O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

LEDABYLE STUDUJÍCÍ A VÝŽIVNÉ PDF Tisk E-mail
Pondělí, 08 prosinec 2014
Dobrý den, chtěl bych se informovat, zda je zletilé dítě povinné informovat rodiče o svém studiu - v případě, že stále žádá alimenty. Syn začal studovat SOUE v Plzni. Po roce, kdy se studiu příliš nevěnoval a propadl, přestoupil na SOU Oselce. Avšak ani tam se mu nelíbilo a tak mne jako otce požádal, zda bych mu nevyjednal přestup zpět do Plzně.

 

 

 

 

 

 

      U ředitele školy jsem se za něj zaručil, byl přijat do druhého ročníku, on však přesto studium flákal. Všech aktivů jsem se zúčastnil, sledoval jsem prospěch na elektronické ŽK a byl jsem stále ve spojení s třídní učitelkou, jakož i s mistrem odborného výcviku... Do třetího ročníku postoupil až po opravných zkouškách a nyní, před pololetím třetího ročníku, opět přestoupil na jinou školu, tentokrát na SOU Blovice, která je zcela jiného zaměření!

 

      Podobně jako škola v Oselcích. Podotýkám, že po celou dobu studia vyučovací hodiny jakož i hodiny praxe zameškával a měl vždy veliký počet neomluvených hodin a v předmětech "procházel" jen tak tak.. Na vysvědčení měl z důvodu zameškaných hodin trojky z chování.. ( vše má m doloženo). Jelikož takto často měnil školy, tak se neustále stěhoval od bývalé ženy, své matky ke mně a naopak. Nyní tedy nemám vůbec přehled, zda na školu v Blovicích dochází, jelikož je opět u matky. Také nevím, zda je to vůbec možné a legální, aby mu jiná škola umožnila udělat výuční list, když evidentně celým studiem (s tímto novým zaměřením) nemohl projít..

 

      Nyní mi tedy jde o to, zda syn má povinnost informovat mne o studiu či o další změně školy, aby mohl nadále žádat výživné. A zda jsem vůbec ještě povinen platit ono výživné, když syn už je vlastně počtvrté na jiném učilišti a prochází jen díky jisté benevolenci kantorů a silné intervenci jeho matky. Navíc když vyučovací hodiny a hodiny praxe, jak jsem psal, navštěvuje pouze sporadicky.. 

 

 

Děkuji Vám za radu a odpověď,

IVAN

 

 

 

O D P O V Ě Ď :

 

 

Milý Ivane,

 

 

    odpověď i rada je velice jednoduchá: podle zákona Vám není škola - když už je zletilý - povinna skládat účty, ale mládenec musí dokazovat sám, že na škole je řádně veden, že studuje denním způsobem  atd. 

 

     Takže synkovi napište liebesbrief asi tohoto znění: 

 

     "Milý chlapče, pokud chceš i nadále dostávat výživné, pošli mi oficiální potvrzení,na které škole studuješ, ve kterém ročníku a zda studuješ řádným denním studiem."  Pošlete to pochopitelně doporučeně. Dále bych se - pokud Vám opravdu tento formulář pošle a bude i podepsán a s razítkem této nové školy - zamyslela nad následujícím dvojím postupem: buď bych to ještě těch půl roku vydržela s tím, že školu (ať je to jakákoliv) dokončí, bude vyučen a soběstačný, nebo se pak na té škole informovala, zda se dá její studium opravdu zvládnout během toho jednoho roku (nevěřím, stejně jako Vy).  Pochopitelně, že může v podstatě následovat ještě třetí varianta, že se mu to ukončit z jednoduchých důvodů nepovede a přejde na školu další... 

 

       Pak bych dala soudu žádost o ukončení výživného s tím, že byste už měl všechno toto v ruce... 

 

       Držím palce, je to fakt mizerná situace...

