O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

VÝŽIVNÉ OD MANŽELKY? PDF Tisk E-mail
Středa, 04 březen 2015
Dobrý den, četl jsem ve vašem časopise několik článků a rád bych se také zeptal na radu. Ještě když jsem byl zdravý a dobře vydělával, tak jsme si se ženou postavili nový dům.  Všechno klapalo, ale pak jsem onemocněl, byl dlouho marod a pak jsem nakonec nemohl své povolání vykonávat a dostal výpověď. Jenže je mi dvaapadesát a i když se snažím, tak žádné jiné zaměstnání nemůžu sehnat, takže mám jen  částečný invalidní důchod, ČID. To všechno se podepsalo i na našem manželství.

 

 

 

 

 

 

      Protože už jsem jen "příživník", nic do domácnosti nepřinesu, tak se to schyluje k rozvodu. Společné děti nemáme, manželka má syna-studenta z předchozího manželství. Manželka chce, abych si koupil svůj byt a odstěhoval se. Jenže o nějakém vypořádání, vyplacení, to nechce ani slyšet. Jsem z toho už úplně na dně, protože vlastně žiju jen ve svém pokoji, zcela mne vyšachovala a já už si opravdu nevím rady.  Když jsem po ní chtěl, aby mi nějak finančně vypomohla, například jsem si chtěl koupit svou lednici, tak se mi jen vysmála. 

 

     Taky mi kamarád říkal, že bychom měli mít stejně, když jsme manželé. Nevyznám se v tom. Poradíte mi?

 

DUŠAN

 

 

O D P O V Ě Ď :


Milý Dušane,

 

     podle § 697 nového občanského zákoníku a § 91 zákona o rodině platí, že manželé mají vzájemnou vyživovací povinnost v rozsahu, který oběma zajišťuje zásadně stejnou hmotnou a kulturní úroveň. Neplní-li jeden z manželů tuto povinnost, určí soud na návrh některého z nich její rozsah, přičemž přihlédne k péči o společnou domácnost.

 

      Jestliže se tvoje  finanční situace zhoršila natolik, že nejsi schopen pokrýt náklady na své životní potřeby a manželka neplní svou vyživovací povinnost vůči tobě jako manželovi, budeš se muset obrátit se žádostí o určení výživného na soud. Vzory takových návrhů najdeš k dispozici tady na Kudlance i všude na internetu. Případně mi ještě napiš.

      A ještě něco - v případě rozvodu manželství by samozřejmě došlo k vypořádání společného jmění manželů SJM. Po rozvodu manželství bys  již velmi pravděpodobně neměl nárok na výživné od (bývalé) manželky. Dle § 760 nového občanského zákoníku totiž vzniká rozvedenému manželovi, který není schopen se sám živit, právo na výživné pouze tehdy, pokud tato neschopnost se živit má svůj původ v manželství, což nejspíš není tvůj případ.

 

d@niela

 

 

Komentáře (3)add feed
Dušane, : bb2
na výživné bych se vykašlala, být tebou, obrátím se co nejrychleji na advokáta, poptala bych se po známých, v diskuzích na internetu, kdo má dobrou zkušenost s rozvodovým právníkem. Postavili jste nový dům, to je velký majetek a když dojde k vypořádání, budeš na tom finančně lépe, než s pár stovkami výživného od ženy, která tě navíc zjevně nemá ani trochu ráda.
Víc bys na výživném asi nedostal, protože to není jako s dětmi, také se přihlídne k tomu, že bydlet v domě můžeš a že máš invalidní důchod.

Pokud byste měli nějaké úspory, bylo by možné, aby si nechala dům a ty peníze, případný rozdíl by ti splácela. Ale jestli nemáte tolik peněz, abyste se podělili o peníze a dům, tak bych trvala na prodeji domu a rozdělení výnosu z prodeje.
Ale poraď se s advokátem.

Nepotřebuješ mít hned několik tisíc na právníka, úvodní konzultaci ti dá zdarma a při tom se s tebou dohodne i na tom, jak to bude s úhradou jeho služeb. Neboj, jde to zařídit tak. Hlavně na nic nečekej, nebo se zařídí manželka dřív a budeš na tom hůř.
březen 04, 2015 23:41
... : Sandra.
Tak tam je zcela zásadní otázka- ten dům je váš společný, nebo patří jen ženě? Pokud je polovina tvoje, tak bych se jenom smála představě, že si mám koupit svůj byt a ona mě ze společného baráku vyplácet nebude. Nenech se šikanovat.
Pokud je to psáno jen na ni, je výchozí situace mnohem horší a bude stát výrazně více úsilí dokázat, kolik prostředků jsi do domu vložil... a výsledek není úplně jistý, každopádně zcela ztracené to taky není.
březen 05, 2015 09:10
výýivné na manželku : Soňa Čupová
Mám otázku,jsem nezaměstnaná bez příjmů,manžel bývalý bere příspěvek na bydlení,protože máme jeden byt zkolaudovaný,já mám udělaný byt dole ale mámé jedný hodiny,takže mi nedá sociální odbor nic,je prý povinen mně živit po rozvodu,takže musím žádat o výživné,chci prodat dům,který máme napůl,on nechce,takže zase budu muset jít požádat soud o vypořádání majetku,má smysl dávát,žádost na výžívné anebo radši hned o vypořádání majetku,ať je to co nejdřív vyřešeno,on si to snad ani neuvědomuje,že mně má platit,když mi nedá socialní odbor ani hmotnou nouzi,aspoň by to šlo rychleji s tím domem,kdyby mi měl platit.
květen 22, 2015 11:51
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]