O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

SVĚT NENÍ SPRAVEDLIVÝ PDF Tisk E-mail
Středa, 22 červenec 2015
Nic moc jsem nezdědil, zato naše sousedka po své pratetě barák za miliony a ještě tučné konto! A mému známému Honzovi rodiče umetli cestičku, takže to má pěkně jednoduché, udělat dobrou kariéru. Mně nikdo cestičku neumetal. Svět není spravedlivý a mělo by se s tím něco dělat. Někteří rodiče své děti perfektně připraví do školy, jiné vůbec. Samozřejmě ty první pak mají větší naději na to, že budou úspěšnější ve škole, dosáhnou vyššího vzdělání a budou mít vyšší příjmy.


 

 

 

 

 

 

Narodil jsem se v Evropě v klasické středostavovské rodině a v relaci zbytku Země patřím tedy mezi hodně bohaté lidi. Považte bez vlastního přičinění! Zatímco nebohý Eritrejec se narodil v prachu hliněné chatrče a bude to v životě mít hodně těžké. To není spravedlivé! Opravme to! Rozdělme všem stejně! Dětem z rodin, kde se jim rodiče nevěnují vybojujme stejné podmínky jako těm z rodin, kde o budoucnost dětí zájem mají!

 

Všem stejně!

 

Sakra, neslyšel jsem já to už někdy někde?

 

Debata o spravedlivosti světa je strašně nebezpečná. Svět totiž spravedlivý není. Nemůže být. Nikdy mi to nikdo nesliboval. Nespravedlnost vzniká už v okamžiku, kdy se rodíme každý s jinými schopnostmi. Chceme do toho zasáhnout? Když zjistíme, že jedno dítě bude opravdu mimořádně nadané, přece to není fér. Zdebilizujeme ho trochu, abychom srovnali výchozí podmínky?

 

Když si uvědomíme, že Evropa je krutě bohatá (protože tu poslední desítky, možná stovky generací krutě pracují a vypořádávají se podmínkami, které ve skutečnosti nejsou kdovíjak příznivé), měli bychom si tu rozpoutat nějakou pěknou náboženskou válku, vybourat část průmyslu a tak nějak se navrátit do lůna neposkvrněné primitivnosti, abychom se přiblížili průměrnému Afričanovi?

 

Měli bychom se vzájemně na potkání lískat kabely vytrženými z elektrických rozvodů, abychom projevili dostatečné pokání za náš dědičný hřích evropanství?

 

Prostě musíme zůstat konzistentní. Buď budeme vnímat každou nespravedlnost a zahájíme Velkou očistu světa od nepravostí, nebo přijmeme, že svět je takový jaký je a náš úkol není ho opravit, ale žít v něm. Mimojiné proto, že všechny ty Velké očisty světa končily pravidelně hromadnými hroby a velkým rozčarováním.

 

Pokud přijmeme svět jaký je, bez křivých interpretací, uvědomíme si, že žádný „dědičný hřích bohatství“ neneseme. To, že sousedka zdědila prachy a já ne, není nespravedlivé, je to prostě normální. Nedává mi to právo ve jménu vyšší spravedlnosti chtít její barák, ani jeho část, dokonce ani se do něj bez zeptání nakvartýrovat.

 

Každý se narodíme s nějakými schopnostmi, nějakým ať už hmotným či nehmotným dědictvím a na nás není poměřit se, jestli je stejné jako to, s čím se narodil soused, ale to, jak s tím svým naložíme. Jaký jednou bude poměr mezi tím, co jsem zdědil já a co moje děti. A správně tušíte, že nemyslím jen na peníze nebo na dům na hezké adrese. Mezi naše dědictví patří naše schopnosti, dovednosti okoukané od těch před námi, vzorce chování přebírané od útlého dětství, žebříčky hodnot, země, ve které žijeme a kterou generace našich předků přivedly k té prosperitě, ke které ji přivedly.

