O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

STUDIUM A VÝŽIVNÉ PDF Tisk E-mail
Neděle, 15 únor 2015
Dobrý den, mám takový dotaz. Mám 19letou sestru, která letos maturuje. Matka nám zemřela a my zůstali s otcem bydlet v družstevním bytě (dědictví jsme se po matčině smrti zřekli, protože bylo vše v pohodě). Bohužel otec si našel novou "super úžasnou" paní, která mu začala organizovat život a říkat mu, co má a nemá dělat. Já odešla sama, živím se sama a do toho dálkově studuji.

 

 

 

 

 

      Bydlím sama v nájemním bytě. Sestra chce pokračovat ve studiu, ale otec ji chce z bytu vyhodit hned, jak udělá maturitu a nastěhovat si tam tu paní, že už se o sestru starat nechce. Ona samozřejmě nemá kam jít, budu ji muset vzít proto k sobě, ale neuživím nás obě.

 

     Sirotčí důchod, na který má sestra nárok, chodí doposud otci, ale chce si ho převést na sebe a svůj účet. Zajímá mě, jestli má ještě případně nárok na nějaké výživné, když se k ní otec takto zachoval a ona by ráda dál studovala ještě další 3 roky.

 

     Děkuji za odpovědi, vůbec se v tom nevyznám. 

 

KATKA

 

 

O D P O V Ě Ď : 

 

Milá Katko,

 

      tak to vezmu popořádku. Asi máte byt malý, a otec si chce uspořádat nový život.To mu zazlívat nemůžeme, ale: odmítnutím dědictví (nevím, co to mělo být - část bytu po matce? Nějaké peníze?) jste neudělaly dobře, ale - s tím se už asi nic moc neudělá. Zato ohledně výživného: na to bude mít tvá sestra nárok, pokud řádně nastoupí do presenčního studia. Pak si může spočítat své vydání a podat si žádost o výživné. Má velkou šanci, že ho dostane, zvláště pokud nemá nějaké mizerné školní výsledky. 

 

     Další záležitost - od jejích 18 let má nárok, aby jí sirotčí důchod chodil na její osobní účet. Takže - pokud budete se sestrou bydlet, měla by mít jak sirotčí důchod, tak výživné  od otce. A to by snad už pak přeci jen bylo lepší, ne?

 

     Máš-li ještě nějaký dotaz, napiš buď do redakce, nebo do komentářů,

 

d@niela

 

 

Komentáře (9)add feed
Jak píše Daniela : babi
sirotčí důchod na účet sestry,stejně tak výživné.Vzdát se dědictví/když je co dědit/ je velký nerozum.Ale myslely jste to dobře,kdo se zachoval nefér, je otec.Pokud sestra bude dál studovat,lze výživné po otci vymáhat i soudně.
únor 16, 2015 12:23
jen doplním k tomuhle : bb2.
Má velkou šanci, že ho dostane, zvláště pokud nemá nějaké mizerné školní výsledky.

Ne. Výživné dostane, pokud se soustavně, tj. v denním studiu, vzdělává. Jestli má samé jedničky nebo čtyřky odshora dolů, v pololetí chytila kuli a maturitu proleze s odřenýma ušima, to nemá na výživné fakt vliv.
Tady na Kudlance nebo jinde na netu najdeš vzory žádostí o výživné, vyplňte je, sestra podepíše, udělejte kopii a podejte originál k soudu. Osobně (nemusí jen sestra, můžeš i ty) na podatelně, kde vám na kopii potvrdí podání. Nebo doporučeným dopisem. Do žádosti doporučuju pečlivě spočítat všechny životní náklady, tj. i bydlení - nejen že sestru nemůžeš živit, ale nemůžeš jí ani platit bydlení, bude se podílet na nákladech na bydlení a to vyčíslete. Náklady, které má 1x do roka (nějaké léky, kontaktní čočky...) uvést taky a do měsíčních nákladů přidat poměrnou měsíční částku, tedy dvanáctinu. Atd.
Jakmile sestra bude mít u tebe trvalé bydliště, dost pravděpodobně budeš mít nárok na vyšší příspěvek na bydlení. Pokud ještě nemáš požádáno, požádej hned. Až se sestra přistěhuje, další čtvrtletí to bude víc, ale nárok máš možná už teď. Tady si to propočítej, ale na výsledek nespoléhej a požádej si.http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prisp_na_bydleni
A jak už bylo řečeno, ihned převeďte sirotčí důchod na sestřin účet.
únor 16, 2015 13:07
ještě drobnost : bb2.
Vůbec neuškodí, když v žádosti jednou dvakrát zmíníte, že jiné prostředky sestra nemá, protože dědictví po matce se zřekla ve prospěch otce, stejně tak její sestra. Skoro bych řekla, že je na místě to tam uvést.
únor 16, 2015 13:21
Ještě k těm jedničkám či koulím - : d@niela
samozřejmě, že tím nevzniká žádný konkrétní nárok, ale věřím, že soud přihlédne k tomu, že je dívka dobrá studentka a není žádný "věčný student, který jde z jednoho prvního do dalšího prvního ročníku", a to vše jen za účelem získání výživného...

