O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

NĚCO PRO BOTANIKY/NIČKY ... PDF Tisk E-mail
Úterý, 25 srpen 2015
Zase jsem našla "něco hezkého", o čemž nevím, co to je, jak se "to" jmenuje a především - je to jedlé či jinak použitelné? Každopádně - vypadá "to" velmi dekorativně... Tak zas prosím zdejší moudré dámy (případně i pány, pokud něco z toho poznají), aby daly vědět.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. tak tohle určitě (doufám) jedlé nebude, ale - jsou to šišky?

 

 

 

 

 

 

2. Tohle je vyloženě nádherné... dlouhé pruty překrásných korálků ...

No, to už by jedlé mohlo asi být - i když dost možná, že jen jednou :-)))

 

 

 

 

 

 

3. tak tohle už vypadá jedle i zdravě - na konci to má takovou šošolku...

je to tvrdé, takové kouzelné malé jablíčko.

 

 

 

 

Fakt - jsem děsně zvědavá, co se od vás dozvím :-)))

d@niela

 

 

 

Komentáře (15)add feed
To je těžké. : Pepa
Č 1 je asi tůje, možná jalovec nebo cedr.
Ostatní se nechám podat.
srpen 26, 2015 05:08
Číslo jedna je tůje stoprocentně. Jsou to malé šištičky, nevím, jestli se jim tak říká správně. Jedlé to zřejmě není - já bych to určitě nezkoušela. : Myška
Další dvě fotky jsou sice krásné, ale... Na té poslední, to jako jablíčko - rozkrojila jsi ho? jak vypadá uvnitř? Takhle na obrázku mi to připadne jako okrasná jabloň, ale chtělo by to vidět, jak vypadá plod uvnitř...
Co je na druhém netuším. Já bych to pro sebe odbyla tím, že je to nějaký ptačí zob, a dál to neřešila.
srpen 26, 2015 07:49
Já souhlasím : Sidon
s Myškou a Pepou. To první je určitě zerav - thuja occidentalis a ty dvě další vypadají, jako odrůdy muchovníku, ale to jen odhaduju.
srpen 26, 2015 07:55
určitě by to věděl : Nona
pan docent Václav Větvička (vždycky mě pobaví jeho trefné jméno smilies/grin.gif)
srpen 26, 2015 07:57
... : deres
3. muchovník to není, je to nějaký okrasný druh jabloně
jablíčka, která jsou zde vyfocena připomínají silně odrůdu Red Lane(psal jsem o ní v jiném vlákně), tedy pokud je stromek sloupcovitého charakteru růstu.Jablíčka se nechají konzumovat a nebo zpracovávat. Chuť není fádně sladká jako u mnohých novinek. Je osobitá. Juraj Kafka
. Jako děti jsme s tím krmily panenky i když na Vinohradech nerostly takhle vybarvený, ale žlutočervený. Ale těch druhů je spousta.
srpen 26, 2015 09:32
Jéjé, deeeeeres-inko, : d@niela
asi jsi to trefila - no, my šli ráno s čubounem najít dotyčný strom.
Kupodivu, i přes mou přímo fatální absenci jakékoliv orientace, jsem ta jablíčka našla!
Ano, našli, zbrojnoši, našli!!!

.....


A ejhle, vůkol bylo plno černého bezu, respektive bezinek. Takže až si vypiju kafe, něco tu poklidím, tak se vrhnu na net a budu hlodat, hledat... protože liguére z bezinek? NÁDHERA sama! Ještě jsem ho sama nerobila, takže proč to nezkusit? smilies/cheesy.gif

mj. tak co, jsou to jablíčka? opravdu? A dokonce s "osobitou" chutí?


