O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

EVROPA PÁCHÁ SEBEVRAŽDU? PDF Tisk E-mail
Pondělí, 06 duben 2015
Přejít na obsah
EVROPA PÁCHÁ SEBEVRAŽDU?
Strana 2
Strana 3
Strana 4

 

 

 

 

 

 

 

Nechci vytvářet nějakou novou ideologii, ideál Nadčasového humanismu není nic jiného než požadavek konzervativního myšlení založeného na základních křesťanských principech. Je postaven na jedné straně proti marxistickým ideálům ekonomické rovnosti a na druhé proti liberálnímu myšlení, redukovanému jen na soutěž nezávislých subjektů. V něčem se vrací před osvícenectví.

 

Shrnul jsem jej do sedmi bodů:

 

1/ Pokora rozumu.

Člověk musí opustit představu, že vše může změnit a do všeho zasahovat. Rozum uznává, že existují věci, které jej přesahují a některé vždy přesahovat budou. Nová fáze kritického racionalismu, ve které „rozum dostává rozum“, kritizuje sám sebe, začíná uvažovat sám o sobě a přichází k poznání své omezenosti.

 

2/ Přirozenost

Když se člověk povýšil nad svoji přirozenost, vydal svoji budoucnost vrtochům svého nedokonalého rozumu. Proto musí nastoupit rozumem řízená podpora přirozeného řádu v přírodě i lidské společnosti. Upřednostňování přirozených zákonitostí a vitálních lidských vlastností. Návrat funkčních tradičních pravidel. Podpora přirozených vitálních vlastností člověka.

 

3/ Zodpovědnost za svět/sounáležitost

 Současný vývoj biosféry byl deformován nepřirozenými lidskými zásahy tak, že se stal od jisté doby zhoubným a není možné jej nechat spontánně působit. Člověk proto musí přijmout zodpovědnost za své činy, nikoliv vládu nad světem. Stávající vypjatý individualismus není schopen vytvořit lidské ctnosti zodpovědné za svět. Proto je zapotřebí navrátit ctnosti vytvářející sounáležitost s lidským společenstvem a přírodou (věrnost, jednota, společenská solidarita, péče o společné záležitosti včetně kultury prostředí atd.).

 

4/ Zachování; zabránění expanzi

Přirozené přesvědčení o nutnosti „zachovat se“ v nadčasovém měřítku, nikoliv „expandovat“. To platí pro člověka i přírodu, platí to i pro národy a vztahy mezi nimi, je to základní princip míru.

 

5/ Respektování nadřízených (kosmických) zákonitostí a jejich poznávání jako nezměnitelných omezujících a řídících norem v zájmu zachování existence celé živé planety.

 

6/ Uznání nedokonalosti a nezměnitelnosti lidské podstaty

Člověk není zcela dokonalý tvor, je schopen konat zlo. Jeho podstata se nezmění ani výchovou, ani samovolnými vývojovými procesy, mění se pouze kultura, která musí zajistit funkční společnost.

 

7/ Úkol člověka ve zdokonalování světa.

Člověk není účelem sám o sobě, ale je nástrojem vyšší „kosmické vůle“ k zachování a zdokonalování světa. V rámci této vůle má velkou svobodu omezenou nadřízenými principy.

Více ke každému bodu viz http://nadcasovy-humanismus.cz/

 

Pokud chceme bojovat, musíme mít za co. Pokud chceme, aby evropská civilizace byla vzorem ostatním, nesmí být vymírající a zadluženou společností bojovníků za osobní materiální a hédonický prospěch. Vidíme, že jiné civilizace už naši stávající kulturu, na rozdíl od původní, nechtějí.

 

VLASTIMIL PODRACKÝ

 

 

 

 

 

Komentáře (7)add feed
Hezké, moc hezké ... : micka
... na to aby to byla pravda. Už jen proto, že si jednotlivé body - jednotlivě velmi krásné - navzájem odporují ještě před tím, než se nad nimi člověk zamyslí nějak extra hlouběji, ať už si počte na doporučeném webu nebo ne.
A to říkám jako člověk, který je osobně silně přesvědčen, že současný světa řád je naprosto špatně.

duben 06, 2015 23:07
Také se mi to líbí. : strejda
Jak by bylo krásně, kdyby se toho mínusového, co je kritizováno jako nešvar, jako zlo, dalo otočit a napravit.
Osobně nesouhlasím jen s bodem devět, s působením reklam. To skutečně není můj případ a na mne tato reklamní všudepřítomnost, rovná se zhovadilost, prostě nefunguje.
duben 07, 2015 11:22
.. : kolemjdoucí
to je stejný, jako poučovat puberťáka. Držku si musí rozbít sám, aby se poučil. Sorry, ale evropská civilizace už zanikla.
duben 07, 2015 11:40
Hezký... : Fox
ale neproveditelný. Tyhle ideály může mít pár inteligentních lidí, ale masa jimi pohrdne... Bohužel...
duben 07, 2015 14:10
Opravuji : strejda
Má tam být strana 2,bod 11. Nikoli 9.Jsem se přehlédl
duben 07, 2015 16:29
hm. : zyx
Takže nás vystrašíte tím, že by mohla přijít totalita a jediná obrana proti ní je jiná totalita? Hlupák vytlouká klín klínem, ale pro toho co zatluče klín, aby tam nemohl padnout klín, pro toho už slovo ani nemám...
srpen 10, 2015 19:11
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy

 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]