O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

VÝŽIVNÉ PRO NEZNÁMOU DCERU PDF Tisk E-mail
Středa, 02 září 2015
Vážená paní magistro, prosím Vás o radu v následující situaci: Od 13 měsíců věku platím výživné na dceru, nar.07/1989, která se se mnou na přání matky vůbec nestýká, ani jinak nekomunikuje. Když jí byly tři, jsem podal návrh na styk, který skončil neúspěšně, když její matka se naoko "odstěhovala" z pražského bytu, který jsem jim zanechal, k rodičům na Slovensko.

 

 

 

 

 

     Podal jsem tedy návrh k tamnímu soudu, ale pak mi matka začala vyhrožovat skandály ohledně mé údajné komunistické minulosti, spolupráce s StB a podobně (přitom nikdy jsem nebyl členem žádné strany, ale znáte to - lidi pak řeknou: na každém šprochu ...). Takže nakonec, pod vlivem těchto výhrůžek, jsem návrh vzal zpět, když matka slíbila, že nebude žádat zvýšení výživného.

 

     V r. 2008, když mi bylo 50 let,  podala 19 letá dcera (zastoupená svojí matkou jako obecným zástupcem) návrh vysoce arogantním stylem na zvýšení výživného. Shodou okolností mne měsíc předtím propustili z práce z organizačních důvodů, byl jsem nezaměstnaný, a navíc se musel podrobit operaci srdce. Odvolací soud po dvou letech ukončil spor tím, že výživné nebylo zvýšeno ale přiznal dceři poměrnou část mého odstupného, kterou jsem  zaplatil (cca 35 tisíc Kč). V rámci řízení tehdy vyšlo najevo, že dcera studovala na 1. LF UK šestiletý obor všeobecné lékařství, a právě opakovala první ročník.

 

     Tak jsem stále a dochvilně platil výživné. Letos jsem předpokládal, že bude v létě promovat, proto jsem jí zaplatil obvyklé výživné až do září 2015 včetně a celý účet, ze kterého jí chodilo výživné, jsem konečně zrušil. Dceru jsem oslovil doporučeným dopisem s doručenkou (ta se  mi vrátila podepsaná zpět), ve kterém ji vyzývám k udělení souhlasu s ukončením vyživovací povinnosti od října 2015, protože předpokládám, že nabyla schopnosti se už živit samostatně. A pokud by s tím měla nějaký problém, nechť mi to sdělí.

 

     Tradičně ale se mnou nekomunikuje, žádnou odpověď neposlala. Také studijní oddělení školy mi odmítlo sdělit informaci, zda dcera odpromovala. Na webu České lékařské komory jsem však zjistil, že je již členkou této profesní komory. 

 

     Jsem na to dost špatně. Pracuji bohužel pouze na částečný úvazek. Mám invalidní důchod II.stupně, trpím totiž častými poruchami srdečního rytmu, a nesmím se rozčilovat. Věřte mi, že velmi nerad bych podával návrh k soudu proti své dceři... Vůbec si nevím rady. Je mi to vše velmi líto, jak říkám, dcera i přes všechny mé snahy odmítla se mnou komunikovat. Je jasné, že když jsme se naposledy viděli, byla to malá holčička, takže veškerý dojem a názor na mne má jen od své matky...

 

Prosím, poraďte, co bych mohl ještě učinit.

Děkuji, MIREK

 

 

 

 

 

Milý Mirku,

 

     tak nejprve - pro jistotu - Vám zopakuji důvody placení výživného:

 

  • vyživovací povinnost trvá do doby než je potomek schopen se sám živit - není tedy omezena věkem dítěte (je-li vyživovací povinnost stanovena soudem, v případě že je to zapotřebí, doporučujeme podat soudní návrh na její zrušení),
  • potomek (nezletilý i zletilý) je schopen sám se živit až po dokončení přípravy na své povolání tak, že může začít pracovat,
  • vyživovací povinnost zpravidla zaniká ukončením studia, kdy potomek nebude již studovat dál na vyšším stupni vzdělávání (studium na druhé vysoké škole již není zapotřebí k tomu, aby se potomek byl schopen sám živit a o zrušení povinnosti hradit výživné by měl v takovém případě rozhodnout na návrh povinného rodiče soud).

 

     a nyní o skončení placení výživného.  Bohužel, vyřízení přes soud se nevyhnete, protože:

 

  • Zánik vyživovací povinnosti je zákonným předpokladem pro úspěšnost návrhu na ukončení povinnosti platit výživné. Vyživovací povinnost a výživné nejsou synonyma. To znamená, že nastane-li některá ze skutečností, které působí zánik vyživovací povinnosti dítěte (dítě nastoupí do práce, uzavře sňatek apod.), je třeba, aby rodič, který platí výživné, podal návrh na soud a požádal o zrušení povinnosti platit výživné vůči dítěti, které je již schopné živit se samo.