srpen 26, 2015 09:56
danielka : -doktor-
První je túje,trojka je na 90 procent okrasná jablůňka,dvojka....netuším.Kde roste?Je to keř či stromek.Zatím ahojky.
srpen 26, 2015 09:57
Kudlí : mia I
dvojka by mohla být http://abecedazahrady.dama.cz/katalog-rostlin/jablon-bobulovita píše se tam, že je hojná v parcích
srpen 26, 2015 10:04
... : mia I
nebo ne hojná, ale uplatňuje se v parcích
srpen 26, 2015 10:05
... : deres
Dvojka je nejspíš http://botany.cz/cs/prunus-padus/střemcha, ale musela bych to vidět na živo. A nejedla bych to ani náhoedou.
Jablíčka Red Lane jsem nenašla, ale podobně vypadá tatohttp://www.zahradnictvikruh.cz/sloupovita-jablon-maypole-ean2221-skup121.php. Ale fakt jich je spousta druhů od různých květů, většinou jednoduchých, různě růžově zbarvených, listy zelené až fialové a plody od žlutých přes červenou, až temně fialovou. Jako děti jsme to v Rýgráku nekonzumovaly, protože ta žlutočervená jablíčka byla akorát hnusně kyselá a natrpklá.
srpen 26, 2015 11:00
Danielo, : deeres
ta jablíčka klidně ochutnej, my jsme je jako děcka nejedly, ale stopro jsem to zkoušela, jenže ten druh byl nechutný. Dobrá možná nebudou, možná ano, já nevím. Komentáře jsou z netu.
U střemchy to je jinak, plody jsou trpké a používají se v lidovém léčitelství.
Plody střemchy se užívají při průjmech nebo "na vypocení", list při žaludečních chorobách, květ při kašli nebo zahlenění a kůra ve formě lihového extraktu zevně jako antirevmatikum nebo vnitřně při dně. Plody se podávají nejčastěji ve formě odvaru (polévková lžíce drcených plodů se luhuje 20 minut, pije se 4x denně po 50 ml). Koupele z odvaru květů a listů střemchy se aplikují při revmatismu a kašovitý obklad z listů se užívá na špatně se hojící vředy.
Protože je střemcha drogou mírně jedovatou, nedoporučuje se její dlouhodobé ani nadměrné užívání. Ze stejného důvodu je rovněž kontraindikována pro těhotné a kojící ženy.
Celá rostlina vyjma dužiny plodů obsahuje glykosid amygdalin, který se štěpí na glukózu, benzaldehyd a kyanovodík. Nejvíce jej je přítomno v kůře a v semenech. Vedle toho jsou přítomny třísloviny (v kůře), organické kyseliny (např. kyselina jablečná a citronová v dužině plodů), vitamín C a hořkomandlové silice (v kůře, květech i semenech).
Toxicita rostlina je způsobena kyanovodíkem, otravy byly pozorovány u lidí i u skotu.

srpen 26, 2015 11:35
jak již výše řečeno : mura1
1. thuje - jedovatá
2. jak píše deeres nějaká střemcha - bývají mírně jedovaté, i když o plodech se tvrdí, že ne, každopádně bych to nejedla
3. nějaká okrasná jabloň - měli jsme na zahradě ve školce a pár "jablíček" za školní docházku zkounzumovali, ale nic moc, teda
srpen 26, 2015 11:53
Střemcha : Míša šíša
je celá jedovatá (obsahuje kyanovodík) s výjimkou dužiny plodů, ale ani ty se nedoporučuje konzumovat, stejně jsou trpké. Ale když kvete, tak to je nádherná omamná vůně.
srpen 26, 2015 12:23
To prvni je urcite tuje, : Bara
mam ji na zahrade a ty jeji kvety? nebo plody? me desne stvou. Nebere to konce s uklidem. To, ze je tuje jedovata jsem nevedela, az kdyz jsem si sahla na smulu na kmeni a pak nevedomky rukou prejela pres oblicej. Nejsem alergik, ale to, co to se mnou udelalo pres noc, jsem v zivote nezazila. Rano jsem se probudila natekla, na oci jsem nevidela, sama sebe jsem se lekla v zrcadle, vubec jsem se nepoznala. Fakt jsem musela k lekari. Trvalo to cely tyden, nez jsem se toho zbavila a to svedeni, nikomu nepreju.
Takze na tuje pozor. Ten jejich jed je pry schopen usmrtit i male dite.
srpen 26, 2015 19:52
Tuje to není : Pavel - Zahradník na cestách
Dostal jsem meilíkem výzvu ať pomůžu s určováním rostlinek. Takže na prvním obrázku jsou nejspíše plody nějakého cypřišku. (Snad Chmaecyparis nootkatensis). Tuje to určitě není, i když si někdo tyto dvě rostliny často spojuje a říká jim prostě tuje. Na druhém obrázku jsou nejspíš nezralé plody druhu Prunus lusitanica. Takže příbuznost se střemchou sice ano, ale také je to kousek vedle. Třeté obrázek je jablíčko, ale netroufám si určit blíže.
srpen 28, 2015 23:59
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]