O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

HUDEBNÍ KOUTEK – JEZULÁTKO OD DVOU SLUNCŮ PDF Tisk E-mail
Pátek, 12 prosinec 2014
Autorem textu písně pro tento adventní týden je český básník, prozaik a novinář (dále jen Básník). Narodil se v Praze na Malé Straně v Újezdských kasárnách, neb jeho otec Antonín, vysloužilý napoleonský voják, zde pracoval jako kantýnský a domovník. (Kasárna byla zbořena r. 1932 a dnes jsou zde sady). Maminka Barbora posluhovala u Barrandů.

 

 

 

     Rodičům se podařilo uškudlit na trafiku v Ostruhové ulici. Zde Básník prožil své dětství i mládí. Vzdělání získával nejprve na malostranském německém gymnáziu, později přestoupil na české Akademické gymnázium při jezuitské koleji na druhém břehu Vltavy (dnes Akademické gymnázium Štěpánská). Vysokoškolská studia nikdy nedokončil. Nejprve zkoušel na přání otce práva, později po krátké úřednické dráze na přání svoje filozofii. Ono se někdy těžko studuje, když mamahotel zavře kohoutky, jíst třeba a § 85 zákona č. 89/2012 Sb. v nedohlednu.

 

     Básník, podobně jako Jára Cimrman, nebyl nikdy ani v nejmenším ženat, ale vždy měl kolem sebe nějakou sténografku. První lásku si nemohl vzít z existenčních důvodů. Potom se zamiloval do vdané paní, která mu občas finančně vypomáhala a i kvůli němu prodala rodinný šperk, aby ho zachránila před vězením pro dlužníky. Tak trochu se to provalilo, manžel oné dámy donutil Básníka, aby mu vydal všechny manželčiny dopisy a na své ženě si zase vymohl slib, že se s Básníkem už nikdy nesejde.

 

     Pak se náš hrdina zamiloval do nezletilé dcerušky továrníčkovy Terezie Marie (její sestra, dvojče, se jmenovala Marie Terezie Smile), ale než došla láska naplnění, umřela mu na tuberkulózu. Ani s žádnou z dalších dvou lolitek nedošel štěstí, a tak mu zůstala už jen maminka, choroba a láska k alkoholu.

 

 

Do padesáti jsem miloval, od padesáti je mi líno,

do padesáti jsem pivo pil, od padesáti piji víno.“

 

 

     Jeho finanční situace nebyla nikdy nejrůžovější, po většinu svého života třel bídu s nouzí a na sklonku života musel psát s pravidelností šicího stroje jeden fejeton týdně, aby vůbec přežil. „A ty fejetony psal těžce, s přemáháním, často si mi na to stěžoval a též mi o tom psal.“ (Ladislav Quis).

 

     Tomu rozumím, když má člověk poslední dvě věty hudebního koutku a potřebuje k nim vymyslet omáčku na další dvě stránky, tak to někdy z tý klávesnice doluje bolestivě…

 

 

Spi, Jezulátko, spi!
Zas, chudých lidí chudé dítě,
jen do jesliček uloží tě –
ach tolikrát už lidstvu dáno
a Jidáši zas zaprodáno,
spi, Jezulátko, spi!

 

Spi, Jezulátko, spi!
Spi sladce na tom seně holém,
my dech tajíme všichni kolem,
vždyť tobě, věčné pravdy synku,
je také třeba odpočinku,
spi, Jezulátko, spi!

Spi, Jezulátko, spi!
A nabeř v spánku nové síly,
máš konat ještě mnohou míli:
té cesty lidstva ku spasení,
té ještě dlouho konec není –
spi, Jezulátko, spi!

 

Spi, Jezulátko, spi!
Za tvé o bratřích naučení
svět vezme tě zas do mučení,
a než se lidstva pouta zdrtí,
je třeba ještě velkých smrtí –
spi, Jezulátko, spi.

 

 

     Verše, jejichž autora jste zajisté uhodli, pochází z posmrtně vydané sbírky patetických básní o národním utrpení, nalezených v pozůstalosti, které uspořádal a s pomocí Ignáta Hermanna vydal Jaroslav Vrchlický. Zhudebnil Jiří Pavlica, primáš Hradišťanu, pro fetištickou revue Babička (1997, divadlo Husa na provázku).

 

 

 

 

 
 
 

Můra Potřetí Přicházející

 

 

 

Komentáře (3)add feed
Děkuju moc, : Michal
jsem ignorant, protože tohle jsem nevěděl a neznal.
prosinec 12, 2014 17:13
Mám ráda Spirituál kvintet i Hradišťan. : mamča
Tady je ještě Spirituál kvintet v nejsilnějším obsazení, s Oldřichem Ortinským a Karlem Zichem.
Hostující Irena Budweiserová tomuhle uskupení dodávala šmrnc. (Aspoň dokud se nesnažila všechny překřičet smilies/cheesy.gif), což v téhle ukolébavce zvládla.
Dva rozdílné soubory, a jak jim to hezky společně ladí.
I když Hradišťan bych zařadila ještě o třídu výš.
prosinec 12, 2014 18:31
Mě se to taky moc líbí : KATE5
a děkuju za hezký psaní
prosinec 18, 2014 20:31
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]