O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

ZAJÍMAVOSTI - NÁHRADNÍ MANŽEL - 8 PDF Tisk E-mail
Středa, 07 leden 2015
Nejprve vysvětlení "cizího slova" snochačestvo = pochází z ruského jazyka a je odvozeno od slova snocha - snacha, nevěsta, synova žena. A nyní, co sám termín znamená: navzdory atraktivnějším a zajímavým vlastnostem některých slovanských zvyků by mnozí (či mnohé?)  s institucí známou jako snochačestvo, dnes již nesouhlasili. Ta totiž v dávné minulosti starých Slovanů a Germánů znamenala právo tchána na pohlavní a i jiný plnohodnotný manželský život s ženou svého syna.

 

 

 

 

 

 

      Původně byl tento pro nás zvláštní zvyk chápán především jako projev matriarchátu, a tedy práva ženy na sex a plodnost. Později se zejména u východních Slovanů bral jako projev nadřazenosti muže. A dítě, které se narodilo snaše s tchánem, bylo automaticky bráno jako synovo vlastní. Vzniklo to v podstatě jako náhrada za nepřítomnost syna, neboť mladí mužové tehdy museli jako nevolníci odcházet na sezónní práce "na panské".

 

      V tehdejší kultuře, která vyznávala zcela jiné hodnoty, byla nutnost tchána postarat se v každém směru o manželku svého syna a samozřejmě šlo io součást běžného života.  Kupodivu se tento výraz a důvod soužítí nevěsty s tchánem vyskytuje v každé slovanské zemi. Známe ho převážně z historických záznamů, protože zmínky o něm se nám dochovaly většinou z pobouřených hlášení a historických zápisů jiných národů. V staroslovanské společnosti však toto právo fungovalo bez problémů, a zcela vymizelo díky křesťanskému vlivu, který to označoval za nepřípustné a incestní chování.

 

     Každá kultura je jiná a tak jako by pro tu naši současnou nejspíš nenašli pochopení oni, pro tento krok nenajdeme pochopení my dnes. Ale zase si říkám, že je docela možné, že žena si vybírala svého muže i s ohledem na jeho otce...

 

JIRKA

 

 

 

 Komentáře (4)add feed
otázka je : šídlo
zda si v té době žena mohla vybírat... smilies/cheesy.gif
leden 07, 2015 18:01
d@niela : mamča
Mě teda rozesmál název článku "Náhradní manžel" a k tomu přidaná fotka Tvého manžela současného.
Už jsem se lekla, že si sháníš náhradu... smilies/grin.gif

Jinak třeba ve středověku se vdávaly a ženili třeba v 15ti letech, takže "tchánovi" mohlo být klidně 31 let, což je v dnešní době kluk na ženění. smilies/wink.gif
A pro mladou paní, co měla muže někde na práci "na panském" a domů se vracel večer orvaný jak borůvka, to byla možná jediná šance na potomstvo. Pokud ovšem tchán taky nemakal na panském nebo oba někde neválčili.
leden 07, 2015 20:24
Tady se jedná o zvyk z doby pohanské, takže ve středověku tento zvyk dávno zvykem nebyl. : Myška
Pohanští Slované byli vůbec lehčích mravů a monogamie jim nic moc neříkala. Ještě kníže Oldřich si klidně ke své stávající ženě, urozené, přivedl Boženu. Tehdy také kněží ještě, alespoň na našem území, nežili v celibátu.

Tehdy se lidé nedožívali takového věku jako dnes, zřídka se dožívali padesátky, spíš jen čtyřicítky. Takže ve třiceti nebyli na vrcholu sil jako dnes, ale už dost za zenitem.

Jinak žena, dívka, si nemohla sama vybírat manžela. vybírali jí ho rodiče, tedy otec, matka měla malé nebo žádné slovo. Pokud otec nežil, pak bratr, či strýc, nebo poručník. Platilo, že pokud manžel zemřel, oženil se s vdovou jiný příáslušník rodiny či rodu. Tak se např. Kateřina Aragonská, nejprve manželka prince Artura Tudora, stala po jeho brzké smrti první manželkou jeho mladšího bratra Jindřicha VIII. Tudora. A to byl začátek šestnáctého století.


leden 07, 2015 21:51
panejo, ty máš znalosti :) : bb2
to já si na Jindřicha VIII. pamatuju jen osm (?) žen a jak některé skončily.
leden 10, 2015 00:15
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]