 

Pokud někdo myslí, že to není fér, měl by začít u sebe. Rozdat, případně spálit majetek, nějakou brutální drogou si trochu srovnat inteligenci, začít pravidelně mlátit ženu a děti a vydat se vstříc stejnosti.

 

TOMÁŠ HOUŠKA

 

 

 

 

 

Komentáře (16)add feed
Jo Tomáši! : Myška
Přesně tak.
červenec 22, 2015 23:51
léto budiž pochváleno, : bb.
předpokládám, že je to tím horkem a zaneprázdněností rodinnou návštěvou, že se tu tohle téma opakuje týden co týden nejlépe dvakrát

Pane Houško, pravdu díte, ale pochopení pro tyhle sklony bychom mít mohli, když naši předci, a není to tak dávno, uvažovali naprosto stejně, ne? Kolik z vašich prarodičů a praprarodičů zakládalo JZD, aby všichni měli stejně, ne ti hnusní sedláci víc?
Trvalo nám to pár desítek let, než jsme to opravili, s vervou a umem sobě vlastním poněkud divně, ale opravili.
No, tak za sto, dvě stovky let nás třeba naši praprapra...potomci taky opraví zpátky :-))
červenec 23, 2015 00:40
No. : Mikin
to s tou pracovitosti, ktera dala zaklad bohatstvi Evropy, v tom ma pan Houska z velke miry pravdu. A to plati pro Ameriku, Kanadu, Australii ci New Zealand taky. Ani tam se k bohatstvi nedopracovali kolonialismem, ci kradezi zeme domorodcum.
Protoze kdyby tomu tak bylo, musel by ted byt v Rusku, ktere zabralo polovinu Asie uplny raj na zemi. Coz diky budovani vedeckeho socialismu a nekonecne rade diktatoru rozhodne neni.
Takze bych se odvazil nesmele podotknout, ze prosperita pochazi ze zachovavani zakladnich lidskych hodnot. Humanismu, demokracie a rovnosti lidi, ktera je nezavisla na rozdilech nabozenstvi, narodnosti ci pohlavi. Proto stanul na Mesici prvni American a ne treba fanaticky islamista, Nemec, Cinan, Papuanec, hinduista, Ind, ci Rus.
Protoze svobodny clovek pracuje lepe a chytreji……..
červenec 23, 2015 04:47
bb, : Mikin
nekteri z tech potomku na tom uz pracuji……. :-
červenec 23, 2015 04:50
"Svět není spravedlivý a mělo by se s tím něco dělat." : jednababi
Tak tak... dnešní MFD informuje
"Oleg Tiňkov, ruský magnát, jeohož tým Tinkoff-Saxo se účastní závodu Tour de France, by rád uvedl do chodu "revoluci", jak sám pravil. Spočívala by v přerozdělování vysílacích zisků z Tour i mezi jednotlivé stáje."
smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif
červenec 23, 2015 08:08
jednababi : Mikin
muj kamarad Helmut (mistni zubar) rika: "zadna spravedlnost neexistuje a cim driv si to uvedomime, tim mene se nad tim budeme trapit".
červenec 23, 2015 09:01
Dobrá úvaha : Pepa
Souhlasím, dobře napsaný článek.

Poznámka k Mikinovi. Já si myslím,že Američané nedokázali nic moc, proč? Od občanské války je tam klídek a čas na práci, a ejhle oni jsou zadlužený až po uši jak je to možné?
Obě války v Evropě jim zajistili neuvěřitelnou prosperitu. Co takhle Evropa? Rozmlácená na cucky dvakrát v minulém století a o Rusku nemluvě. Umíte si představit kde by byla Evropa dnes, nebýt válek a kde Rusko.
Vždyť ti "mužici" s vesmírným programem Američanům pěkně zatápěli a byli i o fous napřed.
Takže v porovnání podmínek v jakých se ocitla Evropa v minulém století a USA musím říci nic moc sokolíci.

