O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

JAK ODKÁZAT PENÍZE JEN PŘÍTELI? PDF Tisk E-mail
Pondělí, 06 duben 2015

Dobrý den, mám dotaz ohledně závěti. Přítelkyně investovala peníze do spořicího fondu. Vzhledem k tomu, že si ale nerozumí se svým dospělým synem, nepřeje si, aby měl nárok na tyto finance. Jak sepsat platnou závěť, aby tato hotovost byla odkázana na přítele, jelikož ke smlouvě spořicího fondu, se nedá uvést případný dědic? Děkuji za odpověď, VLADIMÍR

 

 

 

 

O D P O V Ě Ď :

 

Milý Vladimíre,

 

     vydědit své dítě je poměrně složitá záležitost a potřebuje to fakt velké zdůvodnění. Ale podle všeho vám nejde asi o vše, ale jen o tento spořící fond - který byste měl rád v případě smrti své přítelkyně převeden na sebe.

 

      Ohledně napsání závěti: Závěť musí mít patřičné náležitosti, jinak je neplatná. Napsána může být vlastní rukou, nebo v jiné písemné formě za účasti svědků a samozřejmě také formou notářského zápisu. Vždy ale na ní musí být uvedený den, měsíc a rok, kdy byla podepsána, jinak je neplatná. Výhodou vlastnoručně psané závěti je to, že může být napsána během několika minut. 

    

      Nezletilým potomkům se musí dostat aspoň tolik, kolik činí jejich dědický podíl ze zákona, a zletilým potomkům aspoň tolik, kolik činí jedna čtvrtina jejich dědického podílu ze zákona. Pokud závěť tomu odporuje, je v této části neplatná, nedošlo-li k vydědění uvedených potomků.

 

     Jinak ještě k tomu vydědění: zákonné důvody vydědění jsou upraveny v § 1646 NOZ, kde se mj. říká, že „zůstavitel může vydědit nepominutelného dědice, který byl odsouzen pro trestný čin spáchaný za okolností svědčících o jeho zvrhlé povaze nebo který vede trvale nezřízený život. “ 

 

     

 d@niela

 
   

 

      

Komentáře (12)add feed
... : Ňuňinka
Dovolím si nesouhlasit.

Nová úprava přináší posílení pořizovací svobody zůstavitele, jelikož se snižuje rozsah práva nepominutelných dědiců na jejich zákonný dědický podíl. V případě nezletilého potomka jsou to ¾ jeho zákonného dědického podílu a v případě zletilého potomka pak ¼ zákonného dědického podílu. - zdroj zde

Doporučuji přítelkyni navštívit notáře a sepsat závěť u něj. Rukou lze napsat během pár minut cokoliv, ale nebude vědět, zda je to platné a jednoznačné.
duben 06, 2015 22:52
díky, Ňuňinko :-))) : d@niela
opraveno.
duben 07, 2015 07:58
Ta dnešní doba : Vláďa
Děkuji za odpověď.To samé se bude týkat asi i jejího bytu,že ano?Jestli tomu dobře rozumím tak vždy musí dostat ze všeho čtvrtinu.Bez té závěti to dostane vše a navíc pokud nejsme spolu oddáni je to složitější. :-
duben 07, 2015 12:01
... : Sandra.
Pokud byste byli oddáni, je dědický podíl potomka menší (bez závěti budete dědit napůl a pokud by byla závěť, tak i ta nezbytná 1/4, kterou musí zdědit by se počítala jen z toho jeho podílu, takže by byla poloviční oproti tomu, když sezdáni nebudete)

Pokud přítelkyně opravdu nechce, aby její syn dostal cokoliv, je potřeba ho vydědit.
duben 07, 2015 12:25
Vladimíre : kim
proč se nezajímá přítelkyně, ale ty? Jak jsi ošetřil svůj majetek, pro případ tvého úmrtí ve prospěch tvé přítelkyně? Možná, že žádný nemáš a proto máš přítelkyni.
duben 07, 2015 14:31
... : Vláďa
No tak to jsem čekal takovou reakci.Právě že majetek mám i já a to daleko větší.Přítelkyně nerada komunikuje přes počítač.Není to její hobby.Já ji to akorát přečtu a když tak něco opraví.Máme totiž podobnou životní situaci.Mněl jsem období kdy jsem své děcka nenáviděl.Už jsem tady řešil situaci trvalého bydliště syna.Pomohlo mi to tady.Jen tak pro zajímavost snažíme se,aby každý z nás dvou po tom druhém něco mněl(nedej bože kdyby se něco stalo)ať má nějakou jistotu.Rád bych se ještě zeptal,když jsme u těch peněz.Na můj ůčet v bance jsem dal právo mé přítelkyni na vybrání peněz kdykoli z mého ůčtu.Byl tam i dovětek,že v případě smrti může disponovat z penězi.Musela by taky vyplatit mé dvě dospělé děcka?
duben 07, 2015 17:32
... : Nona
V případě úmrtí notář zjišťuje stav na účtě v den úmrtí, takže se započítává vše ne účtě do dědictví.
duben 07, 2015 17:57
no, domyšlené to nemáte a moje sympatie taky ne.... : Greta
Nepotřebujete si vzájemně poskytovat jistotu, pokud máte více než 2 * byt a spoření. A ten, který zemře druhý v pořadí, zanechá svým dětem i původní majetek toho prvního, jehož děti ostrouhají. Nedělala bych skopičiny a odkázala dětem.
duben 07, 2015 18:29
... : Vláďa
No právě domyslet jsme to chtěli a proto tady píši.Přítelkyně nechce svému synovi darovat nic!!!Vydědit, na to nemá sílu a kriminálník není.Ten kdo nezažil těžko chápe druhého.Právě proto to chce vše napsat na mně jelikož nikoho nemá.Nemám zapotřebí někoho natahovat.Když je člověk v létech tak začne uvažovat jinak,proto i já jsem ji chtěl odkázat peníze(kdyby náhodou)aby něco mněla.Toť vše.
duben 07, 2015 19:17
... : Nona
.... tak ty svoje úspory nedávejte do banky, ale doma do strožoku a ten, který přežije, bude v balíku! smilies/grin.gif
duben 08, 2015 07:59
... : Sandra.
Můj nevlastní děda chtěl odkázat svůj majetek dětem, které nebyly biologicky jeho, ale vychovával je a měli spolu pěkný vztah. Oproti tomu svým biologickým dětem nechtěl odkázat nic, protože ho od rozvodu ani nepozdravily. zakopal peníze na zahradě a kde přesně řekl jen těm, u kterých to považoval za žádoucí....
duben 08, 2015 08:21
Sandro, : Ňuňinka
do je elegantní řešení, jenže byt se blbě zakopává (:

Vláďo, dojděte k notáři. Pokud vím, tak řada jich nestanovuje cenu podle hodnoty odkazu, ale jakýmsi paušálem, tuším mezi 3 - 5000 Kč (vycházejí z předpokladu, že pokud neležíte na smrtelné posteli, tak finální hodnotu dědictví nelze odhadnout). Dědické právo je teď díky NOZ normálním smrtelníkům nepředvídatelné a i právníci tvrdí, že jasněji bude až po pár judikátech.
duben 08, 2015 12:53
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]