O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

EXEKUTOR ZABLOKOVAL ÚČTY PDF Tisk E-mail
Pondělí, 23 únor 2015
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na radu: byla na mě zahájena exekuce kvůli 30 000 Kč, aniž by mě před tím někdo kontaktoval. Ale chtěl jsem dluh splácet, v prosinci jsem poslal 1000 Kč, ale pak, kvůli finančním problémům, jsem nemohl nic poslat. No a teď když po 2 měsících jsem chtěl poslat další splátku, tak mi najednou přišel dopis od exekutora, že mi budou provádět srážky ze mzdy - a to aniž by mě předtím někdo vyrozuměl.

 

 

 

 

 

 

 

     A pár dnů na to jsem se dozvěděl, že mi ještě k tomu zablokovali účet, stavebko i penzijko a dali předběžný právo na byt. Přitom na účet mi chodí i manželky výplata a že máme v pěstounské péči dvě děti, tak i jejich peníze. Teď máme vše zablokované, peníze nemáme a na nic nemůžu. Tak co máme teda dělat? Ještě k tomu těch 1000 Kč, co jsem už poslal, ani exekutorovi nenahlásili a chtějí celou částku 30 000 Kč. Poraďte mi prosím a napište mi, jestli je normální takovýto postup od nich? 

 

PAVEL

 

 

O D P O V Ě Ď :

 

 

    V exekučním (vykonávacím řízení) vychází soud z návrhu oprávněného (to je ten, komu je dluženo) a jsou-li splněny všechny předpoklady, dojde k nařízení exekuce, případně soudního výkonu rozhodnutí na povinného (tedy toho, co dluží). Soud přitom obvykle neprovádí slyšení povinného (až na výjimky stanovené zákonem) a neověřuje pravdivost tvrzení oprávněného. Po nařízení nejdříve dochází k blokaci majetku a doručení oprávněnému a teprve poté se doručuje povinnému.

 

    A nyní pozor: Po doručení má povinný právo na odvolání, v případě, že se neodvolá, dluh i způsob vedení exekuce uznává, usnesení nabude právní moci a soud, případně exekutor dá příkaz k odeslání zadržovaných peněz oprávněnému nebo podnikne kroky k zpeněžení zabaveného majetku.

 

   Jak by tedy měl povinný postupovat, když zjistí, že má zablokovaný účet? Nejlépe je zjistit, kdo vydal exekuční příkaz či usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí. Tím se zároveň dozvím, o jakou pohledávku jde. Je-li to možné, je dobré převzít osobně tento exekuční příkaz či usnesení u toho, kdo jej vydal. V případě, že dluh uznávám, je nejrychlejší způsob vyřízení dané záležitosti složit celou vymáhanou pohledávku na účet, převzít usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí (exekuce) a vzdát se práva odvolání. Peněžnímu ústavu pak soud či exekutor zašle vyrozumění o nabytí právní moci a peněžní ústav odešle zadržované peníze a odblokuje účet.

 

   Dále - dle aktuálního znění o.s.ř. (§ 304b o.s.ř.) má povinný právo na vyplacení dvojnásobku životního minima jednotlivce dle zvláštního právního předpisu (zákon č. 110/2006 Sb. o životním minimu). Tato částka je nyní ve výši 6820 Kč. Bylo-li postiženo více účtů povinného u jednoho peněžního ústavu, lze tuto částku vyplatit jen z jednoho účtu. Výplatu těchto peněz oznámí peněžní ústav soudu (exekutorovi).

 

      Také je možno okamžitě jít do banky a vypovědět smlouvu. Pozor, nejedná se o zrušení účtu. Zrušení blokovaného účtu není možné, ale je možné vypovědět smlouvu o vedení účtu. Tohle je důležité vědět, jelikož bankovní úředníci to často neví... Vypovězením smlouvy dosáhnete toho, že vše, co přesahuje blokovanou částku, vám musí banka zaslat na jiný účet, nebo poštou apod. Tím dosáhnete zpět na své peníze a můžete zase normálně žít. V případě, že blokovaná částka je vyšší než zůstatek na účtu, vám banka nepošle nic. Ale vám už nebudou nabíhat žádné další poplatky za vedení účtu.
 
