O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

KRÁLOVSKÁ SVATBA PDF Tisk E-mail
Pondělí, 03 srpen 2015
Přejít na obsah
KRÁLOVSKÁ SVATBA
Strana 2
Strana 3
Kdyby před 900 lety existoval bulvár, měl by bohatý zdroj potravy. V Mohuči se v lednu 1114 ženil císař Svaté říše římské. Bral si anglickou princeznu Matyldu neboli Maud. Účastníci svatby jsou dost zajímaví na to, abychom si je připomněli. Svatby se účastnil český kníže Vladislav I. jako vrchní číšník. Což byla jedna z nejpriviligovanějších funkcí na císařském dvoře a dokládá, že patřil k okruhu několika nejlepších spojenců a nejdůležitějších říšských kurfiřtů.

 

 

 

 

      Ale hlavní byli přece jen oba snoubenci, protože oba svým způsobem viditelně zasáhli do historie - i když ne společně. 

 

Jindřich V. Sálský byl synem císaře Jindřicha IV., tedy toho, kdo rozpoutal válku o investituru. Jindřich V. nejdříve podporoval svého otce, který ho nechal korunovat (1098), pak se v roce 1104 na nějakou dobu přidal k protitáboru - hlavně proto, že mu přišlo, že otec vládne už moc dlouho - a když otec zemřel (1106), stal se Jindřich nejdříve římským králem a 1111 dosáhl i císařské korunovace v Římě.

 

V lednu 1114, kdy si bral Matyldu, mu bylo 28, Matyldě 12. Tak není divu, že početí potomka se odložilo - a nakonec k němu nikdy nedošlo.

 

 

 

 


 

 

 

Jindřich zemřel v roce 1125 a jeho vládou skončila celá Sálská dynastie. Přesto do dějin vstoupil jako císař, který ukončil válku o investituru. V roce 1122 s papežem Kalixtem II. uzavřel tzv. Konkordát wormský. Ve skutečnosti to není jeden dokument, ale několik smluv a dopisů, ve kterých se vyjasňuje, jak se bude do budoucna dělit moc v říši. Jde o složitý kompromis, kdy se papeži ponechal výběr hodnostářů, ale císař je uváděl do světských funkcí.

 

Kompromis to byl natolik složitý a nevyhovující ani jedné straně, že v budoucnosti nezabránil dalším konfliktům a ve finále byl rozhodnutý až papežským schizmatem, konciliarismem a faktickou likvidací papežské moci císařem Zikmundem.

 

Když císař Jindřich V. zemřel, stala se Matylda ve svých 23 císařskou vdovou, a protože neměla valné šance vstoupit do boje o císařský trůn, vrátila se na přání svého otce domů. Tam se však věci proti době jejího odjezdu dokonale změnily. A Matylda se stala klíčovou osobou, která rozehrála hru, na jejímž konci vzniklo království zahrnující jak Anglii, tak podstatnou část dnešní Francie, tzv. Angevinská říše.

 

Matyldin otec, král Jindřich (trochu nám s těmi jmény komplikují přehled, já vím), by nejmladší syn Viléma Dobyvatele a Matyldina matka Matylda byla zas dcerou skotského krále. Dva Jindřichovi starší bratři zemřeli bez nástupců, tak Jindřich postupně zdědil jak Anglii, tak Normandii a Bretaň.

  
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]