 

d@niela

 

 

 

   

 

Komentáře (16)add feed
Tak v Blovicích je pracoviště té školy, co má sídlo v Oselcích, takže synek zřejmě navazuje na to studium v Oselcích... : Myška
Proto mu umožní se vyučit, zřejmě.
V Oselcích na SOŠ -
41-54-H/01 Podkovář a zemědělský kovář
41-55-H/01 Opravář zemědělských strojů
33-56-H/01 Truhlář
23-68-H/01 Mechanik opravář motorových vozidel

V Plzni na SOUE -
26-52-H/01 Elektromechanik pro zařízení a přístroje
26-51-H/01 Elektrikář – slaboproud
26-51-H/02 Elektrikář silnoproud

Tady je každá rada drahá. Pokud ti doloží, že na školu chodí, tak bych ho ten poslední půlrok určitě živila. Přece chceš, aby byl vyučený, tedy měl výuční list, ne? A bylo by nefér, ho hodit na krk jen jeho matce. Potrestal bys ji a ne jeho. A proč? Ani ty jsi za celou dobu synova studia nebyl schopen nic udělat pro to, aby syn nezameškával zbytečně vyučování a aby si zlepšil prospěch.

Podobný dotaz už tu byl. Je zajímavé, že dvěma otcům "došla trpělivost" se svými syny zrovna, když ti synové už jsou v posledním ročníku a je velká naděje, že se vyučí.
prosinec 08, 2014 06:12
.. : Karlos...
Já bych si ho vzal a řekl bych mu: hele synku, tohle je tvá naprosto poslední šance. Vyse...š se na to, tak končíme a dělej si dále ci chceš.. smilies/wink.gif
prosinec 08, 2014 06:24
..... : Nona
.....povinnost doložit doklad o řádném denním studiu jistě má, obvykle to bývá napsáno v rozsudku o výživném (pokud jste se s bývalou manželkou/synem soudili?)....

prosinec 08, 2014 09:20
souhlasím : Lenka1
s Karlosem. I trpělivost má své meze.
prosinec 08, 2014 09:35
Ivane : kim
Tohle je důsledek. Příčina, byl váš rozvod.
prosinec 08, 2014 09:38
kim - : d@niela
ale zase být s někým, s kým být nejde - to také není řešení...
A jak je vidět, tak se táta snažil, ale studovat za kluka nemůže. Ono zkuste nějakého puberťáka či pak mladého muže k něčemu donutit... Kdyby to šlo, byli by kolem nás jen samí študovaní, chytří a pracovití lidé :-)
prosinec 08, 2014 12:22
Omyl. Škola má povinnost informovat i rodiče zletilého žáka : Ňuňinka
Cituji z webu České školní inspekce:
"Někdy se však domáhají „mlčenlivosti“ ze strany školy o výsledcích svého vzdělávání i zletilí žáci a studenti,to případě však zcela marně za předpokladu, že jejich rodiče nebo jiné osoby plní vůči nim vyživovací povinnost, a v takovém případě mají stejná práva jako zákonní zástupci nezletilých žáků."
(zdroj)

Konkrétní případ zde: http://www.iustin.cz/files/vysv.pdf
prosinec 08, 2014 13:51
Zároveň Ivan může : Ňuňinka
dát návrh k soudu o ukončení vyživovací povinnosti - soudy na takové věčné studenty nepohlížejí příliš milostivým okem. K nějakému podobnému článku/dotazu tady jsem myslím dávala i odkaz, ale jsem líná to hledat.