zdroj:  internet
 
 
Komentáře (2)add feed
... : Karlos...
To ses mel, panacku, zajimat trochu driv, komunikovat s veritelem, domluvit nejak jinak splatky a nenechat do dojit tak daleko. Ted si to budes muset hezky vyzrat..
únor 24, 2015 08:39
Pavle, "jestli je normální takovýto postup od nich? " : bb2
Je normální, že věřitel vymáhá svoje pohledávky. Exekutor postupoval tak, jak mu zákony dovolují. Exekuce nepřišla jen tak, není neoprávněná, sám uznáváš, že něco dlužíš a když to vymáhají exekučně, tak to znamená, že jsi nesplácel. Ne že jsi nesplácel včas, za to bys nanejvýš platil nějaký úrok nebo poplatek navíc, ale že jsi vůbec nesplácel, a dlužíš určitě víc než jednu splátku. To je patrné i z toho, co píšeš - v prosinci jsem poslal 1000 a teď po dvou měsících jsem chtěl poslat další splátku.
Dejme tomu, že tě nikdo nekontaktoval, jak píšeš, tedy že tě nijak neupomínali. Ale přece o tom, že něco někde dlužíš, půjčku, cokoli, věděl, ne? A že to máš splácet jsi taky věděl, že? Takže jsi měl dost času udělat to, co píše Karlos. Ty jsi měl kontaktovat je, věřitele, a domluvit se na jiných splátkách, na odkladu splátek, prostě s nimi komunikovat. I nebankovky dávájí prostor pro dohodu, protože pro všechny věřitele je vždycky lepší nějaké splácení, než vymáhání. A navíc, čím déle dlužník splácí, tím zaplatí víc na úrocích, poplatcích, tím větší zisk pro poskytovatele půjčky.

Co teď s tím? Tak ze všeho nejdřív se pokuste zajistit, aby vám příjmy chodily jinam, než na tvůj účet. Nemá smysl zakládat jiný účet pro manželku, exekutor blokne i její účet. Nejlepší by bylo domluvit se s někým z rodiny - rodiče, sourozenci, s někým, komu důvěřujete, zda můžou dočasně chodit vaše příjmy na jeho účet, on vám je vybere a předá v hotovosti, případně se můžete domluvit, že vám z peněz z účtu pošle platební příkazy a zbytek vydá v hotovosti.

U výplat tvé i manželky to půjde velice snadno, když zajdete tento nebo příští týden do mzdové účtárny a jen sdělíte - nemusíte o to prosit, musí vám vyhovět - že měníte číslo účtu pro zasílání mzdy (nic nemusíte vysvětlovat, účty mění lidi často a mzdovka nemusí vědět, že je to účet vašeho sourozence, například, nic jí do toho není a není to nic protizákonného). Nejlepší je přinést tam rovnou papír s tím, že žádáte o zasílání mzdy na jiný účet a to okamžitě, od příští výplaty, a číslo účtu kam to mají posílat.
V březnu už vám výplaty přijdou tam. Nebo vám může mzdy vyplácet v hotovosti, není vaší povinností nechat si to posílat na účet, ale to záleží na tom, kde pracujete, jak velká firma, jaké mají zavedené postupy, někde to problém není, někde dávají hotově zálohy a někde to vůbec nepřipouštějí, i když právo na to nemají, no ale dohaduj se, že...
S pěstounskými dávkami to bude trvat déle, promyslete si, zda to má smysl dělat, zda dřív, než vám začnou chodit dávky jinam, nebude exe splacená. Pak zase bude nějakou dobu trvat převedení plateb zpátky na váš účet...
To, co píšu, není vyhýbání se splácení dluhů, protože dluh bude splácen srážkami ze mzdy, ale než se splatí, tak jako jištění budete mít zablokované všechno, proto, abyste mohli žít, je nutné si ty ostatní příjmy zajistit jinak.

Současně s tím, jak si to zařídíte ve mzdových účtárnách v práci, se pokus kontaktovat exekutora. Pokud máš stabilní příjem, stálé zaměstnání, ze mzdy budou chodit srážky, vysvětlíš situaci ohledně pěstounských dávek,tak může odblokovat účet. Ale není na to nárok, je to na domluvě a nedělají to rádi.

Kromě toho, co jsem psala, zajdi současně hned také do banky, vysvětli oč jde a požádej o výplatu jednorázové částky ve výši dvojnásobku životního minima. Na to máš nárok a banka ti to nesmí odepřít. Buď tam ty peníze máš, jen jsou blokované, tak ti to vyplatí hned, nebo ti to vyplatí z peněz, které na účet teprve přijdou.
Je to jednorázové, teď to dělá 6820 kč, není to moc, ale je to aspoň něco.
únor 24, 2015 11:23
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]