O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

NEJEN TEPLÁKY JEN NA DOMA PDF Tisk E-mail
Pondělí, 23 únor 2015
Mám doma nejlepší tepláky na světě. Jsou už archivní, s ověřenou ergonomií, a časem se na nich objevila spousta užitečných ventilačních a manipulačních otvorů, kterými dovnitř proudí vzduch nebo se skrz ně dá podrbat. K tomu si připočítejte až hodinářsky kalibrovanou gumu, která je schopná udržet tepláky v jakékoli nadmořské i tělesné výšce, a pochopíte, proč k nim mám tak vřelý vztah.

 

 

 

 

 

 

      Kromě nejlepších tepláků jsem i hrdým majitelem papučí, pečlivě sešmajdaných do dokonalosti. Kdykoli se na ně podívám, upadnu do sentimentální nálady. Čím vším už jsme spolu prošli! Ta patina uplynulých roků! Ty nánosy vzpomínek! Třeba ta, jak je vzal do tlamy sousedův pes a jak jsme mu je pak museli vydloubávat ze zubů šroubovákem!

 

       Tepláky a papuče: tyhle dvě věci tvoří už léta můj domácí stejnokroj. Zvykli jsme si na sebe. Jsme jedno tělo. Doslova jsme spolu srostli, i když je fakt, že tepláky se už začínají trochu drolit. Ke chlubení to není, ale já se jimi ani chlubit nechci. Své tepláky a papuče mám jen na doma a každý správný Čech ví, že to, co je na doma, je nejlepší, svaté, a radši by to neměli vidět sousedi.

 

      Stačí se rozhlédnout po bytě, abych zjistil, co všechno mám vlastně „jen na doma“. V kuchyni skleničky od hořčice. V lednici víno v PET flašce. Na záchodě umatlané knížky sprostých vtipů. Ve skříni pelichající flanelové košile. V televizi prolhaného, samolibého, arogantního prezidenta. Prostě věci, co mezi slušnými lidmi znamenají společenskou sebevraždu. A to nemluvím o tom, co si zpívám a co dělám ve vaně, když nikdo není doma.

 

      Zato když dozpívám melodie ze Včelích medvídků, odložím knihu oplzlostí, sundám tepláky, dopiju jabčák a vyrazím do společnosti, stane se se mnou přímo zázračná proměna. Najednou je ze mne znalec francouzských vín, stávám se vášnivým obhájcem českého meziválečného designu, zasvěceně diskutuji nad romány amerických postmodernistů a nad Kunderovými esejemi o Leoši Janáčkovi.

I tak ale vím sotva zlomek toho, co jiní lidé.

 

     Tak třeba jeden můj známý dokáže celé hodiny plamenně diskutovat o tématech jako je islám, vztah Ruska a Ukrajiny, česká historie posledních dvaceti let, úroveň televizní zábavy, ilumináti, dopad sociálních sítí na mezilidské vztahy, Romové, politická rozhodnutí vlády a to, jak bylo za komunistů líp – člověk by zkrátka očekával, že bude mít doktorát přinejmenším z ekonomie, historie a filozofie – a přitom je to obyčejný, prostý člověk z lidu, který své znalosti světa čerpá zejména z letáků, co mu posílají hypermarkety. A já náhodou vím, že i tenhle polyhistor nosí doma tepláky. My Ćeši jsme vůbec hrozně skromní: doma olysalé tepláky, na veřejnosti filozofické disputace nad geopolitickou situací.

 

      Možná se ptáte: proč jsme vlastně takoví? Proč doma nenosíme nějaké normální oblečení, za které bychom se nemuseli stydět? No protože bychom si na ně museli zvykat! A ono je pohodlnější se stydět, protože stydět se jsme zvyklí.

 

      Jeden cizinec mi říkal, že to, jak se chováme a oblékáme doma, odráží naši skutečnou povahu a že se těší na den, kdy Češi konečně opustí své zapšoukané tepláky. Odpověděl jsem mu, že se časy mění a že se už dnes spousta lidí obléká i doma docela vkusně, takže se toho dne určitě dočká.

 

      Což je samozřejmě jen polovina pravdy, protože každý z nás, skutečných Čechů, ví, že všechno, co už se neunosí ani doma, se ještě pořád unosí aspoň na chatě.

 

 JAN FLAŠKA

  autor sice nemá chatu, ale zato má dílnu

 

Komentáře (4)add feed
... : Mikin
Flaska jako vzdy umi. smilies/smiley.gif
únor 24, 2015 13:18
No prave, : Bara
muj manzel nechape teplaky. Jak neco tak oskliveho, ma tolik lidi v oblibe.
Jsme zvykli (my Cesi) vyrazene obleceni presunout na chalupy a chaty a tam se to donosi. Do lesa, na zahradu, nebo jen tak lenosit na gauci......Zakoupila jsem memu muzi teplaky, jiz trosku moderni na pohodlne noseni na chalupe. Proste se v nich neciti, tak je zdedil svagr.
únor 24, 2015 14:16
... : Mikin
Pametnici vzpomenou na teplakove dovolene s ROH. smilies/tongue.gif
únor 25, 2015 02:09
***** : Pepa
Dávám maximum, pět hvězdiček. Velice dobře napsané.
Doma je doma. Jeden můj známí mě pozval na chatu. Krásná roubenka. S pýchou mne provedl a upozornil mne, že pokud budu nucen použít záchod, musím si na dvorku do kbelíku napumpovat vodu. Já si neodpustil poznámku, že by pro něj neměl být problém připojit vodu. "Jo já to časem nechám připojit".
Zde musím poznamenat že na dvoře stál dech beroucí mercedes. Jeho žena zdědila po sestře v Německu něco kolem 10 mil. Euro. On je Honza děsně šetřivej. Ale venku jsou naglancovaný.

únor 26, 2015 10:45
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]