Byla bych pro kompromis - nechat si zrušit vyživovací povinnost a chlapci přispívat (pokud bude řádně studovat) až do závěrečných zkoušek.
Myslím, že synovi by prospělo vědomí, že ho otec financuje na studiích dobrovolně a za nějakých podmínek. Ne že "dokud kluk nepodepíše pracovní smlouvu, tak rodiče klopí".
prosinec 08, 2014 13:58
Když tak počítám, z toho, co nám sdělil Ivan v úvodním článku, je jeho synovi cca 18 let, nejvíc 19, kdyby šel do školy jako sedmiletý... : Myška
Syn se tedy kontinuálně učí na tříletém oboru, tedy dvou oborech, které ale musí mít k sobě svým charakterem a předměty nějak blíže, když lze přestupovat z jednoho do druhého a není třeba např. opakovat ročník. Je tedy ve třeťáku, stejně, jako by byl, i kdyby školy nestřídal. V tomto okamžiku, kdy nemá skluz ve studiu, je v posledním ročníku, a je pár měsíců zletilý, se jeho otec zajímá, jak se zbavit povinnosti syna živit. Moc mne to o otcovské lásce nepřesvědčuje. Spíš o ospravedlnění si své neochoty syna dále živit. Pochopila bych to, kdyby v tom třetím ročníku neudělal závěrečné zkoušky díky svému lemplovství, ale to zatím nenastalo.
Ivane, to ti fakt nezáleží na tom, aby se syn alespoň vyučil? Protože pokud si na soudu vymůžeš zrušení výživného, bude muset syna živit zcela matka, a pokud nebude moci, tak syn bude muset opustit denní studium a bude muset jít pracovat. Jakou práci asi sežene jako nevyučený se základním vzděláním? Nic moc, že... Ty se možná budeš cítit jako king, že jsi ušetřil pár tisícovek, ale v synovi už navždy zůstane to, že nebýt tvé šetřivosti, mohl se vyučit.
prosinec 08, 2014 17:02
Myško, není dobré zaměňovat příčinu za následek : toulavej
Syn to evidentně FLÁKÁ, takže dávat vinu tátovi za možnou špatnou budoucnost syna kvůli jeho flákání, je mimo, protože za tu si svým jednáním – flákáním, může případně především ten syn, nikoliv jeho táta. Látka na jakémkoliv učilišti je natolik jednoduchá, že ji nezvládne jenom idiot – a nebo flákač, taky jsem vyučený. Na tom, jestli být vyučený nebo ne, MUSÍ záležet především synovi, je to jeho život a v 19-ti na to musí mít už i rozum to posoudit. Proč to házet na tátu. Není to tak, že by se případně syn nevyučil kvůli tátově šetrnosti, ale kvůli jeho flákání! Syn žije v přesvědčení, že jde každý systém přechytračit, protože zatím mu to flákání vždycky prošlo. Na to, jak vyklouznout z následků svého flákání změnou učiliště, má rozumu dost, tak ho má i na posouzení, jestli je nebo není výhodné pro jeho budoucnost se vyučit a co pro to musí udělat, jestliže to výhodné je. Možnost měnit neustále učení jenom podporuje v synovi to flákání. A to není dobrý zvyk do života. Někdy je nejlepší způsob výchovy tvrdá srážka s realitou hned při vstupu do života, aby se nastavil správný žebříček hodnot.
prosinec 08, 2014 18:42
toulavej, můj názor prostě je, že by měl otec počkat s radikálním řešením, tedy s ukončením vyživování syna, do konce : Myška
školního roku. Měl by počkat, jestli syn ukončí učení výučním listem, nebo se na to nějakým způsobem vykašle. Pak teprve ukončit placení alimentů. Myslím si, že to není zas až tak moc přemrštěný požadavek. Zkomplikovat klukovi život půl roku před ukončením školy mi přijde nefér, i když to kluk dosud flákal. Třeba se k tomu vyučení dokope. Když si ale otec vymůže ukmončení placení alimentů, může nastat to, o čem jsem psala v předchozím příspěvku, tedy, že kluk bude muset školu opustit a šanci na vyučení tím pádem ztratí. I když by to třeba dal. Ale to už se nikdy nikdo nedozví, protože tu šanci díky otcově stopce ztratí. Možná by bylo dobré si uvědomit, že se jedná o ani ne dvacetiletého kluka, který se sice fláká, ale flákáním se nesnaží protáhnout si studium na neurčito, že studuje v řádném a relevantním čase, i když prohupsnul dvě školy dvakrát. Nenatahuje otce o nic víc, než kdyby se učil furt na jedné škole - učilišti.
prosinec 08, 2014 20:08
