O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

PODIVNÉ VZTAHY PENĚZ A SOCIÁLNA PDF Tisk E-mail
Pátek, 13 listopad 2015
Přišla jsem na to, že finanční toky se řídí stejnými temnými zákonitostmi ve všech oblastech, a to včetně sociální péče, jejímž prostřednictvím by státní mašinerie měla pomáhat nám občanům. Původně jsem chtěla napsat takový docela provokativní blog o tom, že vlastně docela ráda platím daně, protože v mém případě nejsou moc vysoké a stát se (přese všechny výhrady) nakonec docela stará – například o mého silně retardovaného bratra, který je zcela závislý na péči poskytované ústavem, kde trvale žije; já bych se o něj starat v žádném případě nezvládla
 
 
 
 
 
 
     Nebo můj starobní důchod: ten je sice hodně nízký, ale za to si s tou svou zálibou ve volné noze můžu sama; výše důchodu pro mě prostě nikdy nebyla priorita. Tak proč bych si stěžovala?
 

     Teď jsem ale narazila na něco skoro neuvěřitelného. Hádejte, kolik činí příspěvek na péči o moji téměř devadesátiletou maminku, která potřebuje neustálou asistenci a vůbec není pomyšlení na to, že by se o sebe starala sama? No? Je to osm stovek měsíčně. Moje maminka zřejmě klame tělem a s lidmi, kteří zkoumají její stav, si velmi hezky a rozumně popovídá.

 

      Její mozek bývalé špičkové vědkyně funguje v konverzační oblasti stále docela dobře. Jenomže (což by podle mě odborníci na sociálno měli rozpoznat) má tyhle problémy:

 

- sama nezavolá z mobilu – není si jistá, jak na to, když jí to chci vysvětlovat, vymluví se, že je zrovna nějaká nesoustředěná, navíc špatně slyší, a hlasy v mobilu ještě hůř

- vyžaduje neustálou asistenci při chůzi, je nejistá, potřebuje se o něco nebo někoho opírat (chodítko, pečovatel – hůlka nestačí), stejně tak potřebuje pomoc při oblékání a hygieně

- nepamatuje si, kde má jaké věci, žádá mě, abych jí dovezla z jejího bytu do domova seniorů něco, co má hned vedle v šuplíku, nepamatuje si, co si právě uložila do kabelky

- vlastně pořád jí musíte říkat, co má dělat, třeba se najíst, obléct, jít na procházku... a sama o sobě ani nechce rozhodovat

- nesoustředí se na čtení, pokud by třeba byla sama doma, nevěděla by si rady, jak trávit čas

 

 

      Jsem vděčná, že může být umístěná v domově seniorů, kde je celkem spokojená, má kolem sebe lidi a kde se o ni dobře starají. Jenomže příspěvek na péči vystačí měsíčně tak na jeden den pobytu v domově. Což je úplně absurdní.

 

     Zpětně si vybavuju ještě jiný příklad podivného chování finančních toků: jak fungovalo či nefungovalo naše zdravotnictví, když jsem před osmi lety měla velice rychlý a agresivní maligní lymfom. Nejdřív – zřejmě kvůli momentálnímu nedostatku peněz, tehdy způsobenému tuším doktorem Rathem – mě lékaři stále odháněli a odmítali mi udělat třeba endoskopické vyšetření, a vlastně jakékoli vyšetření, které by pomohlo určit diagnózu. Dosáhla jsem jen toho, že mě objednali do jakési gastroenterologické poradny, ale až za měsíc, což bylo tak pozdě, že už bych bývala byla prakticky mrtvá, rozhodně bych se tam už nebyla doplazila... tak jsem si zaplatila vyšetření na soukromé klinice a díky tomu se věci rozběhly.