 

  • Ten pak zkoumá, zda je dítě schopno se uživit samo. Jedná se o jednu větu v zákoně, která vyvolává mnohé diskuse.

 

  • Schopnost samostatně se uživit je u dítěte soudem zkoumáno v širších souvislostech, přičemž je nutné posoudit mnohé faktory, kdy ač-koliv případy na první pohled vypadají obdobně, skutkové okolnosti byly určitým způsobem rozličné, a proto došlo i k odlišnému rozhodnutí.

 

 

        Pokud byste ještě potřeboval něco vědět, napište...

d@niela

 

P.S. Jinak - plno dalších informací naleznete ve sloupci zde nalevo - související články

 

 

 

Komentáře (6)add feed
.... : máma od dětí
Pokud o výživném rozhodoval soud, o ukončení vyživovací povinnosti musíš opět požádat soud. Dokládají se potvrzení o Tvých příjmech i příjmech Tvé dcery, případně musí dcera doložit potvrzení o studiu. Pokud k žádosti napíšeš, že dcera nejspíš studium ukončila a že žádást, aby doložila doklad, nejspíš jí k tomu vyzvou.....
K soudu samozřejmě přijde dcera (jako protistrana) a zde bude muset nejen předložit doklady, ale i vypovídat.... držím palce!
září 03, 2015 07:40
Přes soud se ukončení nemusí řešit jen v případě, že se obě strany chovají slušně a korektně a na ukončení se dohodnou. : Myška
Tak to bylo u nás.

Mirek to přes soud bude muset řešit, tak, jak píše Daniela.
Ale nevím, proč by měl Mirek při žádosti o ukončení výživného z důvodu ukončení školy dcerou a nabytí schopnosti dcery se samostatně živit, dokládat svoje příjmy.
září 03, 2015 08:39
Pokud je dítě členem ČLK, : Ňuňinka
je zjevně schopné živit se samo. Normálně bych platit přestala, dítku poslala oznámení, že vzhledm k členství ČLK a uvedenému roku promoce výživné končí. Pokud bych chtěla být trochu zlá, tak jí to pošlu na adresu pracoviště, uvedeného na stránkách ČLK.
Pokud s tím bude mít problém, nechť se na soud obrátí sama. Soudy bych nezatěžovala, slouží k rozhodování o sporných věcech.

Nárok na výživné zaniká ve chvíli, kdy je dítě schopné se samostatně živit, nikoliv rozhodnutím soudu. Pokud není v případu nějaká zde neuvedená klička (dítě je invalidní např.), tak jediný důsledek, který by mělo čekání na soud je, že Mirek přijde o peníze, které do rozsudku odešle dceři coby výživné, na které už ona ale nemá právo - tahat to z ní zpátky přes soudy asi nebude.

Případně může Mirek dát návrh na soud na ukončení výživného, ale fakt bych na jeho místě dál neplatila (maximálně si odkládala částku výživného stranou pro případ, že by soud rozhodl v můj neprospěch).

Pokud NOZ upravuje ukončení výživného jinak, tak prosím o odkaz na konkrétní paragraf. Ale kdyby soudy ukončovaly povinně každé výživné, tak nic jiného nedělaj...
září 03, 2015 14:11
není : lefulka
třeba se soudit, pokud přestane Mirek platit výživné, může se stát pouze to, že se dcera konečně ozve, nebo eventuálně bude žádat soud, ale pokud si dá Mirek ty peníze stranou a pokud by se zjistilo, že vyživovací povinnost trvá (dcera nemá dostudováno, což by zřejmě vzhledem k věku mít měla), tak to doplatí. Ale sám návrh na zrušení výživného podávat nemusí ( pokud neplatí exekučně, pak ano), prostě vyživovací povinnost končí automaticky, když je dítě samo schopno se živit.
září 03, 2015 17:16
No, : Karlos.....
Kazdopadne pokud dcera dostudovala, rozhodne dal neplat, stihanej za to rozhodne nebudes. K soudu radsi zajdi.
září 05, 2015 16:48
Vyzivne pro neznamou dceru : Mirek.X.
Plně souhlasím s většinou z Vás, nejlépe to asi vystihl přispěvatel "Ňuňinka". Dcera ale bydlí v Praze (já to mám k pražskému soudu 400 km), k soudům vždy posílá svou matku /JUDr/, která proti mne vede celoživotní "džihád". Co když podá exekuční návrh? Peníze na doplacení bych měl ale co když mi je zablokuje exekutor? Dále asi taky riskuji úhradu nákladů v případě neúspěchu žaloby. Díky za odpověď Daniely i reakce Vás všech. Mirek.
září 20, 2015 09:11
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]