Mé vyjídření : Ivan Vojta
Zřejmě sis důkladně nepřečetla,co jsem o synovi a jeho problematickém studiu díky jeho flákání napsal.On měl být vyučen už loni.Protože však školu flákal,učení se vůbec nevěnoval a co horšího - do školy nedocházel vůbec,nebo si opatřoval různé omluvenky,neměl na vysvědčení lepší známku z chování než trojku a kolem 150-ti neomluvených hodin v každém ročníku!!Různá ,,výchovná" opatření školy,důtky,upozornění a podmínečná vyloučení ani nezmiňuji.. A to přesto,že já jako otec jsem se snažil na něj dohlížet.Možná máš pocit,že jsem ho měl pokaždé za ručičku dovést až do třídy a do školní lavice jej posadit!A to všechno téměř dva roky po jeho plnoletosti..On totiž vždycky počítal s tím,že mu to nějak projde,že se někdo za něj přimluví atd.On totiž synáček nemá problémy jen se školou.Od spousty lidí si napůjčoval peníze a tito mne teď kontaktují,zda bych to za něj neuhradil.Když ho hledají u matky,tvrdí že je u mne a naopak..
Společně se synem jsem vychoval i dceru.Je o rok starší než syn.Vychoval jsem totiž obě děti bez jejich matky!!Dcera však na rozdíl od syna bez problémů odmaturovala na OA a již se osamostatnila a vydělává si.Když dostudovala,tak po dobu půl roku,než si našla práci jsem jí živil již jen já sám!Její matka prohlásila,že dcera dostudovala a ona k ní už tudíž žádný finanční závazek nemá!Takže to byla má chyba,že jsem dceru nevyhodil na ulici a nadále jsem jí živil,že??K tomu se ještě starám o další dcerku,kterou jsem v jejich desíti měsících adoptoval.V současné době navštěvuje 2.třídu na ZŠ.
Takže asi jsem špatný otec,že??A to jen proto,že už nehodlám syna podporovat ve flákání a trvám na tom,aby se postavil na vlastní nohy.Já mu dal šanci třikrát!!
Je to na něm!Já se o sebe musel postarat již od svých šestnácti let..
Na závěr bych chtěl napsat,že právě jen díky takovým rodičům,kteří praktikují takzvanou ,,opičí lásku" a pověstnou pupeční šňůru nedokážou nikdy přestřihnout pak z těch dětí vyrůstají příživníci,kteří se na ty vlastní nohy nedostanou NIKDY!!Vždy budou žít na úkor těch pracovitých..
prosinec 08, 2014 21:28
Ivane : kim
po přečtení tvého dodatku před tebou smekám. Pro d@nielu, některé děti rozvod neunesou a nemůžou najít porozumění ani sami se sebou.
prosinec 08, 2014 22:28
. : toulavej
No pokud to bude poslední školní rok, taky bych ho do konce školního roku ještě podporoval, dal mu poslední šanci se vzpamatovat, ale předtím bych s ním dal vážnou řeč, aby v tom měl syn jasno a nemohl se na mě pak vymlouvat, že nevěděl . . .
prosinec 09, 2014 09:13
Ivane, : Giota
já bych na Tvém místě poslechla rady ostatních a kluka tedy ještě ten půlrok živila, podobně jako jsem živila já svou nezdárnou dceru. Udělala jsem to pro své čisté svědomí, že jsem opravdu udělala maximum, NIKDY mi nebude moci vyčíst, že jsem ji kvůli blbým prachům odkopla, a nikdy si to nebudu vyčítat já, že jsem TAKY byla na ni zlá, nebo lakomá, nebo co. I když i já se docela těšila na den, kdy podpora nevděčné dcery skončí a budu moci další měsíc "ušetřené" výživné investovat do výletu s druhou dcerou, další měsíc do nákupu nové skříně atd atd...Dočkala jsem se :-)
Tvůj syn je dle mého názoru flákač, o tom žádná. Ale už tě ten půlrok nezrujnuje a jeho nepoučí dopadnout na prdel nyní v pololetí tím, že utneš výživné VÍC, než když tedy počkáš a utneš peníze po vyučení (zadaří-li se), nebo po neúspěšném ukončení studia-nestudia.
Toulavej to napsal stručně a jasně, víc už tedy nedodávám.
prosinec 09, 2014 13:48
"Já se o sebe musel postarat již od svých šestnácti let.. " : jednababi
Nedávno tu psal jinej tatík v podobný situaci skoro to samý... jak se taky od časnýho mládí "musel postarat".
Sice je hezký, že to pánové zvládli - taky vím, že to jednoduchý není - ale nelíbí se mi, jak z toho dělají "zásluhu", která se dá synkům kdykoli otlouct o čenich.

prosinec 10, 2014 06:48
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]