O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

SLOŽITÉ VÝŽIVNÉ PDF Tisk E-mail
Pondělí, 23 únor 2015
Dobrý den, poradíte mi? Hledám informace ohledně výživného na zletilé dítě a začetla se i do vašich stránek. Prosím, měla bych zatím stručný dotaz. Uvedu vás do situace: rozvedení rodiče, děti ve střídavé péči po měsíci, mnohonásobný rozdíl v příjmech otce a matky, takže si navzájem platí výživné.

 

 

 

 

 

 

 

     Otec platí vyšší. Dítěti bude letos v září 18 let. Vím, že v tom momentě přestáváme být zákonnými zástupci a výživné obou rodičů by se mělo platit na účet přímo dítěti, ale ráda bych věděla, zda:

 

- hraje roli, jestli dovrší 18 let po 15. dni v měsíci nebo před 15. dnem ( jako je to např. u výplaty důchodu osobě, která zemře...), tj. např. je-li dítě narozeno 17., jde ten měsíc ještě výživné na účet rodiče;

 

- existuje nějaká 3-měsíční lhůta před dovršením 18 let, kdy rozvedený rodič-otec už může přestat platit výživné na dítě matce? Otec tvrdí, že ano...

 

- jsou nějaké aktuální podklady, z kterých je možné vyčíst, jak postupovat - zda dítě poté musí přispívat na svoji stravu, byt atd., ale kolik?

 

     Nevím, jestli bude mít smysl jít " na radu" na sociální odbor příslušné MČ, spíš myslím, že ne... Každopádně - všem děkuji za reakci.

 

IVANA

 

 

Komentáře (2)add feed
A co dohoda? : Giota
Podle mne by měli být 3 dospělí lidé schopni dohody a neřešit maličkosti typu "je-li dítě narozeno 17., jde ten měsíc ještě výživné na účet rodiče?"
Není totiž povinnost, že alimenty MUSÍ dostat dítě na svůj účet, je to právo dítěte, kterého se může vzdát. Já bych uzavřela d o h o d u , třebas takovou: jestliže např. jste si dosud platili třebas tak, že matka platila otci 1500 Kč/ dítě a otec matce 15000 Kč/dítě, že si budete posílat jen alimenty na mladší dítě. U staršího bude matka stále posílat 1500 Kč, když bude dítě u otce, ale přímo dítěti, otec bude dítěti posílat jen přiměřenou část (např. 5000 Kč)a zbylé peníze přímo matce. S tím, že dospělé dítě si z těchto peněz začne platit vše, co je konkrétní částce přiměřené - oblečení, kulturu, sport, stravu ve školní jídelně, pomůcky do školy, telefon atd atd. Nebo bude podíl částky poslané matce jiný dle okolností, popř. se domluvíte, že celé alimenty dostane potomek, ale bude z nich přispívat rodičovi, u kterého zrovna je.
Podle podotázky na jakousi 3 měsíční lhůtu před dospělostí se zdá, že otec dítěte má velký zájem posílat peníze přímo dítěti. Je fakt, že může jít až o desetitisícové částky... Z hlediska budoucího času (vysokoškolské studium a odchod dítěte z domova např. na kolej nebo privát v jiném městě) je toto výhodnější, ale předpokládám, že dítě bude v 18 letech teprve ve 4. ročníku střední školy, a je otázkou, zda bude umět s velkými penězi rozumně zacházet. Doporučila bych otci uzavřít d o h o d u se synem, že část peněz nad míru obvyklou (např. vše nad 6-10 tisíc Kč)otec pošle na stavebko a pod., čímž tyto peníze budou po dokončení VŠ sloužit jako základ pro pořízení vlastního bydlení potomka, ale nebudou zbytečně "prohýřeny".


únor 24, 2015 19:16
Předesílám, že NEJSEM právník, ale: : Ňuňinka
- výživné patří k rukám dítěte od jeho 18. narozenin. Čistě striktně teoreticky by se asi mělo výživné za měsíc září rozdělit, část na 1.-16. jít k rukám rodiče, 18.-30. k rukám dítěte, ale kdo to takhle blbě dělá, že. Ještě jedna drobnost, záleží na rozhodnutí soudu, ale alimenty se zpravidla platí dopředu (tedy za září by je měl otec poslat někdy po srpnové výplatě). To asi vyčtete z rozsudku, kterým se určuje výživné.

- 3měsíční lhůta: to jako že by měl otec tři měsíce pauzu od placení? Zákonná asi ne, to by odporovalo logice věci, to dítě přece nebude žít ty tři měsíce ze vzduchu (ovšem mohlo by ty tři měsíce žít u otce a ty bys na něj neplatila, to by dohodnout nešlo? smilies/wink.gif ) . Jediné, co mě na toto téma po menším hloubání napadlo, je takový vyčůraný trik: ono se totiž neplacení výživného oznamuje jako trestný čin až po 4 měsících neplacení - do té doby se to bere jako možné zpoždění nebo tak něco. Tak jestli to není ozvuk úvahy, že 3 měsíce si člověk může dovolit neplatit... ale nevím, je to jen divoká dedukce.
Navíc mám neodbytný dojem, že v případě soudního vymáhání by vymožené peníze šly k rukám v době rozsudku již plnoletého dítěte a podle posledního dotazu soudím, že to jaksi peníze neplánuje matce vydat.

- aktuálním podkladem je nový občanský zákoník, konkrétně část pojednávající o rodině a nahrazující původní zákon o rodině. Zkus juknout třeba sem: http://obcanskyzakonik.justice.cz/rodinne-pravo/obecne/ nebo pogooglit, já na to nemám sil. V každém případě je dítě povinno přiměřeně přispívat dle svých sil a možností, to se pokud vím nezměnilo. Pokud si dítko hodlá peníze od otce syslit a není s ním domluva, prostě bych výdaje, které jsem platila z výživného (mobil, oblečení, jídlo apod.) přestala platit a nechala na něm. Problém je, jestli jste to měli z větší části na bydlení - to je pak na stěhování nebo prodej nábytku smilies/cry.gif Nějaké "tabulky výživného naruby" neexistují. Je to vždy dle situace.

- pro radu bych nešla na sociálku, ale k právníkovi. Buď bych tu tisícovku za konzultaci obětovala nebo bych se pídila po bezplatných poradnách, bývají občas při městských úřadech apod. Je vhodné si připravit co nejpřesnější dotazy.

Jak píše Giota, nejlepší verze je dohodnout se. Ovšem vědět, jak je člověk pevný v kramflecích a jak může postupovat v případě nedohody, prudce zlepší vyjednávací pozici.
únor 24, 2015 23:27
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]