smilies/wink.gif
únor 16, 2015 20:00
nevěř :-) nepřihlédne, : bb2.
alespoň do chvíle, kdy by otec požádal soudní cestou o zrušení nebo snížení výživného, a to právě z těchto důvodů - že dcera ve skutečnosti nestuduje, nebo studuje jen naoko, neustále střídá školy apod.

Opačně - že by soud přihlédl k prospěchu - to nefunguje. Zaplaťpánbu, co by takový dyslektik řekl na to, že dostane menší výživné, tudíž má teda méně jíst a nemá mu tolik růst noha, protože když má z jazyků čtyřky, tak si víc nezaslouží... :-)
Dokud se otec neodvolá proti stanovené výši výživného s tím, že dcera nestuduje řádně, že se jen vyhýbá tomu, aby se živila sama, tak se soud o průběh studia nezajímá. Jen o výdaje, životní náklady, majetkové poměry.
Pokud se otec odvolá, tak bude soud ověřovat skutečnosti, které otec uvede jako důvod. Ověřením nebude to, že studentka do žádosti o výživné uvedla, že je dobrá studentka. Soud si vyžádá (pravděpodobně) doklady o studiu, o průběhu - kdy jakou školu začala, dokončila, nedokončila - proč, přestoupila jinam - proč. Pokud bude studovat běžným způsobem, tj. střední, pak VOŠ nebo VŠ, a dokončovat školy v běžných termínech, tj. třeba i opravných, tak soudu bude jedno, s jakým prospěchem. Nebude to důvodem ke zrušení výživného, ani ke snížení, pokud by to byl otcův jediný argument (a nedoložil by zároveň, že se mu snížily příjmy apod.).
Naopak to, že se dcery vzdaly dědictví ve prospěch otce, což mohou doložit, by roli hrát mohlo, protože to se úzce týká majetkových poměrů - domnívám se, nejsem právník.
únor 16, 2015 22:05
... : bb2.
nedohaduju se s tebou, jen upřesňuju, jsem názoru, že v takových případech je nutné nevytvářet dojmy
únor 16, 2015 22:07
... : Ňuňinka
Pokud dítě odejde dobrovolně od rodičů a žádá výživné, je mu vyměřeno úměrně částce, kterou by rodiče vynaložili, kdyby u těch rodičů žilo (tj náklady na jídlo, oblečení, studium ano, na bydlení ne), neb si dítě nemůže "uměle" zvyšovat životní náklady, podle kterých se výživné počítá. (Spousta puberťáků by radši bydlela v hotelu než u rodičů, leč financování něčeho takového se nedomůžou.)
Chápu, že to není tenhle případ, ale pochybuji, že by otec u soudu připustil, že dceru z bytu vykopnul.
únor 17, 2015 08:45
Jen mě tak napadlo : : mamča
Katka píše, že "dědictví jsme se po matčině smrti zřekly". Sestře je teď 19 let. Kdy zemřela matka ? A byly obě dívky v době dědického řízení způsobilé věkem k tak závažnému kroku, že se zřekly dědictví po matce ?
Nelze to "zřeknutí se dědictví" vzhledem k okolnostem vzít zpět ?
Něco jako když darujete někomu dům a on se pak k vám chová špatně, takže je možné žádat vrácení daru ?
únor 17, 2015 10:42
Ňuňinko, může být, : bb2.
protože je studentka zletilá, i tak může požádat o určení částky výživného na ostatní potřeby, mimo bydlení a dejme tomu část stravy. Částku jí otec bude zasílat na účet a ona si bude hradit ostatní výdaje - menzu, MHD, mobil, léky, brýle, zubaře...atd.
únor 17, 2015 11:51
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]