O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

PŘES HORY, PŘES DOLY – BULHARSKO A ŘECKO - IV. PDF Tisk E-mail
Úterý, 23 říjen 2007
Přejít na obsah
PŘES HORY, PŘES DOLY – BULHARSKO A ŘECKO - IV.
Strana 2

Nakonec všechno dobře dopadlo - po delším přejíždění sem-tam po městě konečně nacházíme výpadovku. Z hlavní silnice pak brzy odbočujeme na obec Rila, kde zastavujeme u malé benzínky. Nafta tu nestojí ani euro a ještě nám ji sami natankujou. Odtud už po nezvykle kvalitní vozovce vjíždíme do předhůří Rily vstříc novým zážitkům.

 

 

 

 

 

 

     Na horizontu se nám začínají odhalovat první vrcholky rilských velikánů. Rila je nejvyšší bulharské pohoří a jedná se o poměrně složitý horský komplex. Je zde plno ledovcových jezer s horskými potoky a pramení tu řeky Iskar, Marica, Mesta a přítoky Strumy. Hřbety hor pokrývají jehličnaté lesy, ve vyšších polohách kleč, vrcholky štítů jsou už pak jen skalnaté. Téměř polovinu pohoří zaujímá Národní park Rila, založený v roce 1992, který se pyšní spoustou turistických tras a sítí chat, které byly postaveny ještě v dobách komunismu. Místy jsou vybudovány i tzv. zaslony, jednoduché přístřešky bez vybavení a údržby, které mohou využít turisté v nouzi pro případný nocleh.

 

 

 

     Z městečka Rily projíždíme hustými vysokými lesy, až dorazíme přímo k Rilskému monastýru, který se nachází v úzkém údolí Rilské řeky ve výšce 1147m. Byl založen poustevníkem sv. Ivanem Rilským v 9.století n.l. a je největším a nejslavnějším klášterem v Bulharsku. V roce 1343 jej makedonský vladyka Chrelju přestavěl na pevnost a doplnil kostelem Světa bogorodica (Panna Marie).

 

 

     Přímo před branami kláštera je placené parkoviště, ale my zastavujeme o kousek níž na odstavné ploše, kde se parkovné nevybírá, a kde nám auto „hlídají" krávy pasoucí se na škarpě u silnice. Krom nás tu stojí i několik dalších aut a potkáváme se tu dokonce se skupinkou Japonců, kteří se s námi dávají do řeči.

 

     K božímu stánku je to odsud asi jen 200 metrů chůze do mírného kopečka. Vstup do kláštera je zdarma, platí se pouze za návštěvu východního křídla monastýru, postaveného až v roce 1961, které slouží jako prostory k vystavování klášterních předmětů, zapsaných na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

 

    

Nejsem zrovna milovníkem kostelů, kaplí a klášterů a jejich duchovno i movité bohatství mě nikdy nedokázalo oslovit. Když jsem ale viděla Rilský monastýr na fotografiích, říkala jsem si, že tohle bude něco naprosto impozantního a bude stát za to si klášter prohlédnout. Žádná fotografie však nedokáže vystihnout, co nyní ve skutečnosti vidíme. Nelze to totiž ani pořádně popsat slovy. Když napíšu, že před sebou vidíme komplex historických budov, za kterými vyčnívají vrcholky hor, těžko si z toho někdo může představit tu nádheru, kterou pomalu ani nejsme schopni vstřebat.

 

 

 

 

  
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]