňování pozic. Po určité chvíli Žolík ošuká zvenku krmítko Filipovi přímo před očima, zatímco ten u něj sedí (to je pohled fakt k nezaplacení:-D) , načež s pocitem "to jsem mu to nandal" odletí zpátky na větev a nechá už Filipa na pokoji.

 

Vždycky Filip versus Žolík. Ferda se toho většinou neúčastní. Jen občas si přisadí, aby teda jako bylo jasný, že patří k Žolíkovi. A občas se pohádá i ona se Žolíkem. Podobné hádky, do kterých se zapojuje i Ferda, probíhají u hraček - provázky, které jsem zauzlovala a pověsila na větev - andulky nadšeně s radostí provázky koušou a rozplétají. Jak dostanou novej provázek, slítnou se u něj všichni tři a začne mela.  

 

 

Taky jsem si myslela, že když Filip je vychovanej a na noc poctivě u našich chodil do klece, že by to mohl naučit i ty moje dva blbounky. Chyba! Výsledek je ten, že teď chrápou na větvi všichni tři. Ti mí raubíři Filipa zkazili.:-D 

 

Z poslední doby mám jeden komickej zážitek - ráno vstávám po čtvrté hodině (to denní dojíždění je fakt masakr). Tak jednoho rána minulý týden - tedy uprostřed hluboké v noci - jsem se po zazvonění budíku vypotácela z postele a rozsvítila jsem v obýváku. Všichni tři po mně rozespale zamžourali očima, načež Žolík pronesl v andulčtině něco jako: "Jsi normální? Co nám tady svítíš? Koukej zase zhasnout, my chceme ještě spát!"

 

A pak si všichni zase zavrtali hlavičky do peří na zádech.

 

Přiznám se, že v tu chvíli jsem jim fakt záviděla, že oni nemusejí ven do tý hnusný tmy a zimy.

 

Taky rádi zedničí. Podařilo se jim vyklovat dvě celkem slušný díry ve zdi. Sépiová kost není taková zábava, že, zeď je lepší. Tak si říkám, že na jaře, až jim přinesu čerstvou větev, tak ji upevním tak, aby z ní na zeď jednoduše nedosáhli a ty díry zamáznu vyrovnávacím tmelem a budou mít po ptákách - tenhle tmel, když ztvrdne, tak s tím fakt nehnou. No a tak si tady žijeme.

 

 

 

Tak zatím ahoj,

LENKA

 

 

 

P.S. Přemýšlela jsem o tom, že na jaře Žolík s Ferdou dostanou budku, uvidíme, jestli z toho něco bude...

 

 

 

 

 

Komentáře (4)add feed
Roztomile povidani, : Mikin
ja mel pred odchodem z Ceska se svou tehdejsi pritelkyni chov Papousku vlnkovanych a dodnes na to rad vzpominam. Chytri a srandovni ptacci. Ve voliere ktera byla chranena proti vetru vydrzeli klidne i teploty kolem nuly. Kdybych nezil na Yukonu, urcite bych mel alespon jednu andulku i dnes.
prosinec 14, 2015 06:10
... : deeres
Trochu v tom mám hokej se jmény. Spíš bych řekla, že samička bude žárlit na samičku. Andulky to mají tak,že můžeš mít jednu samičku a dva samečky, ale ne naopak. Buď ráda, že to jsou jenom rituální tanečky.
Mám kámošku, ta má voliéru na zahradě na Šumavě a ta tvrdí, že pokud je voliéra zastíněná tak, aby v ní nebyl průvan, anduláci vydrží až -15°C. A asi má pravdu, protože má pořád mladé, které rozdává a vždycky si nechá nějakou šikovnou do domu a ta jí mluví. I já jsem kdysi od ní dostala dvě andulky, ale já je utrápila a právě tím průvanem. Odjížděli jsme na víkendy a jak už byl podzim, tak jsem zapomněla zavřít ventilačku a bylo vymalováno.
prosinec 14, 2015 11:20
LENKA : -doktor-
Ahoj Lenko,ahoj všichni.V době kdy naše dětičky byly ještě dětičky,(dnes jsou dospěláci a mají sami potomky ve věku dospělém(až na syna,ten má sedmi a půlletého bezva kluka) jsme měli klasiku... žlutozeleného Pepíka a bleděmodrou Andulku.Byli ochočeni,létali na ruku nám i dětem,s dětmi běhali po pokoji atd.Prostě bezva.Ovšem Pepík byl nemrava.Uměl mluvit.Mluvil docela zřetelně a dost nahlas.Přišel-li někdo i návštěva do pokojeje Pepík ihned spustil...:"....Pepa de do divadla,di doprdele.Jsem Pepíček a chci kafíčko.Ahoj chci kafíčko.Di do prdele."....a jasně hned to halasil nanovo a stále dokola.Jedl i s Andulkou s námi z talíře polévku a neodpusti si dovětek....."dobrá polífčička di do prdele."Obě andulky jsme měli drahmo let.Jednou dcera nechala otevřené okno......a........jo to byl konec.Koupili jsme jinou andulku,ale nebylo to ono.Přeji hezký den.
prosinec 14, 2015 14:13
Ahoj, všichni : Lenka1
my jsme taky vždycky, co si pamatuju, měli doma andulky, celkem asi 9 nebo 10, ale vždycky jen jednu.

Tak teď se k tomu vracím, byť je počet trochu větší než bylo původně plánováno. Ale žádnýho z nich bych nedala, jsou roztomilí a je s nima fakt prča.

Akorát fotky mi nejdou, mám jich v telefonu hafo, ale nemůžu je přetáhnout do počítače - holt starej telefon a novej se mi zase kvůli tomu kupovat nechce.

Deeres - už je mám okoukaný. Filip je stopro holka, Ferda taky - ozobí hnědý. Žolík ho sice nemá úplně sytě modrý, ale pořád modrý, nemění barvy, je taky jedinej z nich, kdo předvádí kopulační pohyby na krmítku jako výraz dominance a taky občas krmí Ferdu natráveným zrním, což dělají pouze samečci.

Takže bych řekla, že je jasno.

I když jsem původně tvrdila, že budku nedostanou, tak jsem zviklaná - popravdě, už mám doma nachystanou papírovou krabici s víkem a vyřízlým vstupním otvorem, tak stačí jen přidělat bidýlko......
prosinec 14, 2015 17:14
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]