Článek je ale o něčem jiném. Je to o vývoji. Řeknu to takto: Můj dědeček měl malou roubenku se slámou na střeše a v ní manželku a pět dětí. Dokázal ale všem zajistit řemeslo a takže jeho děti, mezi nimi i můj otec žili nesrovnatelně lépe.

Těchto pět potomků přivedlo na svět 18 dětí, z nich někteří mají vysokoškolské vzdělání.
Tak se to přirozeně zlepšuje. Má sestra podniká v nakladatelství a válí si na svém mini statku již o 40 let šunky. Já se také neflákal a ještě k tomu nic netušíc, jsem si vzal dceru statkáře kde v majetku jsou ..iliony. A až natáhneme s manželkou bačkory tak ti dva naši potomci si můžou zapálit kubánské havano, a říci si jsme milionáři.

Ale pokračují dál. Vše je ovlivněno výchovou potomků. To je ten vývoj!!!
A ne, já nemám, ty nemáš tak hurá na ně a vše si spravedlivě rozdělíme. Jak dopadl socialismus víte.


červenec 23, 2015 09:07
Pepo, : David X
značně přeceňuješ ekonomické důsledky obou světových válek.
Španělsko a Portugalsko se jich neúčastnili a nevšiml jsem si tam nějakého extrémního blahobytu.
červenec 23, 2015 10:02
To ne. : Pepa
To nelze srovnávat. Hovořím o celé Evropě a o Rusku. Dokud Španělsko a i Portugalsko mohlo krást mimo své hranice, vedli se dobře. V Británii také! A kde jsou nyní.
Devastace Evropy válkou byla katastrofální a přesto mám pocit, že se Evropě té prosperující US nepřejí.
Jen naznačuji, že při perfektních podmínkách k rozvoji USA spinkalo. Jsou v US dvě vlády. Soukromá a provázky ovládaná. Skončí to špatně. Paní Hilary je zvolená radou Bilberg coby další president. A vyhraje to!

červenec 23, 2015 10:46
Dvě vlády ... : micka
Dvě vlády jsou všade - oficiální viditelná a neoficiální výkonná. Proto a právě proto se po volbách nemá šanci nic změnit. Vymění se jen selátka u koryt, obličeje v lavicích ... ale ostatek je stejný.
červenec 23, 2015 11:41
Tak u nás to : Krakonoš
aspoň nevovládá žádnej "Bilberg" ( smilies/shocked.gif ), ale sympaťák Tonda Blaník. A tomu já to přeju. smilies/grin.gif smilies/cheesy.gif smilies/wink.gif
červenec 23, 2015 12:31
Pepo, : Mikin
ano, clanek je o necem jinem, ale staci se podivat jak rychle se po valce zmatorilo zapadni Nemecko a jak dopadlo to vychodni. A spojitost mezi svobodou a technickym pokrokem….. jaky robot ted jezdi po Marsu a ci sonda foti Pluto ?
červenec 23, 2015 15:52
Pepo, máš to nějaký popletený. Projeď károu Ameriku, ať vidíš to „nic moc“ v současnosti. : toulavej
:-)
červenec 23, 2015 17:47
Se článkem : Lenka1
do puntíku souhlasím. Nechci se o svou životní úroveň, na kterou jsem makala já i moji předkové, dělit s nějakým Eritrejcem. Ať taky maká a taky se on a v budoucnu jeho potomci budou mít líp.
červenec 23, 2015 18:25
doufám že : vlk
tu prosperitu a technickou a morální vyspělost podmiňuje a zahrnuje nejen demokracie, ale i svobodu slova a striktní pravidla pro přistěhovalce (viz třeba srdečně evropské Švýcarsko) smilies/wink.gif
červenec 24, 2015 11:05
Perfektně napsaný článek. : okatá
Tečka.
červenec 25, 2015 01:04
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]