 

      Najednou byla ochotná do mé léčby investovat i VZP. No a pak, když mě skutečně chemoterapiemi a biologickou léčbou onemocnění zbavili, se zdravotníci rozhodli (aniž se mě ptali), že ještě půjdu na autologní transplantaci kmenových buněk. Což je určitě šíleně drahé a v mém případě se to dvakrát nezdařilo – prostě se mi netvořily ty správné kmenové buňky, tedy zárodečné bílé krvinky, které by mi mohli odebrat, pak vybít ty moje vlastní a ty odebrané mi dodat zpátky do těla. - Takže jsem úplně zbytečně trávila další týdny v nemocnici ve velmi depresivním prostředí, na různých kapačkách, což mě znovu duševně zkrouhlo a vysílilo v době, kdy už jsem se začínala cítit dobře a toužila jsem žít co nejnormálněji a začít pracovat. Vykládám si to tak, že zdravotníci nezasáhli včas, tím nechali nemoc dojít do nějakého příšerně pokročilého stádia, a to pak vyžadovalo podle jejich názoru přiměřeně příšerně pokročilé zákroky.

 

     Taky mi to připomíná vyprávění mé kamarádky, jak její maminka šla na velmi nákladnou a náročnou operaci, která se zdařila, ale pak neměla dostatečnou pooperační péči a na její zanedbání zemřela.

 

     Proč finanční toky fungují takhle zvráceně, proč do vás nikdo neinvestuje malé částky, když je potřebujete, ale pokud jsou potřeba částky mnohem vyšší až obrovské, najednou se peníze najdou? Zřejmě proto, že systém se obecně dá do pohybu, teprve když onen pohyb má šanci vygenerovat pořádný zisk. Připadá mi, jako by peníze žily vlastním životem a samy se chtěly akumulovat (podobně jako se formy života vyvíjejí do stále složitějších). Pokud je někde peněz málo, chřadnou a mají sklony bídně odumřít a zaniknout, převálcovány konkurencí. Pokud jich je naopak hodně, nabírají exponenciální dynamiku růstu, dokud se všechno jednou stejně zákonitě nezhroutí. To ale nastane až za dlouho.

 

     Nápadně mi to připomíná zákonitost akumulace kapitálu, o které tuším psal Marx... ale nějak si nemyslím, že by tomu odpomohla ozbrojená revoluce a potoky krve. Ačkoli kdoví. - Každopádně to tak opravdu funguje a platí to pro zdravotní pojišťovnu úplně stejně jako pro jakéhokoli dravého kapitalistu.

 

      A nějakým způsobem, který nechápu, to kupodivu platí i pro sociální dávky a příspěvek na péči pro moji naprosto závislou maminku.

 

 

EVA HAUSEROVÁ

 

 

 

 

Komentáře (2)add feed
To se divím : Babi
že ústav,který pečuje o vaši maminku,nepožádá o kontrolu jejího zdrav.stavu a zvýšení příspěvku na péči.Je to v jeho zájmu,tento příspěvek klienti stejně ústavu odevzdávají.Proto některé domovy přijímají pouze klienty s vysokými příspěvky na péči.Bohužel zapomínají ,že je třeba k ležícím také zvýšit množství ošetřujícího personálu.Co se týká vámi prodělané nemoci,měla jste štěstí.Řídila jste se vlastním rozumem a nečekala,až se vás uráčí vyšetřit. Lidé slepě důvěřují lékaři,ale já říkám,že někteří lékaři tou medicinou sotva prolezli,laik to ovšem nepozná.Když mezi nimi pracujete 40 let,tak víte své.
listopad 14, 2015 13:02
A já se zase nedivím vůbec, : deeres
protože sociální služby pracují náhodným výběrem, nejlépe pro někoho, koho znají. Já to už tady někdy psala. Máma přes 90 let a její brácha ještě starší. Máma bydlela na Vinohradech, její bratr na Smíchově a já v Holešovicích. Když se rozpadlo ČKD a já byla odejita, trochu jsem si vydechla, protože péči o ně při zaměstnání jsem nezvládalas. Jenže z Úřadu práce mne do 14 dnů vymetli, když jsem odmítla práci v Jance Radotín. To bych časově nestíhala vůbec a když jsem jim popsala svoji situaci, tak mně řekli, že jim je do toho houby a ať si požádám na sociálce o příspěvek na péči na osobu blízkou. Ten jsem nakonec po přezkoumání také nedostala, z důvodu, že to není celodenní péče o moji matku. Že pečuji ještě o jejího bratra, tak to je nezajímalo, protože ten bydlel na Praze 5 a máma na Praze 2 a tak to byla jiná sociálka. Tam jsem to už raději ani nezkoušela, protože po tom přezkoumání jsem si připadala jako vyžírka a podvodník.
listopad 16, 2015 18:51
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]